Bulgaristan Notları...
Bu içerik 02 Ekim 2015 08:22 tarihinde eklendi ve 2.427 kez okundu

Arefe günü sabah namazını kıldırıp çorbamızı içtikten sonra, doğduğum ve çocukluğumun geçtiği İbriktepe’de çay molası verip, Hamzabeyli sınır kapısından Bulgaristan'a giriş yaptım. Bulgar polisinin yönlendirmesiyle hijyen havuzundan geçtim. Hani artık kullanılmayan o havuzdan.. Genç görevli komşi 3 euro  6 leva yada 10 TL dedi.. Bulgarlar hiç değişmeyecek deyip parayı verdim…..

 Aheste aheste  Şumnu balkan yollarında ilerlerken, gözlerim hep bir minare aradı durdu. Sungurlare isimli beldeye gelip üzüm bağlarını görünce; vay be Çorumlular buraya kadar gelmiş. dedim. Çorum Sungurlu ile bağlantıyı kuruverdim….Bir bağa uğrayıp ısrarla benimle bulgarca konuşmaya çalışan adama; Hadi oradan Sen Türk e benziyorsun Türkçe konuş  deyiverdim. Cevap mı.?  e  bee nerden anladın TÜRK olduğumu…..

 Ve Şumnudayım…. Balkanlar'ın en büyük camii Tombul Cami asıl adıyla Şerif Halil Paşa camiinin önündeyim. İşte tarih….. İşte ecdat kokusu….Çok etkileyici…..Burgaz Ataşemiz Uğur Bey ile buluşuyoruz. Namaz, yemek ve kurban kesimi plan programı ve istişarelerle, Kurbana, Bayrama hazırız.

 Sabah 06:00 ..Bayram sabahı dedelerimin göç ettiği topraklarda farklı bir heyecan…Biz de Bulgaristan göçmeniyiz…Sabah ve bayram namazına gelenlerin kılık kıyafetindeki özene bakıyorum da sanki İpsala….Caminin içerisi dışarısı tıka basa insan dolu. Bayram heyecanına aynı duygularla iştirak ediyorum..

Bayram heyecanının içinde namaz kılmayı bilmeyen insanlarımızın çokluğu dikkatimden kaçmıyor.. 26 yıl önce sona eren, ibadetlerin hatta Türkçe'nin bile yasaklandığı Komünizmin etkisi hala devam ediyor. Türk usulü bayramlaşıyoruz kardeşlerimizle ve soydaşlarımızla….

 Artık mezbahadayız…. Diyanet Vakfı'na Türk halkının emanet ettiği kurbanları sorumluluk ve hassasiyetle kestiriyoruz. Eşit olarak parçalanıp, poşetleniyorlar ve soğutucuya giriyorlar ..Bulgar mezbahasının önüne astığımız TÜRK Bayrağı, Diyanet İşleri Başkanlığı flaması ve bu kurbanlar size Türk Halkının hediyesidir yazan afiş te çok yakıştı doğrusu.. Bölge müftülüklerinin hazırladığı ve din görevlilerinden oluşan dağıtım ekibi, elinde listelerle göreve çıkarken bende Silistre bölgesine, Romanya sınırına doğru yoldayım..

 Gece kaldığım TÜRK köyünde sabah ezanı okuyorum… Caminin imamı okul arkadaşım çıktı. Dünya küçük demek ki….. Caminin odasında soydaşlarımızla Türk kahvemizi yudumlarken tatlı hoş bir muhabbet var….. Bayramın ikinci günü Silistre bölgesinin kurbanlarını kestirip ,dağıtıma  eşlik edip Diyanet Vakfı'na mesaj geçiyorum…. Silistre bölgesi de bitti elhamdülillah. Şumnuya dönüş vakti.

Şumnuda gezen, beyaz gömlekli siyah pantolonlu 2009 eurovizyon birincisi  gibi, sempatik görünmeye çalışan hiristiyan misyoneri gençleri görünce Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurtdışı hizmetlerinin önemi ni hatırlamak ve hatırlatmak isterim..

 Bulgaristan'da din görevlilerimiz var oradaki imamları yetiştiriyoruz. Türkiye'de ilahiyat okuyan soydaş öğrenciler orada Diyanet Vakfı'nın Okulunda öğretmenlik yapıyorlar ..Tepeden tırnağa dini ve milli hizmet ve eğitim veriyoruz .Pekiİ  neden….?

 Hani hepimizin bildiği bir söz var. TÜRK’ün TÜRK ten başka dostu yok diye. Dünyadaki tüm TÜRKlerle sağlam bağımız olacak ki dostumuz ve dostluğumuz çok olsun. Dünyadaki mazlum Müslümanlara sahip çıkacağız ki, bin yıldır İslama hizmet eden bu asil millet, bugün şikâyet ettiğimiz o Müslüman ülkelerden farklı olsun, dünya Müslümanlarının örneği ve umudu olsun… Uyanışlarına vesile olsun. Türkiye’mizde birlik ve beraberlik içinde çok sıkı ve güçlü olacağız ki, İpsala'da yaşadığımız huzur Cizre'de de olsun. İpsalalı hemşehrimiz Beytüşşebapta da huzurlu olsun.

 Bu aziz toprakların üstü  Allah ,vatan, bayrak, ezan, kardeşlik diyenlerin olsun.. Toprağın altı ise bu millete ihanet eden hainlerlerin olsun. Tıpkı 1071 den beri olduğu gibi.

Farklı bir güzergah kullanarak Yunanistan geçip sınır boyundaki yollardan İpsala’mıza ulaşıyorum. Bayramın son gününde evimdeyim.. Burgaz Ataşemiz  Uğur Bey’e, Şumnu müftümüze ve ağa Mustafaya  hürmet ve teşekkürlerimle ………… selam ve dua ile… 

              TWİTTER takip:        @fatihhocaipsala

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 816

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

BENDEN SİZE ÜÇ DUA

16 Ekim 2019 09:09 | Hit: 1.046

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 642

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 892

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 551

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

DESTAN YAZMAK KANIMIZDA VAR.....

28 Ağustos 2019 09:01 | Hit: 438

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları