Daha iyi hizmet = Büyükşehir mi ?
Bu içerik 29 Kasım 2017 08:46 tarihinde eklendi ve 2.420 kez okundu

Yenikarpuzlu Beldesi yaklaşık 3500 kişinin yaşadığı Edirne’nin saklı bir vadisi…

Neden bu ifadeyi yazdım derseniz anlatayım… Zaman zaman ilçelerimizi yerinde görmek ve nezaket ziyaretlerinde bulunmak gerekiyor. Edirne sadece merkezden ibaret değil elbet. Sekiz ilçesi ile bütün şehir, tek şehir yada büyük şehir olma yolunda hızla ilerliyor. Bu ilerleme sonunda nüfusa dayalı bazı belde belediyeleri de ne yazık ki daha iyi hizmet maksatlı kapanacak.

Peki daha iyi hizmet nedir?

Yenikarpuzlu Beldesi hizmet anlayışını çoktan geçmiş. Küçük beldede başkan ve yönetim yapabileceklerin en iyisini yapmış. Yenikarpuzlu’yu Ufuk Başkan ile uçtan uca dolaştık. 3,5 yıllık başkanlık dönemlerinde kapalı profesyonel bir spor salonu, kadınlar için bir toplanma merkezi, erkeklerin kahvelerinde Lig TV’sine kadar bir belde için yapılacak ne varsa yapmış. Daha bitmedi elbet şimdi bunlarda ne var diyeceksiniz.

En önemli kısmı ise şimdi geliyor. Alt yapı, içme suyu, yollar ve ulaşım gibi sütün problemleri çözmüşler.

İpsala’ya 13, Edirne’ye 125 km olan bu beldenin su saatleri bile kontürlü sistem. Ufuk başkanın anlatımına göre bizim belediyeden bile gidip sistemi izlemişler. Konturlu abone sayısı bin rakamına ulaşmış. Bu aboneler suyu 1 liradan eski sayaçta ısrar edenler ise tonunu 5 liradan tükettiğini söyledi. Bu sayı ise 4-5 kişiymiş ve onlarda yeni sayaçlara geçiyorlarmış…

Anlattıkça ve beldenin kahvesinde kahvecinin topladığı ıhlamurlarımızı yudumlarken  ilçedeki huzur kıskanılmayacak değildi hani….

Belediye’nin kurduğu şirket üzerinden kadın evinde iki bayan çalışıyor hatta bu bayanlar belediyenin çay işine de bakıyor. Kadın elinin değmediği bir yer kalmamış Yenikarpuzlu’da Ufuk başkanın eşi de en büyük yardımcısı bu arada…

Yenikarpuzlu’nun belediye otobüsleri ve küçük araçları her gün İpsala’ya beldeden vatandaşlara hizmet veriyor. Hatta Çanakkale’yi ve civarı görmeyen kalmamış. Şimdi kaplıca seferleri yapıyormuş başkan. Ve sıkı durun en önemlisi de Edirne Cuma pazarı diyor. Çok istek olmuş belli zamanlarda Yenikarpuzlu’dan Cuma pazarına servis çıkarıyormuş.

Daha ne olsun… Şimdi yeni bir çocuk parkı yapmış. Gezdik gördük anlatırken ki şevki ve yazlık sinema planlarını keyifle dinledim…

Ama Yenikarpuzlu’nun en büyük özelliği ise doğası ve beraberinde ki av turizmi. Bunun altını çizmek lazım. “İstanbul’dan sayısız zengin, futbolcular ve av merakı olan insanları buraya geliyor. Bizim bu gelenleri ağırlayacak bir mekânımız yok. En büyük hedefim bu. V turizmini geliştirmek ve beldemin daha da büyümesini sağlamak.

İstemiyor kapanmasını. Başkan olma isteğinden değil. Bizim zaten sorunumuz yok. Eczanemiz, bankamatiklerimiz ve hatta okul inşaatımız başlayacak diyor. Doğalgaz bağlanıyor. TOKİ proje başlatıyor diyerek ekliyor. Bizi civar beldelerle birleştirirlerse ilçe oluruz.

Çeltiğimiz var, av turizmimiz var, belediye şirketimiz var, yerel yöneticilik anlamında ki en büyük sorunlarımızı çözdük… Biz sadece gelişeceğiz. Kapanan beldelerin hali ortada bize bunu inşallah yapmazlar diyor…

Gezdim gördüm ki Yenikarpuzlu’nun sistemin getireceği hizmete ihtiyacı yok AK Parti  Beldesi her şeyi çözmüş. Büyümek ve yolunda ilerlemek istiyor. Dinledikçe imrendim.

Küçük beldenin borcu yok, vatandaşın su borcu, emlak borcu yok. En önemlisi hizmete ihtiyacı yok. Sosyalleşmek adına yapacakları var. Başkanda belde halkı ne isterse yapmaya ve üretmeye çalışıyor.

Kapalı düğün salonu ve Pazar yeri projeleri yolda… Kadınlara yapılan spor salonu ve kendilerine ait lokalin biraz daha iyisini meydana gençler için yapmak istiyor. Masa tenisli bol aktiviteli….

Ufuk Başkan küçük beldeyi özenilecek, yaşanılacak bir yer yapmış. İlçelere ve şehirlere inat birlik beraberlik yaratmış…

Yenikarpuzlu bir örnek. Bunu yazmamın en büyük sebebi ise yok olmaması...

Çözüm basit… Ne dersiniz ?

Daha+iyi+hizmet+=+Büyükşehir+mi+?+
Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Nevser ERASLAN

Ve Kadın

08 Mart 2021 15:59 | Hit: 524

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Bu işte bir iğrençlik var…

30 Mayıs 2019 12:17 | Hit: 4.211

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

ŞİŞEDEN ÇIKAN MEKTUP…

06 Haziran 2018 14:10 | Hit: 2.491

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Ne listeymiş ama…

25 Mayıs 2018 11:09 | Hit: 2.301

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Atatürk ve dedem…

24 Kasım 2017 13:54 | Hit: 2.606

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Kadın girişimciler nerede?

18 Kasım 2017 14:54 | Hit: 2.570

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları