YAKLAŞIN RADYONUN İÇİNDE SİZ VARSINIZ
Bu içerik 17 Kasım 2015 17:20 tarihinde eklendi ve 2.079 kez okundu

Bir sitede Radyo’nun tanımında şöyle bir cümle yer alıyor;

Radyo elektromanyetik radyo dalgalarındaki ses modülasyonunu önce elektronik ortama sonra da sese çeviren elektronik alettir.

Sizce de böyle midir? İlerleyen teknolojiyle ceplerimize, evlerimize, araçlarımıza ve daha birçok yere sığıyor öyle değil mi?

Peki, bu saydıklarıma ve saydıklarımın dışına sığarken, neler getiriyor neler götürüyor hayatımıza bir bakalım…

Musluğun sesini duyuyor musunuz? Alabildiğine akan su ve değdiği tabana bıraktığı tını…

Peki ya güneşi? Güneşi duyuyor musunuz, uzun zaman sonra açtığında iliklerinize kadar ısıtırken ruhunuzun et yığını bedeninizdeki dansını?

Kuşları duyuyor musunuz? Usulca yaklaştığınızda alabildiğine çırptıkları kanatlarından süzülen sedayı?

Hadi biraz gözlerinizi kapatın ve doğayı dinleyin. Duyabilmenin farkındalığı ile şükrederken, beyninizin içindeki sesleri susturun sadece bulunduğunuz gerçeklikteki sese dokunun… İnsanların kısık kısık gelen seslerine odaklanın. Ses yığınlarının müziği oluşturduğunu fark ettiniz mi? Evrendeki ahengi?

Şimdi bir radyo alın kendinize. Evet evet! Şöyle ucuz bir şey de olabilir yahut telefonunuza bir kez de radyo dinlemek için dokunun. Eskilerin arasına gönderdiğiniz dede yadigârı radyonuzun tozunu alın ve dükkânınızın bir köşesinde onu oturtun, evinizin sehpasındaki dantelin üzerine…  Aracınıza taktığınız cd’leri çıkartın frekans arayın, gönlünüze dokunan bir frekans, içinizi kimseye göstermeden dansa kaldıran bir yayın… Kimseye söylemeden merak içinde bekleyeceğiniz anlar biriktirin…

Mesela bir gece yarısı, televizyonu değil de onu tercih edin. Bir şiir programı dokunsun içinize ta derine…  Gözlerinizi kapatıp geçmişe gidebilin. Bir neşet Ertaş müziği gelsin arkasından sonra bir şiir daha…

Yahut binin taksinize ve yol sizi götürdüğü kadar gidin o an kendinize radyo ile bir entari dikin. Bir tartışma programını televizyonda değil de radyoda dinleyebilirsiniz mesela. Bakış açılarınız bir başka açı peydahlasın insan-ı beşerden.

Radyoya dokunun ve onun da size dokunmasına izin verin. Buharlaşıp uçsun anlık da olsa kafanızdakiler oradaki dünya hiç de benzemiyor yaşadığınız dünyaya öyle değil mi? Bırakın rotanız kendi kendini bulsun, bırakın diğer teknolojik şeylerdeki samimiyetsizliği radyo kulağınıza usulca fısıldasın…

Müziğin sesini d/uyuyor musunuz?

               

                

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Sevtap GÜLEN

Davan Yoksa Okuma!

16 Mayıs 2018 09:50 | Hit: 2.106

Sevtap GÜLEN Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN

14 MÜ ŞUBAT?

11 Şubat 2018 16:12 | Hit: 2.465

Sevtap GÜLEN Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN

BU YAZIYI OKU’MA!

03 Aralık 2017 14:05 | Hit: 2.876

Sevtap GÜLEN Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN

HAYDİ MÜSELLİM CEDİT’Lİ OLALIM

08 Ağustos 2017 09:09 | Hit: 2.651

Sevtap GÜLEN Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN

BELKİ ÜSTÜMÜZDEN BİR KUŞ GEÇER HALEP'E DEĞER

05 Nisan 2017 20:01 | Hit: 3.059

Sevtap GÜLEN Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN

ÇOCUKLAR NERDE?

05 Ağustos 2016 15:15 | Hit: 2.471

Sevtap GÜLEN Tüm Yazıları