ERTUĞRUL?u İzlesek mi? Okusak mı?
Bu içerik 08 Ocak 2016 08:39 tarihinde eklendi ve 2.036 kez okundu

    Toplum olarak okumayı pek sevmiyoruz. Hâlbuki okuduklarımız, gördüklerimiz ufkumuzu açıp bize dünyanın anlamını öğretiyor. Okul yıllarında Tolstoy'dan Balzac’a, Hasan Nail Canat’tan Ömer Seyfettin’e, Necip Fazıl'dan Mehmet Akif ERSOY'a birçok yazarı ve eserlerini okudum.

   İbriktepe de 8 -9 lu yaşlarda Caminin yanındaki, Mümin Şen'in kahvesinde her gün okuduğum Tercüman gazetesini de unutamam.İyi bir okuyucu olmak,  kem küm etmeden hutbe okuyan bir imam olmama da vesile oldu.Sosyal medyada yazılarımı okutmak için bazen  dostlarımı zorluyorum bile.Okuma oranının düşük,televizyon izleme oranının yüzde doksan beş olduğu toplumumuzda sizlere  iki filmden iki ERTUĞRUL'dan  bahsetmek istiyorum.Ertuğrul  Diriliş …TRT 1 ekranlarında fenomen olan, Osmanlı İmparatorluğu'nun temellerinin atılışını anlatan, tarihçilerin ifadesiyle senaryoda büyük bir hata olmadan,geçmişin yansıtıldığı,görselliğin ve savaş sanatlarının üst düzeyde sergilendiği bir dizi. Engin Altan Düzyatan'ın Ertuğrul Gazi'nin, Hülya DARCAN'ın Hayma Ana'nın, Barış Bağcı'nın Noyan'ın ve diğer tüm karakterlerin hakkının verildiği, üst düzey bir oyuncu kadrosu… Ve Muhyiddin İbn   Arabi….. Bir çoğumuzun diziden tanıdığı ,aslında Anadolu topraklarında kardeşlik ve kültür buluşmasının temellerini atan,hatta hepimizin bildiği Yunus Emre'nin ,Mevlana'nın,Hacı Bektaş'ın doğrudan yada dolaylı etkilendiği büyük İslam düşünürü ….Lakin onu çok fazla tanıyamamışız… Aslında tarihimizde o kadar mühim insanlar ve kıymetli eserleri var ki…. Onların hayatımıza yön verecek örneklemeleri Aristo'dan Platondan daha önemli….. Onların eserlerinden ve fikirlerinden yeterince istifade etmiyoruz.

  25 Aralık'ta vizyona girdiği gibi izlediğim, Ertuğrul 1890 filmi de,  geminin adı da  tarihten ..Japonya Kralının gönderdiği hediyeler ve kurulacak iyi ilişkiler için iade-i ziyarete gidiliyor.1890 yılında  600 küsur mürettebatla 11 aylık bir yolculuktan sonra Yokohama limanına varıyor Ertuğrul Fırkateyni. Japonya' da kolera salgınına yakalanıyor mürettebat. Tedavi için 2 ay limanda kalıyorlar. Eylül ayında fırtına mevsiminde yola çıkıyorlar. Kashinozaki adasına  sığınmaya çalışırken kayalıklara çarpıp batıyor Ertuğrul fırkateyni..  Ada halkı 69 askerimizi gecenin karanlığında ve fırtınada ancak kurtarabiliyor .Günlerce  şehitlerimizi denizden çıkarıp  Kashinozaki Adası'na gömüyorlardı. Fakir  ada halkı yiyeceklerini paylaşıyor askerlerimizle ..Yardımseverlik ve insanlık örneği sergiliyorlar .. Filmin ikinci kısmında 95 yıl sonra İran- Irak savaşında Tahran’dan 215 Japon vatandaşının Türkiye tarafından kurtarılması anlatılıyor.Türk Japon yapımı duygulu ve gözyaşlarımın aktığı sahnelerle dolu bir film…. İzlemenizi tavsiye ediyorum.

  2002 yılında Japonya'da ve Güney Kore’de Milli takımımızı bağrına basan çekik gözlü insanların sevgisinin nedenini tekrar teyit ediyorum. Umreye her gittiğimde şahit olduğum Afrika’da gördüğüm, Dünya Müslümanlarının TÜRKİYE ye olan sevgisi ve muhabbeti boşuna değil. Nerede mazlum nerede garip varsa TÜRK Halkı yetişmeye çalışmıştır.2014 yılında dünyanın en yardımsever ülkesi olduğumuzu ve yardımlarımızın her zamanki gibi karşılıksız olduğunu hatırlatmak isterim. Avrupa da 40 bin mülteci geldi diye koskoca firmalarda yorgan yastık stokları bitmiştir. Türkiye de ise 3 milyon mülteci için ne yorgan, ne yemek, ne ekmek, nede onlara açılan gönüller bitmemiştir, bitmeyecektir.

  Duygularımın mesajı şudur: Türk milleti Devlet ve Millet geleneğine canı pahasına bağlıdır. Hizmetiyle, adaletiyle, yardımseverliği ile tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır.1071 den beri Anadolu topraklarında hain bitmemiştir. Dışarıdan bitse hainler, içeriden eksilmemiştir. Lakin kahramanlarda hiç bitmemiştir ve hep kazanmıştır. Kahraman olmak için makam, mevki yada rütbe de gerekli değildir. Rabbim kahramanlarımıza gayret ve kuvvet versin. Kıyamete kadar aziz vatan topraklarında sayılarını eksiltmesin.

Selam ve dua ile…

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 63

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 231

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.029

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 966

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 663

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 960

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları