Allah rızası için biraz SU?..
Bu içerik 10 Aralık 2015 16:18 tarihinde eklendi ve 1.871 kez okundu

Bu rica, hiçbir Müslüman’ın geri çevirmeye cesaret edemediği bir anlam taşır ve mutlaka yerine getirilir. Hatta bu arzusunu kelimelerle dile getiremeyen bir köpekten bile esirgenemez; suyu veren kişi, o suyun bir avucuna muhtaç olsa bile. Çanakkale de şehit olurken yanında ki yaralı arkadaşını işaret edip ona ver diyecek kadar asil bir milletin ferdi olmak ta ayrıca mutluluğumuzdur.

Su, hayat hakkıdır, hayattır, hayatın kendisidir. Bir çakıl tanesi kadar sert ve kurumuş tohumlardan, mucizevi bir şekilde yeşil sürgünler fışkırtan şey, suyun hayat verici tarafıdır. Su ile hayat arasındaki ilahi ilgiye işaret eden Kur'an hükmü, Müslüman’ı da suyun bir zerresi ile deryası karşısında aynı derecede edepli olmaya sevk eder. Her ilmihal kitabında geniş bir bölüm halinde yer alan "Sular" konusu, su ve insan, daha doğrusu su ve hayat arasındaki münasebetlerin hukukunu belirtir. Hatta Peygamberimiz dere kenarında bile olsan, abdest bile alsan suyu israf etme buyurmuştur.

Allah rızası için istenen su, her yudumu besmeleyle içilip, şükürle noktalanmak üzere üç solukta içilir, suyu bahşeden rabbimize şükredilir, sonra hasıl olan sevap, geçmişlerin ruhuna hediye edilir ve suyu ikram eden kişiye "su gibi aziz olasın" duasında bulunulur. Bu da yetmez, "Hasan-Hüseyin efendilerimizin canına değsin" temennisi her defasında tekrarlanır. İslam tarihinin "bir yudum su" ile kesişen sayfası Kerbela hatırlanır ve hatırlatılır. Bir yudum suya hasret giden Rasulullah'ın sevgili torunu Hz. Hüseyin'in yürek dağlayan hatırası, iştahla içilen her yudum suyun sonunda sevgi ile yad edilir. Onun mübarek dudaklarından esirgenen birkaç yudum su, o günden beri dünyanın dört bir yanında, bütün susayanlara sunulur. Şehrin kalabalık yerlerine şirin çeşmeler yaptırılıp, suyu uzaklardan künklerle, bentler ve köprülerle getirilerek isteyenlere "selsebil" edilir Su, insanlık tarihi boyunca hayatın merkezinde bulunmuş, insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için en temel ihtiyaç maddesi olmuştur. Şehirler su kenarına kurulmuş, su için savaşlar yapılmıştır. Kur’an’a baktığımızda, suyla ilgili ayetlerin bir kısmının insanın yaratılışı ile alakalı olduğunu görürüz. Müslümanlar için yoktan var edilişin temel maddesi olan su, günlük yaşamda da aynı şekilde yüceltilmiştir. Su, Kur'an'da yaratılışın ana maddesi olurken, mecazi bir dirilişin de sembolü olarak gözükür Ayeti Kerimelerde. Bunlardan başka Kur'an'ın cennet tasvirlerinin bir parçası olan nehirler, İslamiyet’in suya verdiği önemin bir göstergesidir. Peygamberimiz Susamış insanlara ve hayvanlara su vermenin, insanların günahlarının affedilmesine vesile olacağını buyurmuştur.  Hz. Osman, Rasulüllah  "Rume kuyusunu kim kazarsa, onun için cennet vardır" buyurmuştu da, hemen onu ben kazmıştım, diye sevincini ifade etmiştir.  Yine ashab bir seferinde "hangi sadaka senin daha çok hoşuna gider?" diye sorduklarında Hz. Peygamberimiz "Su" diye cevap vermiştir. Ölenlerin ruhuna kuyu, çeşme vs. gibi su vakıfları yaptırmak da Hz. Peygamber'in tavsiyeleri arasında yer almaktadır.

Bir içim SU gibi güzel sözü, güzelliğin de anlatım ifadesidir. Geçtiğimiz hafta sabah namazı sonrası kahvehanedeydik.Emekli hocamız Şaban DALKIRAN Alaca Mustafa Paşa Camiinin bahçesinde şebekeden bağımsız akan çeşmeden bahsetti.Artık akmıyor dedi.Caminin tadilatında dışarıdaki çeşme kaldırılmış,sadece  abdestliğe verilmişti o su.Hepimizin istifade ettiği bir sebildi.Hazır İpsala’mız şantiyeye dönmüşken,her yer kazılıyorken, bu suyun nereden geldiğini nerden geçtiğini bilenler ,Belediye başkanımıza,Cami görevlilerimize  bilgi verirlerse, başkanımız yine o Suyu Camiimize akıtır.Hatta Cami önünde meydana tarihi motiflerle bezenmiş  bir çeşmenin yapılması da çok güzel olacaktır.Her şey zamanında olur düşüncesiyle, konuyu sizlere aktarmak ve SUyu sizlerle paylaşmak istedim. SU gibi aziz olun.Selam ve dua ile…….

   

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Ezan dinmez! Bayrak inmez!

12 Temmuz 2019 16:26 | Hit: 418

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

TÜRKIYE HEPIMIZIN

03 Temmuz 2019 09:26 | Hit: 250

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

RUHUMUZA BİR FATİHA!

17 Haziran 2019 08:52 | Hit: 1.271

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Kadir Gecesini İhya etmeye Var mısın ?

27 Mayıs 2019 09:48 | Hit: 442

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Zekat ve Fitre

24 Mayıs 2019 10:36 | Hit: 598

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bir Sevda Mevsimi 3 Aylar

07 Mart 2019 17:08 | Hit: 501

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları