Ava Giderken Avlanmak
Bu içerik 22 Ocak 2016 08:11 tarihinde eklendi ve 4.994 kez okundu

   Çook eskiden, televizyonlardan uzak olduğumuz dönemlerde, geceleri en çok iki zümrenin muhabbeti dinlenirmiş. Birisi defineciler, diğeri de avcılar. Aslında ben de bu muhabbetleri az da olsa dinleyenlerdenim. Lakin ne definecilikle, ne de avcılıkla meşguliyetim olmadı.

    Yüce Allah kâinattaki varlıkları birbiriyle uyumlu, düzenli bir biçimde ve bir sistem içerisinde yaratmıştır. İnsanın ve bütün canlıların rızıklarını da çeşitli ihtiyaçları da aynı düzen ve nizam içerisinde tamamlamıştır. Tabi ki bütün yaratılmışların en mükemmeli insandır ve her şey insanın emrindedir .Aynı zamanda bütün canlıların haklarını gözetmeyi ve yönetmeyi de Allah insana görev kılmıştır .Ve bir gün hesaba çekeceğini bildirmiştir.Yeryüzünde hiçbir canlı boşu boşuna yaratılmamıştır ve  gereksiz değildir. Bütün canlılar birbiri için değerli ve kıymetlidir ki,  biz buna  ‘doğanın dengesi’ deriz.

    Dengeyi iyi gözetmemiz gerekenlerden birisi de av hayvanlarıdır. Maalesef ki yurdumuzda yapılan bilinçsiz avlanmalar birçok hayvan türünü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Ve tabii dengede bozulmuştur. Hâlbuki Kuranı Kerim'de Cenab-ı Allah bizi şöyle uyarır; ‘’İnsanların kendi elleriyle yaptıkları yüzünden, karada ve denizde bozulma meydana geldi. Vazgeçip dönerler diye Allah yaptıklarının bir kısmının zararını kendilerine tattıracaktır.’’   Dinimizde avlanmak helaldir.  Sadece ihramlı iken Harem bölgesinde yani Kâbe’nin etrafında, mikat sınırları içerisinde avlanma her türlü bitkiyi koparma sineği dahi öldürme ağaçları kesme hatta dallarını kırma hepsi yasaklanmıştır.

    Avcı arkadaşlarımız şöyle derler; insan avlanırken çok heyecanlanıyor, bu heyecan normaldir ama avcılığında belli şartları vardır. İlk önce besmele çekerek tetiği çekmek, ardından hayvan düştüğü zaman onu almaya gitmek, eğer canlı ise boğazını kesmek gerekmektedir. Yani güme avcılığında geceden gelenleri vurup sabahleyin gidip toplamak da caiz değildir. Düşen hayvanın hemen alınması gerekir. Eğer düşerken öldü ise bir sıkıntı yoktur. Bir de avcı köpeğin o hayvanı bizim gönderdiğimiz de gidip alması gerekir. Mesela köpeğim benim çok akıllı, gitmiş yakalamış ördeği bana da getirmiş, diyemeyiz. O av mundar olmuştur.  Eğer av köpeği onun bir tarafından ısırıp yerse av kesinlikle yenmez. Silaha fişekleri koyarken besmele çeksek olmaz mı diye sorulur.,Bu da olabilir ancak en güzeli Bismillahirrahmanirrahim diye ateş  etmektir ve ihtiyaç kadar avlanmaktır.

    Avcılıkta hayvanlara karşı merhameti asla kaybetmemek gerekir. Bizim dinimiz merhamet dinidir. . Hele hele onlarca av hayvanını vurup, bu hayvanları para ile satmak,  katletmek bir insanın yapabileceği davranış değildir. Ayrıca açlıktan biçare düşmüş hayvanları doyurmak yerine, avlamak için onlara çeşitli hilelerle tuzak kurmakta, merhamete dokunur.

   Avcılık yapan arkadaşlara sözüm şudur; Bu dünyada adaletin gerçekleşmesi için hepimiz gayret ederiz.Asla tam başaramayız ama Allah'ın huzurunda adalet muhakkak tesis edileceği  günde, sizin silahlarınızı doğrulttuğunuz hayvanların, fazla vurduğunuz, katlettiniz O hayvanların, kıyamet gününde aynı silahları size doğrultacağından emin olabilirsiniz.  Avlamak için duyduğunuz heyecanı ,kıyamet gününde kaçmak içinde yaşayacağınızı unutmayın .

   Avcılık kesinlikle spor değildir, avcılık ihtiyaçtır. Atıcılık spordur. O da canlılara karşı olamaz. Sadece güvenlik kuvvetlerimiz için gerektiğinde yasal bir görevdir. Allah şu sıkıntılı günlerde Vatan hainlerine karşı yaptıkları mücadelede, attıkları her kurşunun tam isabet etmesini onlara nasip etsin inşaAllah. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

   Selam ve dua ile…

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 64

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 232

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.029

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 966

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 663

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 960

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları