BİR SELAM ÜÇ DUA
Bu içerik 14 Ocak 2016 17:23 tarihinde eklendi ve 2.353 kez okundu

 Yüce Rabbimiz bütün mü'minleri kardeş ilan etmiş ve bu kardeşliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için sevgi ve saygı esaslarını ortaya koymuştur. Bu esasların en önemlilerinden biri de müminlerin aralarında selamlaşması ve selamı yaymalarıdır. Çünkü selam bir duadır. Bu dua aramızda saygı ve sevgiyi pekiştirir.

 İbadet hayatının da, sosyal hayatında, temelinde Selam vardır. Selam aynı zamanda yaratılanların birbirleri ile olan iletişimlerinin genel adıdır. Selam, Kuranı Kerim'de Haşr suresinde Allah'ın isimleri arasında sayılır. Selam, sonsuzluk, başlangıcı olmamak, sınırsız büyüklük, her türlü noksanlık ve afetten selamet anlamındadır. Bir hocamız selam kelimesinin harflerini şöyle yorumlamıştı. Sin üç dişli haliyle bir bağı zinciri ve sürekliliği ifade ederken, Lam cebrail’i, Elif Allah’ ı Mim Hz Muhammed’i ve onun şahsında bütün mahlûkatı sembolize eder. Böylece selam, Cebrail vasıtasıyla Allah'tan Hz Muhammed'e ve tüm yaratılanlara güven ve barış taşıyan mesajdır.

 Selam hayatın her alanında vardır dedim ya mesela, beş vakit kıldığımız namazlarda Ettehiyyatü okurken 21 defa Allah’a Peygamberimize ve diğer Peygamberler ile Salih insanlara selamlar veririz. Namazların sonunda 13 kez melekleri ve insanları selamlarız.  Selam dan sonraki allahümme entesselamu ve minkesselam sözüyle  Allahü Tealayı  selamlarız.  Allahü Teâlâ Kur’an da kullarının vasıflarını sayarken ilk önce yeryüzünde tevazu ile yürümeyi zikreder. Rabbimiz kendini ve haddini bilmeyen insanlarla çekişmek yerine onlara selamla karşılık verilmesini emreder.  Dinimizde Aile yuvası önemlidir. Ailede de iletişimin başlangıcı, sevginin göstergeside selamdır. Nitekim Kuranı Kerim'de evlere girdiğiniz zaman Allah tarafından mübarek ve pek güzel bir yaşama dili olarak birbirinize selam verin buyrulmaktadır. Peygamber Efendimiz Hz Enes’e, yavrucuğum ailenin yanına gittiğinde onlara selam vermen sana ve ev halkına bereket olur diye buyurmuştur.

Bugün değişik biçimlerde selamlaşıyoruz. Hele İpsala’mız gibi küçük yerlerde insanların birbirleriyle selamlaşmaları daha çok ve sık. Şehirler büyüdükçe yabancılaşan insanlar daha az selam veriyorlar. Trakya da merhaba, merabayın sözü de çokça zikredilir selam verirken. Kafayla, uzaktan el hareketiyle, araba ile geçerken sellektör veya tatlı korna ile yapılan selamları da unutmamak gerek. Lakin Selamların en güzeli  ‘Selamün Aleyküm ’  Allah'ın selamı sizin üzerinize olsun diyerek ‘Ve Aleyküm Selam ve Rahmetüllahi ve Beraketüh’  Allah'ın selamı, rahmetive bereketi sizin üzerinize olsun… Cevabını almaktır. Ne kadar da güzel bir duadır selamlaşmak. Bu dünyada en güçlü yanımız rabbimize açılan el ve gönüllerimizle yaptığımız Dua mız değilmidir. Hele mazlumun, mağdurun, öksüzün, yetimin duası.

Bir başka güzel dua da  hapşıranın duasıdır.O ne büyük bir şükürdür.Hapşıramayan bir insanın felç olduğunu gazete ve tv lerde çok  görmüşüzdür.Fakat hapşırdıktan sonra ‘ Elhamdülillah’ diyerek şükretmesi gerekir insanın Rabbimize Dua ederek…..En yakınında ki ‘Yerhamükellah’  yani Allah sana rahmet etsin diyerek dua yı ve şükrü devam ettirir.Hapşıran ‘Yehdina ve yehdikümüllah’ Allah sanada rahmet etsin diyerek Dua yı tamamlar. Peki çok yaşa desek kötümü olur diye sorduğunuzu duyar gibiyim.Çok yaşa bir iyi niyet ifadesidir.Kötü değildir ama, Allahın adının anıldığı bir söz ile biz  aciz bir kulun sözü kıyaslanabilir mi?.Yada en  iyisi varken, kim vasat olanı tercih eder ki?

Ve üçüncü DUA.. Allahın adının anıldığı şükrün en üst seviyeden yapıldığı Kal’in Hal den, yani kelimelerin kalpten döküldüğü biçimde bugün, yarın ve son nefese kadar şu Dua yı her daim tekrarlayın…

.Allahım devletimizi ve milletimizi her türlü beladan muhafaza eyle. Birliğimize beraberliğimize kast edenlere fırsat verme. Aziz vatan topraklarımızda gönderden bayrağımızı, minarelerden ezanımızı indirme. Bugün adı PKK yada her neyse olan terör örgütleri mensuplarını, dolaylı olarak destek verenleri ,bu vatana ihanet edenleri kahreyle. Şehitlerimize rahmetin ile muamele eyle. Sen Duaları kabul edensin Ya RAB!               

 Selam ve Dua ile….

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 58

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 222

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.019

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 964

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 658

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 954

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları