İbadet mi rezalet mi?
Bu içerik 30 Mayıs 2015 13:27 tarihinde eklendi ve 2.266 kez okundu

İbadet mi rezalet mi?

Bolca Nine Türbesi’nde neler oluyor?

Bu yazımı lütfen dikkatlice okuyun!

Bugün ki iktidarda her şeyin daha layığı ile yapılması gerekirken dün gördüklerim beni dinden imandan soğutur cinstendi.

Fatih Sutlan Mehmet’in ismini verdiği, hayır duasını aldığı “Bolca Nine”diye bilinen türbenin hali içler acısıydı...

İbadet adı altında rezalet dolu anlara şahit olduğum için çok üzüldüm. Her yıl Hıdrellezin ilk haftasına denk gelen cuma günü başlayıp, yılsonuna kadar süren adak ve dilek ziyaretlerine açık olan Bolca Nine Türbesi Babaeski ilçesine bağlı Mutlu Köyün’de bulunmakta…

Mutlu Köyü Muhtarı Cemal Vural ise hem üzgün, hem şaşkın…

Uzun uzun konuştuğumuz Cemal Muhtar, Bolca Nine Türbe’sinin temizliği ve ıslahı ile baş edemediklerini ve ibadete kapanmasının daha iyi olacağını savunmakta. “Günaha giriyoruz Nevser Hanım”diyor, başka bir şey demiyor.

Muhtar Kırklareli Valiliği BİMER’e ziyaretçi sayısını ve türbenin tarihçesini anlatan bir yazı yazmış. Roman vatandaşların hal ve hareketlerinden oldukça şikayetçi. İstanbul Sarıyer Belediyesi’nden 22 otobüsün ziyarete geldiğini ama yinede kendilerince hazırlanan kesimhanenin bile kullanılmadığını hiçbir güvenlik önlemi alamadıklarını anlatıyor.

Muhtar ayrıca Kaymakam ve diğer görevlileri de türbeye götürdüğünü fakat bir sonuca gidemediklerini ifade ediyor.

 “Gelen roman vatandaşların sayısı 1500-2000’ni buluyor. Burası 12 ay açık bir türbe. Bunların bazıları çadır kuruyor jandarma da gelip bu çadırları kaldırıyor.Bunları köyümüzde yaşamak istemiyoruz. Hırsızlıklar oluyor, köylülerimizin bahçesinden odunlar çalınıyor. Daha bir sürü şey… Bu türbe ibadete açılacaksa, buna bir çözüm bulmalıyız. Ben çok uğraştım. Günaha giriyoruz Nevser Hanım… Hiçbir koşul ibadete uymuyor. Zaten normal zamanlarda ziyarete gelen insanlarda çok durmuyor. Belki siz yazarsanız  da, birileri bizi ciddiye alır. Babaeski Belediyesi bir şey yapmıyor. Kırklareli Valiliğinden 5 bin lira bir yardım çıkmış, daha kağıtlarını yeni imzalayacağım.Bu para oranın parçalanan tel örgülerine yetmez. Sizin anlayacağınız tarihi Bolca Ninemiz yok ediliyor.”

Bu cümleler Cemal Muhtar’ın son isyanları… Buraya el atılmasını ve köyünün ve köylüsünün rahat bir nefes almasını istiyor.

Dinimiz böyle bir ibadet biçimine zaten izin vermiyor! Bazılarının elinde kullanılması ise ayrı bir sorun!

Yetkililer! Lütfen bu konuyu ciddiye alın. Bu bölge “İnanç Turizmine” kazandırılabilir. Mutlu Köyü bu konuda istihdam yaratabilir. Yerel yönetim ve Merkezi Yönetim iş biriliği ile projelendirilebilir.

Kısaca çok şey yapılabilir! Yetkililer, bölgeye sahip çıkın ! Çıkamayacaksanız da, Bolca Nine’yi rahat bırakın !  “Bolca Nine” sizce de huzur içinde yatmayı hak etmiyor mu ?

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Nevser ERASLAN

Ve Kadın

08 Mart 2021 15:59 | Hit: 524

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Bu işte bir iğrençlik var…

30 Mayıs 2019 12:17 | Hit: 4.210

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

ŞİŞEDEN ÇIKAN MEKTUP…

06 Haziran 2018 14:10 | Hit: 2.491

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Ne listeymiş ama…

25 Mayıs 2018 11:09 | Hit: 2.300

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Daha iyi hizmet = Büyükşehir mi ?

29 Kasım 2017 08:46 | Hit: 2.420

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Atatürk ve dedem…

24 Kasım 2017 13:54 | Hit: 2.606

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları