Saros?un yasını tutmadan önce !
Bu içerik 20 Mayıs 2015 11:31 tarihinde eklendi ve 2.138 kez okundu

Saros sahili, sezonu kısa olsa da yılın her ayı için turizme açık bir bölge. Geçen hafta sonu Enez İnci Otel’de yaptığımız “1. Saros Ekonomi Zirvesi”gösterdi ki, özel yatırımcının dikkatini çekmekten önce, devlete var olduğunun hissettirilmesi gerek.

Tarihi eserleri, liman adı altında yer alan balıkçı barınakları,tertemiz havası ve yemyeşil doğasıyla denizin ve sporun tadını çıkarılacağı Saros Bölgesi unutulmuş!

Enez Kalesi tarihe ışık tutup sahile ev sahipliği yapsa da, başı boş bırakılan bu alanın kesinlikle işlenmesi gerekiyor. Güvenlik önlemlerinin alınmasını bir kenara bırakın. Kalenin taşlarının oyulup çalındığını ve bu konuda bir şey yapılamadığını anlatıyor Başkan Bostancı.

Bana göre, sahil şeridine gelmeden önce Enez ilçesinde ki tarihi dokunun ciddi anlamda ele alınması ve korunması gerekiyor. Kalenin dibindeki evlerin ıslahı ve tarihi eserin çevresinin korunması gerekiyor.

Sahile yaklaştığımızda denizin kokusunda ki davet ne yazık ki bölgeyi gördüğümüzde iştahımızı karartıyor. Ekonomi Gazetecileri Derneği üyelerine bölgeyi gezdirirken buna bir kez daha tanıklık ediyorum. Tanıtmayı istediğimiz bölgemizin neredeyse hiç gelişemediğini görmek gerçekten çok üzücü.

Saros’un temiz havasını yeşil doğasını gören misafirlerimiz hayretler içinde kalırken, bu kadar da sahipsiz buldukları sahili eleştirmeden de geçemiyorlar.

Saros’u yazmaya sayfalar yetmez elbet ama en önemlisi şu ki; Özel yatırımcıdan önce bölgeye gerçekten devletin varlığını hissettirmesi gerekiyor. Bölgeye ulaşılabilirliğin arttırılması için belki de sezonlukta olsa; Keşan’da bulunan askeri havaalanın kullandırılması, limanın canlandırılması ya da karşı kıyıda ki komşumuz Dedeağaç ile bağlantısının kurulması, turist ile yatırımcıyı birlikte bölgeye çekmesi gerekiyor.

Balıkçılık ve doğa sporlarının yapıldığı bu güzel yerin ayrıca tanıtılması ve Saros’un sadece deniz, kum güneş üçlemesinden çok farklı olduğunun öğretilmesi gerekiyor.

Bölgenin tanıtımına katkıda bulunmak için yaptığımız etkinliğimizde farklı bir sonuç daha çıkarttım. Turizmin olduğu bölgelerde ki devlet erkanını da ona göre mi atamak lazım ?

Derneğimizin başkanı Hakan İnci, konuşmasında daha ilkokuldan turizm derslerini vermeliyiz deyince  sahil bölgelerine de kaymakamından devlet personeline göre bu konuda eğitim almış bir kadrodan oluşturmalıyız fikri oluştu bende. Böylece bölge için karalar verilirken yatırımcılar üzerinde daha etkili olur sahillerimizi turizm için daha anlamlı biçimlendiririz.

Saros Bölgesi’nin yasını tutmak istemiyorum.Bu yüzden bölgedeki eksikliklerinin tespitlerinin yatırımcılar ile birlikte atanmışlar ve seçilmişlerle bir an önce yapılması gerekiyor. Çünkü bölge her geçen gün ivme kazanıyor.

İş işten geçmeden birileri bölgede hakimiyet kurmadan tekel yaratmadan bizim SAROS’a sahip çıkmamız gerekiyor!

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Nevser ERASLAN

Ve Kadın

08 Mart 2021 15:59 | Hit: 524

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Bu işte bir iğrençlik var…

30 Mayıs 2019 12:17 | Hit: 4.210

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

ŞİŞEDEN ÇIKAN MEKTUP…

06 Haziran 2018 14:10 | Hit: 2.491

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Ne listeymiş ama…

25 Mayıs 2018 11:09 | Hit: 2.301

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Daha iyi hizmet = Büyükşehir mi ?

29 Kasım 2017 08:46 | Hit: 2.420

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları

Nevser ERASLAN

Atatürk ve dedem…

24 Kasım 2017 13:54 | Hit: 2.606

Nevser ERASLAN Tüm Yazıları