BİZ HİÇBİR MİLLETE BENZEMEYİZ
Bu içerik 25 Ekim 2015 14:28 tarihinde eklendi ve 4.020 kez okundu

     Satırlar özleniyor azizim, yazmak nefes almak gibi… Huzurlarınızda tekrar nefes aldığımı hissetmek yaşama alabildiğine sarılmak gibi… Üç yılın ardından önümü ilikleyerek tekrar karşınızdayım, öyleyse başlayalım…

     Dün geldim memlekete ve o yorgunlukla Yunanistan’a bir gidelim dedik, iyi de ettik aslında… Ülkemizin kıymetini daha çok bilmek için bu tür gezileri fırsatı olan her birey yapmalı. En son lise ikinci sınıftayken öğrenci meclis başkanlığımda Makedonya-Yunanistan gezisi yapmıştık, inanır mısınız oralar nasıl bıraktıysak hala aynı! Sokaklarda insan yok, her yer ölü yatırımla dolu; binalar, dükkânlar… Sanki ülkeyi, köyleri, birileri terk etmiş ve gitmiş gibi. Birkaç araştırma ile öğrendim ki uyurlarmış bu zat-ı muhteremler dört beşe kadar, hayat sonra başlarmış onlar için. Ki ne hayat! İçkisi elinden düşmeyen insan toplulukları, ah pardon bir de kahvesi. Gamsız insanlar, üretmeden tüketmek için çabalıyorlar gözlemlerime göre ve bunda nasıl yetiyorlar şaşılası durum. Hoş geldikleri kriz zaten her şeyin kısa özeti. Çocuk yok sokaklarda, çocuk eve nasıl neşeyse ülkeye de neşedir ve neşe yok o taş kaldırımlarda, kasvetli bir hava hakim. Neyse…

    Yunanistan’a ve belli yerlere bakıp, aslında yaşadığımız topraklarda şükür’le adımlamalıyız hayatı. Yazımız kışımız aynıdır bizim. Vatan topraklarında sadece ağustos böceği misali onlar gibi yazın yaşayıp kışın bırakmıyoruz. Çocuklar kış tohumu ekilse dahi alabildiğine oynuyorlar sokaklarda, okuldan koşar adım geliyorlar, önlüklerle ödevleri bitirip bir an evvel sokağa atabilmek için kendilerini. Komşular soğuk hava şartlarında titrerken bile kapı önü konuşmalarını yapıyorlar. Birbirlerine düşman değil bakışlar, birbirinden öç alırcasına değil… Sen ne anlatıyorsun kardeşim bizim ülkemiz tertemiz mi? Dedikleriniz de oluyordur şimdi, evet ülkemiz tertemiz bizim! Ülkemiz pak!

    Bir çocuk sevinci sıkıştırın göğüs kafesinizin altına ve ona zarar gelmesine engel olun hayatınız boyunca. Ülkemiz tertemiz bizim, sizin gözünüzde değilse de olacak. Elbette olacak, bir millet olarak oyuna gelmeyiz biz, yıllardır getiremedikleri gibi gelmeyeceğiz de. Mesela biz kanmayacağız, belinde silah varken ‘Barış istiyoruz’ eylemlerine, kanmayacağız, siyaset adı altında birbirimizin kanını vampir gibi emmek isteyenlere. Kırmayacağız birbirimizi parti lideriymiş gibi siyaset savunmalarıyla, çünkü; geçecek! Hem bu süreç, hem provokatörlere, geçecek ve bitecek. Aynı kahvehanede oturacak amcalar sonra, aynı okulun yolcusu olacak çocukları. Aynı vatan, aynı bayrak altında soluklanacağız bir ömür! Geldiğimiz yeri biliyoruz, geldiğimiz tarihi biliyoruz zira Osmanlı torunları, Atatürk’ün evlatlarıyız. Bölmeye çalışıp, neşemizi tüketmek isteyenler sessizce çekilecekler. Kınalı ellerini duaya açan analarımız, alnı secdede, tetikte terleyen babalarımız tebessümle gidişlerini daha bir sanatkâr izleyecekler.

       Biz hiçbir millete benzemedik, benzemeyeceğiz! İnancımız ve birliğimiz daim olsun, Cumhuriyet bayramınız şimdiden kutlu olsun!

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

Yetinemedikçe Yitirdik,İhtiraslarda Kaybolduk

06 Ekim 2021 14:35 | Hit: 637

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

Hazinenizde Ne Var?

22 Eylül 2021 10:25 | Hit: 877

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

Tahammülsüzleştik Ya da Ne Oldu Bize?

06 Ağustos 2021 13:48 | Hit: 1.843

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

Davan Yoksa Okuma!

16 Mayıs 2018 09:50 | Hit: 5.039

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

14 MÜ ŞUBAT?

11 Şubat 2018 16:12 | Hit: 3.515

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

BU YAZIYI OKU’MA!

03 Aralık 2017 14:05 | Hit: 3.925

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları