KAMERUN NOTLARI?-2
Bu içerik 16 Eylül 2015 09:16 tarihinde eklendi ve 1.957 kez okundu

    Yolların olmadığı, elektriğin yeni geldiği, yoksulluğun kol gezdiği köyde kesimden sonra dağıtım ekibine eşlik ediyorum. Bir kadın yere oturarak alıyor kurban etini ve ellerini açıp dua ediyor. Rehberim Muhammed diyor ki burada saygının en üst ifadesidir hediyeyi oturarak almak. Ve duası da şöyle ya rabbi beyazların bizi düşündüğünü Türklerde gördük onlara daha çok yardım et….

     Zemini kumdan sadece 2 safta plastik halının olduğu camide ezan okuyorum ve ikindi namazını kılıyoruz. Namazdan sonra Diyanet Vakfı'nın çocuklara yolladığı şeker ve balonları dağıtıyorum. Allah'ın bizim çocuklarımız yıllardır bayramda şeker ve balona burun kıvırır oldular. Burada ise bayram sevinci yaşıyor çocuklar.. Türk bayraklı balonlarla oynamalarını görmeniz lazım… dualar ve duygusal bir veda ile kesimin dağıtımın bittiği köyden ayrılıyorum.. Marva şehrinde çocuklar hafızlık yapıyorlar.. öğlene kadar ders yapıp öğleden sonra dilenerek ihtiyaçlarını karşılıyorlar.. Afrika'nın birçok yerinde  Müslüman çocukların durumu maalesef böyle.. Fakat ACAMAS Derneği bu konuya el atmış. Aşevinde üç öğün yemek verdiği çocuklara dilenmeme şartı koymuş. Hocalarıyla da irtibat kurulmuş, gayet güzel kur'an bülbülleri yetiştiriliyor. Tika'nın koordinasyonundaki ACAMAS derneği'nde kadınlar dikiş nakış, çocuk kıyafetleri gibi el becerisi kurslarında öğrenim görüyorlar. Yapılan ürünler Kayseri'ye gönderiliyor, satılarak paraları marvayaya yollanıyor. Yani balık yemeyi değil balık tutmayı öğretiyorlar. Artık Marvadan ayrılma zamanımız geldi. Elle doldurulan uçak biletimizle başkent Yaundeye gidiyoruz.

  Çok kıymetli bir Büyükelçimiz var.  TÜRKİYEM’izin gülen yüzünü ne güzel temsil ediyor. Birlikte yemek yiyoruz. Bizlere teşekkür ediyor ve yaşadıklarımızı gördüklerimizi kendisinin yaşadıklarıyla özetliyor. Kamerun’da gördüğüm bir şey de şu, ezan okununca Müslümanlar için hayat duruyor, tıpkı Mekke ve Medine gibi. Herkes namaza duruyor, hatta diyorum ki bu kadar yoklukta bu insanlar hallerine bu kadar şükrediyorlar, ibadetlerine özen gösteriyor ve cennete giderler. biz bu kadar bolluğun içersinde halimize bu kadar şükür etmeden cennete nasıl gideceğiz……

  Türkiye Diyanet Vakfı 2014 te 69 ülkede 557 noktada Türkiye'de 188 il ve ilçe merkezinde vekâletle kurban hizmetinde 135 bin kurban kesti. Çok büyük bir hizmet şahit oldum, gönül dünyamız zenginleşti. Kamerun'dan Afrika'dan geldiğimden beri artık yediklerime dikkat edip daha çok şükrediyorum. Özellikle yurtdışı kesimini tavsiye ediyorum.2 yazıdır paylaşmaya çalıştığım vekaletle kurban hizmetine bende gönüllülük projesiyle katıldım.Ve önümüzdeki hafta inşallah bu bayramda Bulgaristan’daki kardeşlerimizle beraber olup ihtiyaç sahiplerine yardım edeceğiz.Yine gönüllüyüm..

  Yarabbi necip TÜRK milleti senin dinine büyük hizmetler yapıyor. Dünyanın her yerindeki Müslüman kardeşlerini görüp gözetmeye çalışıyor. Yarabbi bu aziz milleti kıyamet gününe kadar kimseye muhtaç etme.. bu yardımseverliğini bu güzel hasletini kıyamet gününe kadar devam ettir.Sen duaları kabul edensin..

Selam ve dua ile……                         Tiwitter Takip: @ fatihhocaipsala

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 816

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

BENDEN SİZE ÜÇ DUA

16 Ekim 2019 09:09 | Hit: 1.046

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 642

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 892

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 551

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

DESTAN YAZMAK KANIMIZDA VAR.....

28 Ağustos 2019 09:01 | Hit: 438

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları