Mehmet Akif Ersoyve Noel Baba
Bu içerik 25 Aralık 2015 08:55 tarihinde eklendi ve 2.797 kez okundu

    Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, imamlıktan Üniversite hocalığına kadar yükselen bir babanın evladı olarak, İstanbul Fatih'te dünyaya gelmiştir. Aile ve okul eğitimini sağlam temellerde almış, girdiği tüm okulları birincilikle bitirmiştir. Dil derslerine karşı ilgisi çocukluğunda başlamış, Türkçe, Arapça, Acemce ve Fransızca derslerinde okul hayatında ondan daha başarılı bir öğrenci görülmemiştir.  

   Annesi medrese okumasını istese de babası Mülkiyeyi tercih etmesine vesile olmuştur. 16 yaşındayken babasını kaybeden Mehmet Akif, ailenin yükünü üzerine almış, bir yıl sonraki büyük İstanbul yangınında evleri de yandığında, omzundaki yük ağırlaşınca Mülkiye'den ayrılıp devlet memurluğu garantili Baytar mektebine geçmiştir. Çocukluğundan itibaren düzenli ve planlı bir hayat yaşamıştır. İyi de bir sporcudur. Şiire merak salınca Arap edebiyatını incelemiş, dünyadakalıcı bir eser bırakmanın ancak ilhamı Allah'tan alınca gerçekleşeceğini fark etmiştir. 20 yaşında 6 ay gibi kısa bir sürede Kur'an'ı ezberleyerek Hafız olmuştur. Artık sanat anlayışında Allah'ın kelamından Peygamberimizin hadislerinden alınan ilham vardır.

   Baytar mektebini bitirip Rumeli, Anadolu ve Arabistan’da üst düzey veterinerlik faaliyetlerinde bulunmuştur. İşte tam bu dönemde Birinci Dünya savaşı, Balkan savaşları, İstiklal savaşı meydana gelmiştir. Mehmet Akif şiirlerinde birlik beraberlik, umut, cesaret ve bilhassa iman konularını işlemiştir. Milli Mücadele'ye büyük katkılar sağlamıştır. Konya isyanının bastırılmasında büyük bir gayreti olmuştur. Kastamonu’da çıkardıkları gazete yurdun her yanına dağıtılmış Rusya ya girişi yasaklanacak kadarda etkili olmuştur. Nasrullah Camii vaazları, Yılanlı Tekkesi sohbetleri dilden dile, gönülden gönüle yayılmıştır. Atatürk'ün daveti ile Ankara'ya gelip Tacettin Dergahına yerleşmiş, hizmetlerine burada devam etmiştir. İlk Mecliste Burdur Milletvekili olarak görev almıştır. Meclisin Ankara'dan Kayseri'ye taşınma kararına karşı çıkmış ve Mustafa Kemal Atatürk'ü ikna etmiştir. İstiklal Marşını para karşılığı yazmayacak kadar onurlu bir şahsiyettir. Dönemin Milli Eğitim Bakanının kıramadığı ricası ve para almayacağı taahhüdü üzerine, iman dolu dizeleriyle İstiklal Marş’ımızı yazmış ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde gözyaşlarıyla ayakta alkışlanarak kabul edilmiştir. Hasta yatağında O nu ziyarete gelenlerden birisi İstiklal Marşı tekrar yazılsa daha iyi olmaz mı deyince, Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın demiştir.

  Hayatı yokluk içinde, mütevazı biçimde, bir lokma bir hırka anlayışıyla geçmiştir. İstiklal Marşı'ndan dolayı verilen ödül parasını Ordumuza giysi diken Hilali Ahmere bağışlamıştır. Lakin o günlerde palto alacak, kendisini giydirecek parası yoktur. 20 Aralık 1873 te doğan Mehmet Akif ERSOY, 27 Aralık 1936 da vefat etmiştir. Çok ilginçtir ki cenazesine resmi bir katılım olmamıştır. Üniversite gençliği kaldırmıştır cenazesini. Hatta iki yıl sonra mezarını yine gençler yaptırmıştır. Geriye muhteşem eserler, iman dolu yürekten, sinelere seslenen dizeler ve şahsiyet dolu bir hayat bırakmıştır.

   YILBAŞI, NOEL BABA, HZ İSA

  Dünyada ki tüketim endüstrisi, reklamlarla artık Müslümanları da noel bayramı kutlayıp, hediye alan veren hale getirmiştir.Ve çok masumca  sebeplerle, her geçen yıl daha da bu çark biz Müslümanları içine çekmektedir.Ben aynı  sözleri tekrarlamak yerine herkesin gönlüne  iki  soru sormak istiyorum.

  1-)Hz İsa nın doğumu olan yılbaşını kutlayacağınız gibi, birkaç gün önce ki Mevlid Kandilini yani Hz Muhammed’in (S.A.V) doğumunu aynı heyecanla kutladınız mı?

   2-)Noel babayı örnek alan Hiristiyan alemi birbirleriyle hediyeleşerek bugün dünyayı bencilleştirdiler. Siz Ensarı örnek alıp, yılın son günlerinde Bayır Bucak Türkmenlerini, içimizdeki yoksulları ve dünyada ki mazlumları sevindirseniz daha iyi olmaz mı?   Tüm hatlardan ‘ TÜRKMEN’ yaz 5601 e yolla. 10 TL bağışla…….

Selam ve dua ile

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 75

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 927

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 910

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 612

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 898

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Mehmet Akif ve Noel Dayı

27 Aralık 2019 08:49 | Hit: 1.212

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları