Canlılara Şefkat Ve Merhamet
Bu içerik 13 Ağustos 2015 18:15 tarihinde eklendi ve 1.973 kez okundu

 Yaratılmışlar içerisinde mahlukatın en değerlisi insanoğludur. Onun hem manevi hem de maddi kişiliği her türlü saygı ve hürmete layıktır. Yüce Allah, yarattığı bütün mahlûkatı, faydalanması için insanoğlunun emrine vermiştir. Buna karşılık insanoğlundan, canlı ve cansız varlıklardan yararlanırken savurganlık yapmamasını, kendi hizmetine verilen bütün bu varlıkları korumasını, onlara merhametli davranmasını, bu nimetlerin devamı için çaba göstermesini, kısacası sonsuz ilmiyle yarattığı doğal dengenin korunmasını emretmiştir.

İslam’ın insanlığa sunduğu yüce değerlerin başında güzel ahlak gelmektedir. Güzel ahlakın en belirgin özelliği ise kalpteki sevgi ve merhamettir. Dinimiz; insan, hayvan ya da bitki, bütün yaratılmışlara karşı şefkat ve merhameti emreder. Zira Yüce Rabbimiz: "Benim rahmetim her şeyi içine almıştır" buyurmaktadır.

Sevgili Peygamberimiz  “Merhamet etmeyene merhamet edilmez” buyurarak can taşıyan her varlığa merhametli davranılmasını istemiştir. Peygamber Efendimiz   “Bir kadının, eve hapsettiği ve aç bıraktığı kedi yüzünden cehenneme gittiğini”  ve kötü yola düşmüş birinin susuzluktan ölmek üzere olan köpeğe su verdiği için Yüce Allah’ın ondan hoşnut olduğunu ve bu sayede hidayete erdiğini cenneti kazandığını ifade etmişlerdir.

Hayvanları birbiri ile dövüştürmek ve bundan para kazanmak günahtır. Bunu sadece yapanlar değil seyredenler, bahis karşılığı para kazananlar da bu günahın ortağı olurlar. Diğer taraftan, onları nişan atılan hedefler haline getirmek ya da gelişi güzel zehirlemek de yanlıştır. Zira zehirlenen hayvan, iç organları parçalanarak ve saatlerce acı çekerek ölmektedir. Bunun yerine, belediyeye bilgi verilmeli ve gerekli işlemler ehil kimselerce yerine getirilmelidir. Ayrıca, İpsala’mızda şu sıcak yaz günlerinde, betonların arasında yiyecek ve su bulamayan hayvanlar için, evlerimizin önüne bir kap su ve yiyecek bırakmakta insani vazifemizdir.

Peygamber Efendimizin “Merhamet edenlere, Cenâb-ı Hak merhamet eder. Siz yeryüzündekilere merhamet ediniz ki, göktekiler de size merhamet etsin!” tavsiyesini şanlı ecdadımız çok iyi anlamış ve yaşamışlardır. Onların şefkat ve merhameti bütün hayvanlara, hatta bitkilere kadar uzanmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han “Ormanlarımdan yaş bir dal kesenin başını keserim” emri, buna güzel bir örnektir. İlk Kuş Evleri 13 y.y.da Sivas’taki İzzettin Keykavus  “Şifahanesinde” görülmüştür. Osmanlı’da hayvanlara normalden fazla yük taşıtmak kanunen yasaklanmıştır. Yavruları olan köpeklerin barındırılması için sokaklarda kulübeler yapılmış ve beslenebilmeleri için itina gösterilmiştir. Sırf bu alanlara hizmet eden Vakıflar kurulmuş ve hayvanlarla ilgilenecek şahıslar görevlendirilmiştir.

Yazımı hazırlarken tekrar tekrar okuyorum düzeltiyorum. Ve kızımdan soru geliyor. Peki bütün canlılara merhamet diyorsun baba. Polisimizi askerimizi kalleş çe şehit eden vatan hainlerine de mi merhamet?

Cevabım şanlı tarihimizden. DEVLETE İHANET EDENE MERHAMET EDİLMEZ.

Selam ve dua ile….

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Mehmet Akif ve Noel Dayı

27 Aralık 2019 08:49 | Hit: 660

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 1.042

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

BENDEN SİZE ÜÇ DUA

16 Ekim 2019 09:09 | Hit: 1.421

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 748

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 1.126

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 776

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları