Kamerun Notları -1
Bu içerik 03 Eylül 2015 20:06 tarihinde eklendi ve 3.069 kez okundu

  Eylül ayının üçüncü cumasıydı. Türkiye Diyanet Vakfı'ndan aranıyorum. Hocam gönüllümüz olarak Kamerun’a gidiyorsunuz, kabul ediyor musunuz sorusuna, büyük bir heyecan ve mutlulukla evet diyorum.

Kamerun hazırlıklarına başlıyorum. Ölümcül sarıhumma için aşı oluyorum. Ankara'da toplantıda vazifemiz anlatılıyor. Milletimiz vekâletle kurban bağışında bulunuyor, gittiğimiz ülkede kurbanların tam olarak kesilmesi, kurbanların dini şartları taşıması ve dini usulüne göre kesilmesiyle ardından dağıtılmasını koordine etmekle sorumluyum.

Kısacası milletimizin emanetine sahip çıkıp, emaneti sahiplerine ulaştırmak vazifemiz… THY ile Kamerun’a uçuyoruz.  7 saatlik bir uçak yolculuğundan sonra Kamerun'un başkenti Yaundeye iniyoruz. Kısa bir istirahatın ardından 2 saatlik bir uçuş ile maraua (Marva)kentine gidiyoruz. Her tarafta bir yoksulluk göze çarpmaya başladı. Havalimanları küçük uçakları çok eski. Marva yüzde doksan beşi Müslüman bir şehir .Televizyonlarda gördüğümüz o yoksul Afrika artık gözümün önünde.. Toz toprak içinde yollar, çok sıcak bir hava. Güneşten korunmaya çalışan koyu tenli insanlar, yol kenarında benzini bidonla satanlar… Ve diyorum ki ALLAH'ım TÜRKİYEM bu dünyanın cenneti. Kalacağımız yer TİKA'nın işbirliğindeki ACAMAS isimli vakıf. Ardından KAYSERİ isimli TÜRK okuluna yemeğe gidiyoruz. Kayserili iş adamlarımızın yaptırdığı, Hüdai vakfının yönettiği, yoksulların okutulduğu gerçek bir TÜRK okulu. Paralel falan değil yani. Okulu gezip doğal antibiyotik bol soğan ve sarmısak tüketerek yemeğimizi yiyoruz. Şehri keşfetmeye çalışıyorum tam ortadan bir nehir geçiyor ama pek suyu yok. İnsanlar çamaşırlarını orada yıkıyor ve kumun üzerine seriyor kuruyunca da kumu silkeleyerek o giysileri giyiyorlar. Bedenlerindeki toprak kokusu bundan olsa gerek. çünkü hep toprak ile haşır neşir ler ve maalesef ki evlerinin birçoğunda halı bile yok.Ve cuma  namazındayız. Büyük bir cami ve bahçesi.Diyanet İşleri Başkanımızın 30 bin Müslüman’a cuma namazı kıldırdığı camideyim.İçerisi dopdolu, Bahçede yüzlerce insan  ile namazı kılıyoruz.Kasaplarımızı, kesim yapacağımız yeri, dağıtım ekibini önceden görüyorum artık bayrama hazırız.. Arife günü berberler terziler kuaförler dolu. O kadar ilkel ve garipler ama büyük bir bayram heyecanı gözüme çarpıyor. Ülkemizde ne zamandır göremediğimiz bir heyecan var Marvada.Bayram sabahında her yer insan.. Kadın erkek ve çocuk… Söylenen rakam 30 bin. Bahçede zor da olsa bir yer buluyoruz. Hayatımın en renkli, duygulu bayram namazını kılıyorum. Ailemden uzak ama mümin kardeşlerimle bir ve beraber.

 Kesim yapmak üzere bir ceza evinin yanındaki caminin önüne geliyoruz. Cezaevindeki insanların halini görünce insanlığımdan utanıyorum. Ahır tabiri az gelir, o nasıl bir sefalet öyle. Açıkçası Afrika’da pek kanunlarda geçerli değil. İlk kesimi ve dağıtımı yapıyoruz. Üç dört kilo etin insanların yüzünde nasıl bir mutluluk hissettirdiğini görmeniz lazım. Hele tercümanımın yaptığı çeviri yüreğimi dağlıyor, gözlerimden yaş akıyor. Et verdiğim yaşlı kadının ağzından dökülen söz: ALLAH TÜRKİYE’ye güç kuvvet versin ALLAH devletinizi daha güçlü kılsın. TÜRKLER ne kadar da güzel insanlar.

Marva şehrine ilk defa Müslüman bir Vali atanmış. Davet ediyor beni. Konutuna gidiyoruz. Bayramlaştıktan sonra siz TÜRKLER İSLAM âleminin liderisiniz, Müslümanların umudusunuz diyor.

Yeni kesimler için bir köye gidiyoruz.Büyük bir kalabalık karşılıyor bizi.TÜRK bayrağını ve flamalarımızı asıyorum.Muhtarın evine geçiyoruz.Televizyonda gördüğümüz kenarı toprak üzeri sazdan kamıştan içi kumdan bir Afrika evi.Elektrik köye yeni gelmiş.Makarna en lüks yiyeceklerden biri.Kur an ı kerimleri bile yok.tahta levhalara yazıp tahtalardan okuyorlar.Köyün dışında bir su kuyusunda TÜRK bayrağı ve Kamerun bayrağı yan yana bir levha.üzerinde İngilizce ,Fransızca ve TÜRKÇE ‘’ Bu su kuyusu TÜRK halkının size hediyesidir ‘’ yazıyor.. çok duygulandım yine…

Haftaya devam edecek.           Twitter takip: @fatihhocaipsala

Selam ve dua ile.     

 

 

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

BENDEN SİZE ÜÇ DUA

16 Ekim 2019 09:09 | Hit: 701

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 543

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 721

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 379

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

DESTAN YAZMAK KANIMIZDA VAR.....

28 Ağustos 2019 09:01 | Hit: 355

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ezan dinmez! Bayrak inmez!

12 Temmuz 2019 16:26 | Hit: 524

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları