EĞİTİM ŞART
Bu içerik 08 Ekim 2015 19:07 tarihinde eklendi ve 1.878 kez okundu

 Bir zamanlar eğitim şart sözü dilimize pelesenk olmuştu. Cem Yılmaz'ın reklam filmi hala hafızalarımızdadır. Okullarımız açıldı ikinci haftanın sonuna geldik. Öğrencilerimiz yoğun bir tempodalar. Rabbim hepsine zihin açıklığı versin. Onların öğrendikleri ilmi ve bilgiyi önemsemeleri, tarihte önemli izler bırakan ataları gibi gençlerimizin geleceğe önemli eserler, hizmetler kazandırmasını sağlayacaktır. Bugün eğitimin, bilimin insanlığın iyiliği kadar, kötülüğü için kullanıldığına daha çok şahit olmaktayız. Bugün dünyamızın bir kısmı şişmanlık hastalığı ile mücadele ederken, bir kısmı açlıktan ölmemek için kuru ekmeğe muhtaçtır. Dünyada silahlara ayrılan paralar, insanların hizmetine ayrılsaydı, her şey insanların iyiliği için düşünülseydi , aç , fakir ve yoksul insan hiç  kalır mıydı….

 Demek ki eğitim; bilimsel olduğu kadar milli ve dini de olmalı ki dünyada adalet daha iyi tecelli etsin. Adalet deyince geçtiğimiz yıl adliyede bir afiş dikkatimi çekmişti. Daha çok hukuk, adalet ve hak için; Hukuk ve adalet dersini seçin. Bugünlerde hatta Kamu Spotu olarak televizyonlarda yayınlanıyor. Seçilmesi gereken bir ders olduğunu düşünüyorum.

İmam-Hatip ve bir din gönüllüsü olarak Peygamberimizin hayatı dersi ile Kur'an'ın meali dersinin de muhakkak seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. İpsala’mızda maalesef seçilmediğini de öğrenmiş bulunuyorum. Halbuki bugün en büyük sorunlarımızdan birisi dinimizi iyi bilmemek, Peygamberimizin örnek hayatını anlamamak, Kur’an ı yaşamamak değil midir. Bir bardak çay içerken 10 kez Elhamdülillah deyip insanları Allah ile aldatanlar, dinini iyi bilen insanları hiç kandırabilir miydi. İnsanlar dinini iyi bilip yaşasalar, hakka hukuka riayet ederler. Anaya babaya hürmet ederler. Haksız yere cana kıymazlar. Fitneden fesattan, yalandan, iftiradan uzak dururlar. Bizi yaratan Allah iki cihan mutluluğunun kaynağı Kuran'ı bize rehber ve klavuz Peygamberimizi onun açıklayıcısı ve uygulayıcısı olarak göndermiştir. Kim Allahtan daha iyi bilebilir ki?

 Bugün Milli eğitimle yetişen bir genç vatanını milletini sevmenin, anasını babasını sevmekten önce geldiğini bilendir. Anasız babasız yaşanır ama, vatansız asla yaşanamaz, diyendir. Din eğitimi alan bir genç Allah'a Peygambere itaatten sonra anaya babaya itaatin geldiğini, onlara öf bile dememesi gerektiğini, Allah’ın ve Peygamberin, ana babasından daha çok sevilmesi gerektiğini bilendir. Milli ve manevi değerlerimiz ışığında yetişen gençlerimiz Türkiye’mizi daha güzel günlere taşıyacaklardır.

Alkolden, sigaradan, uyuşturucudan ve her türlü kötü akımlardan uzak yetişen bir evlat, anne ve babasının bu dünyadaki huzuru, kıyamet günüde ahiret mutluluğu olacaktır.

Yeni eğitim ve öğretim dönemi Türkiye’mize hayırlı olsun. Eğitim ve öğretim dönemimiz Nobel kimya ödülü kazanan Sayın Azız SANCAR gibi bilim adamlarımızın sayılarının arttığı, göğsümüzü kabartan başarıların kazanıldığı bir dönem olsun. Türkiye’miz ilim ve bilimde dünyaya örnek, güç ve kuvvette dünyada lider olsun. Eğer güçlüler adilse dünyada adalet var. Güçlüler adil olmadığı için bugün dünyada zulüm ve savaşlar var.

 

Selam ve dua ile…..        Twitter takip   @fatihhocaipsala

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 906

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 898

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 600

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 886

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Mehmet Akif ve Noel Dayı

27 Aralık 2019 08:49 | Hit: 1.202

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 1.407

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları