Din Görevlileri ve CUMHURİYET
Bu içerik 27 Ekim 2023 16:53 tarihinde eklendi ve 647 kez okundu

19 Mayıs 1919 da başlayan kurtuluş mücadelesi 29 Ekim 1923'te TÜRKİYE CUMHURİYETİ ile tamamlanmıştır.100. yılımız kutlu olsun. Milletimiz, Kurtuluş savaşında nice kahramanlar görmüştür. Kimisi Mehmet Fatma, kimisi onbaşı çavuştur. Kahraman olmak için makam değil, vatan millet sevgisi gerekir. Ve bu kahramanların içinde çok zikredilmese de Müftüler ve imamlar baştadırlar.

Mustafa Kemal Paşa Samsuna ilk çıktığında onu karşılayan kişi belediye meclis üyesi de olan Din görevlisi İmam Hacı Molladır. Samsun Mutasarrıfı (validen küçük Kaymakamdan büyük) hastayım diyerek gelmemiş, belediye başkanı da ortalıkta yok, Çarşamba ilçesinde arazi işleri ile meşguldür. Havza ya geçen Atatürk'ü, Hacı Mustafa isimli bir imam karşılamıştır. Amasya'da Gazi Paşa'nın yaşadığı bir hadiseyi heyettekiler şöyle anlatırlar: "Amasya'ya indiğimizde Amasya Müftüsü Hacı Tevfik Efendi, Paşa'ya "Hoş geldin paşam" diyerek sarılmış ve ona "Gazamız mübarek olsun, emrinizdeyiz Paşam dediğinde, Atatürk'ün ve bütün heyetin gözlerini yaşartmıştır. Amasya Protokolünde, din adamlarından özellikle de Amasya Müftüsü Hacı Tevfik Efendi'den övgüyle bahsedilmiştir. Kurtuluş mücadelesinde ilk karşı koyma hareketi, Yunanlıların İzmir'i işgal etmesiyle Denizli'de başlamıştır. Ünlü tarihçi Cemal Kutay bu mücadelede din adamlarından uzun uzun bahsetmiş ve buna kanıt olarak da Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi'yi göstermiştir. ." Ahmet Hulusi Efendi, Şevki Efendi, Abdurrauf Efendi ve daha ismini sayamadığımız birçok din görevlisi, Millî Mücadelenin isimsiz kahramanlarıdır. Urfa’nın Şanlı, Antep’in Gazi, Maraş’ın Kahraman olmasında fitili ateşleyen hep din adamlarıdır. Çünkü din adamları vatanı sevmenin önemini Alemlerin Efendisinden öğrenmiştir. Onlar, vatan sevgisinin imanın bir parçası olduğunu çok iyi bilirler.

 Isparta'da Hafız İbrahim Efendi Demiralay, Afyon'da Hoca Şükrü Efendi Çelikalay adında, gönüllülerden oluşan iki alay kurmuşlardır. Bu iki din adamı, Isparta ve Afyon'da eşsiz bir direniş göstermişlerdir. Şükrü Hoca Ankara'ya gittiğinde Gazi Mustafa Kemal Paşa onu karşılayarak, "Nerde kaldın Şükrü Hocam, gözümüz yollarda kaldı." diyerek yanındakilere dönmüş, din adamlarının vatan mücadelesindeki hizmetlerini uzun uzun anlatmış ve bu hizmetlerin her türlü takdire şayan olduğunu belirtmiştir. İlk Mecliste 32 din görevlisi Milletvekili olarak bulunmuştur. Vekil sayısı 337 dir.

İzmir Valisi toplantı yapıp şehri yunana teslim edeceğini söylediğinde, İzmir Müftüsü Rahmetullah efendi “Vali Bey... Bu sakalım kanunla kazınabilir, ama bu alnıma işgalciyi selamlamanın kara lekesini sürerek Allah’ın huzuruna çıkamam." deyip, toplantıyı terk etmiş, işgal öncesi düzenlenen mitingte halka şöyle seslenmiştir: "Kardeşlerim... Ciğerlerinizde bir soluk nefes kaldıkça, damarlarınızda bir damla kan kaldıkça, vatanımızı düşmanlara teslim etmeyeceğinize Kur'an'a el basarak benimle birlikte yemin edin..."Ankara Müftüsü ve ilk Diyanet Reisi Rıfat Börekçi için ise sayfalar dolusu övgü vardır. Atatürk ün teklifi ve onayı ile Rıfat Börekçi ölene kadar Diyanet Reisliği ile taltif edilmiştir. Cumhuriyet tarihinde Devlet memurluğunda ilk ve tek uygulamadır. Diyanet İşleri eski Başkanımız Prof Dr. Ali Bardakoğlu: Din görevlilerine ATATÜRK kadar kimse değer vermedi, Diyanet İşleri Başkanı protokolde 3 numaraydı diyerek durumu özetlemiştir.

 Son sözüm, Din Görevlilerini siyasi düşüncesinin tarafı yada karşı tarafı görerek, göstererek küçültmeye kalkan çapsız siyasetçilere, doldurduğu makamın önemini idrak edemeyip, siyasete ve ticarete bulaşan meslektaşlarıma, son yıllarda fetö çetesinin özellikle sosyal medyada, Diyaneti ve Başkanını itibarsızlaştırma kampanyasına destek olanlara, Din gönüllülerinin yanında olmayan cami cemaati ve dernek başkanlarına olsun. Din gönüllülerinin ilk tercihi bugüne kadar Vatan, Bayrak, Ezan, Din, Diyanet ve Millet olmuştur, Kıyamete kadar da böyle olacaktır. Fitne içimizden uzak olsun. Birliğimiz beraberliğimiz daim olsun. TÜRKİYE CUMHURİYETİ kıyamete kadar baki olsun. Bayramımız kutlu olsun.

Milli ve dini bayramlar çok önemli…Haydi hep birlikte bayram kutlamalarına…. Selam ve dua ile…… Twitter Takip: @ipsalafatihi Kaynak:Milli Mücadelede Din Adamları—1—2-- Prof Dr Ali SARIKOYUNCU

Din+Görevlileri+ve+CUMHURİYET
Yorumlar (2)
Kaan Buyruk - 30 Ekim 2023 23:08
Tabi Osmanlıda din görevlileri yoktu , din gönüllüleri vardı, camilerin vakfiyeleri maaşını karşılardi , tabi askere gitmezlerdi vergi vermezlerdi , kurtuluş mücadelesinde yer alan vatanseverlere saygıyla , Atatürk adını anmayan teali islamci hainlere bedualarla
Güngör Bayrak - 28 Ekim 2023 09:46
Hocam sen ipsalaya fazlasin. Artık başkentte olma zamanın geldi. Bence kaliteni Diyanet Kamusen Ve siyaset görsün. İstifade etsinler.

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Kadir Gecesini İhya etmeye Var mısın?

17 Nisan 2023 09:11 | Hit: 770

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Diyanet Manevi Ordumuzdur.

03 Mart 2023 08:55 | Hit: 991

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

TARİH YAZMAK KANIMIZDA VAR..

26 Ağustos 2022 14:20 | Hit: 1.531

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hoş geldin ey şehri ramazan

01 Nisan 2022 09:01 | Hit: 1.045

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Cumhuriyet

29 Ekim 2021 11:41 | Hit: 1.251

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ölüm Döşeğinde Bir Anne..

19 Mayıs 2021 13:14 | Hit: 2.544

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları