Hazinenizde Ne Var?
Bu içerik 22 Eylül 2021 10:25 tarihinde eklendi ve 877 kez okundu

    Ütüsüz bir gömlek giymiş, yenlerini gizler gibi gizleriz bazen kelimelerimizi, sohbetimizi. Ne diyeceğimizi bilemeyiz çünkü. Biliriz de söyleyemeyiz bazen, susunca anlaşılır zannederiz. Az konuşunca da öyle. Fakat itiraf edemediğimiz bir şey var ki o da hazinemizde az kelime olduğudur. Hazinemizde kaç kelime var? Çeyizimizde ne var ne sunacağız karşımızdakine? Yeni gelin gibi başımızı eğer dizlerimizi kavuşturur ve hadiseye ayak uydururuz. ‘Onlar beni anlamıyor’larla doldurulmuş bir paket bırakırız her muhatabımızın eline. Paketin içinde ne var?

   Ne kadar anlatabiliyoruz kendimizi, karşılığında anlaşılmayı bekliyoruz? Kaç kelime ile ifade edebiliyoruz derdimizi? ‘Aynen’ lerden öte bir fikri doğuramıyor, ‘hani, şey, eeee…, doğru’ gibi kelimelerden kürtaj olamıyoruz sanki... Çeyizimiz boş! Kelamlar kısır! Mustarip bakışlarla kaçtığımız konuşmaların sonu, küçücük telefon ekranlarında bitiyor. Döngü tamamlanmıyor, muhabbet sürmüyor, konuşamıyoruz! Farkında mısınız?

    İnsanlar konuşa konuşa, derlerdi oysa, insanlar yazışa yazışa olmadık mı artık? Birkaç karaktere onlarca emoji koyarak duygularımızı ifade etmeye çalışıyoruz, üzüldüğümüzü, sevindiğimizi, heyecanlandığımızı anlatmak noktalama işaretlerine kaldı.

    ‘Neyse’lerle doldurduk dilimizi, içimize attık derdimizi. Oysa anlatabilsek anlamaz mıydı kimse bizi? Anlatamadık, kelimeler kısır kaldı, çeyizimiz tozlu raflarda, birikimlerimiz yastık altında… Peki biz nerde kaldık?

    Daha çok okumalı, daha çok kelime ile heybemizi doldurmalı, dermanı iletişimde aramalı…

    Anlaşılabilmek umuduyla…

 

Hazinenizde+Ne+Var?
Yorumlar (1)
murat yaşar önal - 22 Eylül 2021 11:35
????? şimdi üç emojiyle yorum yapmak yazının fıtratına yakışmayacak hocam ?? harfleri devreye sokalım, “Bir ulusta okumaya rağbet yaygınlaşmadıkça gaflet ve gafletten doğacak felaket azalamaz….Mustafa Kemal Atatürk” Ne kadar doğru ve ne kadar güncel bir söz. Ağızlara pelesenk olan hani bir söz vardır. “Bilgi çağındayız”. Madem bilgi çağındayız bilgiye ulaşmanın en önemli yolu “Okumaktır”. Okumak kelime haznenizi dolayısıyla düşünme gücünüzü geliştirir... ama gel gelelim o küçücük ekranlarda kelimeler gibi her şeyi harcıyoruz. anlık görsel yaşamaya başladık. uzun uzun yazılan kompozisyonların, mektupların, kartpostalların değerini şimdi anlıyoruz.. anlaşılabilmek umuduyla...

Diğer Makaleleri

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

Yetinemedikçe Yitirdik,İhtiraslarda Kaybolduk

06 Ekim 2021 14:35 | Hit: 637

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

Tahammülsüzleştik Ya da Ne Oldu Bize?

06 Ağustos 2021 13:48 | Hit: 1.844

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

Davan Yoksa Okuma!

16 Mayıs 2018 09:50 | Hit: 5.039

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

14 MÜ ŞUBAT?

11 Şubat 2018 16:12 | Hit: 3.515

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

BU YAZIYI OKU’MA!

03 Aralık 2017 14:05 | Hit: 3.925

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları

Sevtap GÜLEN  ŞİMŞEK

HAYDİ MÜSELLİM CEDİT’Lİ OLALIM

08 Ağustos 2017 09:09 | Hit: 4.907

Sevtap GÜLEN ŞİMŞEK Tüm Yazıları