Kötü ZAN netmek??.
Bu içerik 11 Kasım 2015 14:48 tarihinde eklendi ve 1.917 kez okundu

 Dinimizde insanın haysiyetini rencide eden ve onurunu zedeleyen her türlü tutum ve davranış haram kılınmıştır. Çünkü insanı, insan yapan en büyük değer, onun izzeti ve itibarıdır.

Sebepsiz yere başkasını suçlamak, bilgi ve belge olmadan bir kimsenin kötü bir iş yaptığını ZANnetmek, İhtimale dayanarak hüküm vermek, yersiz suçlamada bulunmaktır. Sağlıklı bilgiye dayanmadan hüküm vermek, yanılmamıza sebep olabilir. Duyduğumuz şeylerin çoğu doğru olmayabilir, hatta bir kısmı da kin ve düşmanlığın ürünü olabilir. Hâlbuki bu konuda Kur’an bizi uyarıyor İsra süresi 36.cı ayette. Bilmediğin bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül bunların hepsi ondan sorumludur. Peygamberimiz de: “Her işittiğini söylemek insana yalan olarak yeter.” buyurmuştur.    Allah Rasulü, konuşurken çok titiz davranmış ve hiç kimse hakkında isim zikrederek kötü söz söylememiştir. Bunun yerine, insanların olumsuz davranışlarını gördüğü zaman onları düzeltmek için, “İnsanlara ne oluyor da şöyle şöyle yapıyorlar?” gibi genel ifadeler kullanmıştır. Efendimiz, gıybet, dedikodu, su-i zan, laf taşıma, özel halleri araştırma gibi mümine yakışmayan durumlardan uzak durmayı, “Ya hayır söyle, ya da sus” diye özetlemiştir.

“Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın.”  buyurmuştur rabbimiz. Başkaları aleyhinde konuşmak ve karar almak söz konusu olduğunda ZAN ile hareket edilmez, edilmemelidir. Çünkü ZAN, çok kez yanlış olabilmektedir. Bu durumda ZANna dayalı verilen hüküm ile iftira edilmiş ve vebale girilmiş olur. Kötü ZAN haramdır ve kaçınılması gerekir. Tanımadığımız birisi hakkında iyi ZAN da bulunmasak bile kötü ZAN da bulunamayız. Kesin ve doğru bilgi elde edilemeyen durumlarda müminler hakkında iyi ZAN da bulunulması gerekir. İki kıssa ile kötü ZAN nı özetleyelim.

Kocası yeni ölmüş tek başına yaşayan hamile bir kadın, kendisine arkadaş olması için dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başlar. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmaz. Evcil bir hayvan haline gelir. Bir süre sonra çocuk doğar. Gelincik zarar vermesin diye kadın çok dikkat eder. Bir gün evden ayrılmak zorunda kalır. Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardır. Aradan biraz zaman geçer ve anne eve koşarak gelir. Gelinciği ağzındaki kanları yalarken görür. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırır, hemen öldürür. O sırada içerden bebeğin ağlaması duyulur. Anne odaya girer. Odada beşiğin içindeki bebeğin yanında duran parçalanmış bir yılanı görür…………………ZANnetmiştir bir kere…       İkinci kıssa ise:

Padişah gece gördüğü rüyanın etkisindedir.Vezire tebdili kıyafetle halka karışıyoruz der.Çarşıda  sokaklarda gezerken, yerde yatan cesedi görüp yanına giderler.Kimdir bu diye sorduklarında ayyaşın biridir cevabı verilir.İyi bir ustaydı ama kazandığını içkiye fuhuşa harcardı,bir kere bile camide görmedik der bir başkası.Kimsesi yok bir tek karısı var derler.Halk cesedi ortada bırakır.Padişah vezire cenazeyi biz kaldırıcaz, bu iş bize düştü der.Fatih camiinin bahçesinde vezir tabutu ayarlarken padişah cenazeyi yıkamak için su ısıtmaktadır.Ve yıkama işlemi bittikten sonra cenaze evine giderler.Karısına sorarlar rahmetli nasıldı diye.Kadın başlar anlatmaya…Çok iyi ve çalışkandı.Bütün gün nalın çakar, birinin elinde içki görürse hemen onu satın alır, sonra da lağıma dökerdi.Fuhuş yapan kadınları eve getirir zamanınızı satın aldım derdi.Bende onlara dini kitaplar okurdum.Uzak camilere gider hikmet peşinde koşardı..Ona hep söylerdim komşular seni kötü biliyor bak yarın cenazen ortada kalacak diye.O da bana şöyle derdi; Allah büyüktür hem Padişahın işi ne..Gelir kaldırır cenazemi…Tebdili kıyafetteki padişah akşam ki rüyasını da, yıkadıkları muhteremin duasınıda anlamıştır.

Darısı   tanımadığı insanlara  kötü  ZAN da bulunanlara diyelim….  Selam ve dua ile……..

Twitter:  @fatihhocaipsala

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 816

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

BENDEN SİZE ÜÇ DUA

16 Ekim 2019 09:09 | Hit: 1.046

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 642

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 892

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 552

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

DESTAN YAZMAK KANIMIZDA VAR.....

28 Ağustos 2019 09:01 | Hit: 438

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları