(İpsala (SPOR) sünnettir)
Bu içerik 05 Kasım 2015 19:05 tarihinde eklendi ve 1.878 kez okundu

Çoğumuz spordan uzak yaşıyoruz. Ama spor bizden fazla uzak yaşamak istemiyor olmalı ki, gençken yapmadığımız egzersiz hareketlerini, ilerleyen yaşlarda doktor zoruyla yapıyoruz. Genç yaşlarda spora alışan vücudun elbette hastalıklara karşı daha dirençli, kuvvetli ve zinde bir yapıya sahip olacağını söylememe  gerek yok. Ayrıca uzmanların bildirdiğine göre spor, çocuk ve gençlere mutluluk veriyor. Öfkeyi kontrol edebilme ve saldırganlığı frenlemeye yardımcı oluyor. Sorumluluk duygusu kazandırıyor. Bunun yanı sıra çocukların sosyal ilişkilerini arttırmasında ve yaşıtları ile daha iyi arkadaşlıklar kurmasına da yardımcı oluyor. Hatta derslere bile faydası olduğunu söylüyor uzmanlar. Lakin ben sporculuk  hayatımda özellikle futbolda çokta derslerinde başarılı arkadaşa denk gelmedim. Hatta, kafa ile topa vurma, beyin hücrelerin ölür kafan çalışmaz diyenlere denk geldim. Cevabı da hep şöyle verdim; Senin futbolcuların kazandığı paradan haberin yok galiba… Bence çok zekiler.

Hocam  İslam spor için ne diyor  derseniz Hz Peygamberimiz döneminde var olan atıcılık, binicilik güreş, koşu ve yüzme sporlarını Peygamber Efendimiz'in yaptığı  ve tavsiye ettiği hadis kaynaklarımızda bildiriliyor. Yani spor sünnettir.

 Maziyi hatırladım birden. İbriktepe’de mahalle arasında, sokaklarda aranan futbolculardandım. Bazen hoca çocuğu top oynar mı? Hz. Hüseyin’in kafası ile top oynamışlar diyen zır cahillere, hadi oradan futbol 1600’lü yıllarda bulundu diyen Beşiktaşlı bir babam vardı. Ortaokul ve lisede Tekirdağ İmam Hatibin  o güzel takımında oynamak nasip oldu. Atletizmde madalyalarım var. Voleybol, hentbol, güreş. Amatör kulüpler maceramızda oldu. Kumdere Köyüne atandığımda süper bir takım kurmuştuk. İpsalasporun ya da İpsala’da hiçbir takımın gece ışıklandırılan stadı yokken Kumderespor gece antrenman yapıyordu. Yıl 1998 de. Ne de meraklıydı herkes top oynamaya. Gençler kahvede kağıt oynamıyor diye bana içten içe kinlenen kahveciler vardı. Tabi ki herkese  laf anlatacak halimiz yok Bizi bilen bilir. Bilmeyende kendi bilir……

Spor deyince sadece futbol akla gelmemeli ama, bugün futboldan gidiyor yazımız. Satırlarımı yazarken yaşadığım heyecanı, o günlerdeki mutluluğumu bugünün gençleri  yaşamıyor. İşte İpsala sporumuz futbolcu eksiğini  Üniversite öğrencileriyle tamamlıyor kaç yıldır. Bu yıl mecburi dış transferler yapılmış. Halbuki 29 bin nüfuslu İpsala ve  köylerinde ne cevherler olmalı. Karpuzlu’dan Denizlispor’a giden rahmetli Doğan Seyfi , Özgür, Hakan, Recep, Aliçodan Hamza, Serkan, Kemal,  Korucu Köy’den Nurbay, Hacı Köy’den Harun, Evren, Paşaköy den Savaş,  Kumdere’den rahmetli Taşkın ve ismini yazamadığım nice yetenekler vardı 2000’li yıllarda. O dönem bu yetenekleri İpsala da bir arada oynatmak ekonomik engellerden mümkün olmuyordu.

Şimdi ise sorun değişti. Gençler futbolu veya sporu bilgisayar başında yada cep telefonları ile, patates cipsi ile kola içerek yapmaya çalışıyor. İpsala Spor’da Deniz başkan ve ekibi gençlerden oluşan çok güzel bir yönetim. Sayın Kaymakamımız ve sayın Belediye başkanımız da takımı destekliyorlar. Geleceğimiz olan gençler için, İpsalalı işadamlarının da gereken desteği vermeleri lazım. Maçlar başlıyor. Küfürsüz, edepli ve coşkulu taraftarlara takımın ihtiyacı var. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan ve  zararlı akımlardan korumak için, enerjilerini atabilecekleri sporlara yönlendirelim. Spor yapan gençlere kültürümüzü, ahlakımızı, edebimizi, adabımızı öğretelim. Sporun dostluk, arkadaşlık ve ahlak olduğunu unutmasınlar.

İpsala Spor’a 2015-16 sezonunda başarılar diliyorum.

 Kasım ayının 10’una yaklaşmışken Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözü ile veda edelim. “Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim……”

Selam ve dua ile…….                        Twitter den takip için;  @fatihhocaipsala

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 825

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

BENDEN SİZE ÜÇ DUA

16 Ekim 2019 09:09 | Hit: 1.052

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 644

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 899

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 554

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

DESTAN YAZMAK KANIMIZDA VAR.....

28 Ağustos 2019 09:01 | Hit: 441

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları