MUHARREM AYI,KERBELA VE AŞURE
Bu içerik 22 Ekim 2015 17:59 tarihinde eklendi ve 2.036 kez okundu

Hicri takvimin ilk ayıdır Muharrem. Hürmete layık anlamına gelmektedir. Muharrem ayı insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu ayın onuncu günü Peygamberimizin bir gün öncesi ya da bir gün sonrasıyla beraber oruçlu geçirdiği  aşure günüdür. Peygamberimiz (s.a.s.) aşure orucunu önceleri de tutmuşlar ve hayatları boyunca bu oruca devam etmişlerdir.  Ramazan orucu farz kılındıktan sonra da aşure gününü bir gün öncesi veya bir gün sonrasıyla oruçlu geçirmişlerdir. Sevgili Peygamberimiz muharrem ayı ve aşure günüyle ilgili olarak "Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur" buyurmuştur.

Muharrem ayının 10. Günü 10 önemli olayın gerçekleştiği bildirilir. 1. Hz. Âdem'in (as) tevbesi aşure günü kabul edilmiştir. 2. Hz. Nuh (as) gemisini Cudi Dağının üzerine demirlemiştir. 3. Hz. İbrahim ateşten o gün kurtulmuştur. 4. Hz. Yakub'un (as), oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır. 5. Hz. Yunus (as) balığın karnından  kurtulmuştur. 6. Hz. Eyyüb (as) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur. 7. Hz. Yusuf, kardeşleri tarafından atıldığı kuyudan çıkarılmıştır. 8. Allah, Hz. Musa'ya (as)  bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür. 9. Hz. Davud'un (as) tevbesi o gün kabul edilmiştir. 10. Hz. İsa (as) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semaya yükseltilmiştir.

Kıymetli okurlarım, muharremin 10 .günü islam tarihinde kara bir leke olarak nitelendirilen,peygamberimizin ‘’Hasan ve Hüseyin benim kokladığım iki çiçeğimdir’’ dediği Hz Hüseyin’in ve peygamberimizin soyundan gelen 70 sahabinin şehit edildiği gündür.Bu acı hadise asırlardır peygamberimizi ve O nun ev halkını, arkadaşlarını çok seven Türk Milletini ve tüm Müslümanları derinden yaralayıp,kalpleri incitmiştir.Şair Kazım Paşa dizelerinde ; “Düştü Hüseyn atından sahra-yı Kerbela’ya .Cibril var haber ver, sultan-ı enbiyaya…diyerek dile getirir eyvahımızı. Kerbela’da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve yakınlarının, haksızlığa ve zulme karşı onurlu direnişleri, doğruluk adına samimi yürüyüşleri, bütün müminlerin gönüllerinde unutulmaz izler bırakmıştır. Resulullah Efendimizin torunlarına bu zulmü reva görenler ise, insanlığın ortak vicdanında mahkum edilmişlerdir.

Pekii ne yapmalıyız…23 Ekim Cuma dan itibaren aşure kaynatıp, eşe dosta ve kardeşlerimize dağıtalım.Aşure tabağını karıştırıp yemeden önce şöyle bir düşünelim.Rabbimiz ne de güzel nimetler yaratmış bizlere.Hepsi tıpkı bizler gibi farklı.Hepsinin lezzetleride farklı.Tıpkı bizlerin düşünceleri ,fikirleri ve renkleri gibi.Fakat bir araya geldiklerinde o ayrı lezzetler en lezzetliye dönüyorlar.İşte bizlerde farklılıklarımızla bir ve beraber olmak zorundayız.Vatan,bayrak,ezan gibi milli ve dini ortak değerlerimizin etrafında kenetlenmeli, TÜRKİYE’mizi kıyamete kadar baki ve güçlü kılmalıyız.Aşureyi ve kerbelayı Hz. Hüseyin’in uğrunda canını feda ettiği hak, adalet, rahmet, merhamet, müsamaha ve şefkat duygularının yeniden ihyası, milletimizin ve müslümanların muhabbet, kardeşlik ve beraberlik duygularının güçlenmesi için fırsat bilmeliyiz.

Hz Hüseyin ve Kerbela şehitlerinden,son yıllarda  terör olaylarında birlik ve beraberliğimiz için şehadet mertebesine ulaşan polis ve askerlerimizden   Allah razı olsun.Kerbela hepimize ders olsun.Son söz Hz Hüseyin in oğlu Ali den olsun. Hz Hüseyin şehit edilince Kufe şehrinde pişmanlık sesleri yükselmeye başladı.Kadınlar  ağlayıp  ağıtlar yakıyorlardı.Bu durumu gören Ali şöyle dedi:Bunlar bizim için ağlıyor,’’Peki bizi kim katletti o zaman…..’’ İşte son pişmanlık fayda etmiyor.

Selam ve dua ile ………………..                TWİTTER TAKİP:  @fatihhocaipsala

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 825

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

BENDEN SİZE ÜÇ DUA

16 Ekim 2019 09:09 | Hit: 1.052

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 644

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 899

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 554

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

DESTAN YAZMAK KANIMIZDA VAR.....

28 Ağustos 2019 09:01 | Hit: 441

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları