Tut Ellerimi Engelleri Aşalım
Bu içerik 30 Kasım 2020 13:06 tarihinde eklendi ve 599 kez okundu

Dün yaşananları unutun, şu an yaşıyorsanız o anı yaşayın.Kusursuzca en mütevazı haliyle, kırmadan incitmeden. Şuan yaşadığınız en değerli saat’inizmiş gibi yaşayın. Bir düşünsenize biri bize dese ki senin 24′saat ömrün kaldı o saatin içine neler sığdırabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Hayat bir saat sonra bize neler getireceğini bilemediğimiz davetsiz bir postacıdır. Postasında güzellikler olduğu kadar bizi üzen, mutsuzluklar da taşıyabilir. Her ana hazırlıklı olmak lazım. Keşkeler yaşamak yerine tecrübeler edindim diyebilmektir hayat. Çoğu insan hayatını, sanki gelecekte kullanacağı bir elbisenin provasıymış gibi yaşar.

Oysa ki hiçte öyle değil! Kimsenin yarın burada olacağına güvencesi yoktur. Sahip olduğumuz ve kontrol edebildiğimiz tek zaman, içinde bulunduğumuz şimdi ki andır. Şu an ben yaşıyorum ama bir saat sonra ne olacağımı ben bile bilmiyorum.Yarın çok farklı bir şekilde hayatıma devam edebilirim.

Hani yarınlara dair hep güzel hayallerimiz var ya onlar değişe bilir de, yeter ki yaşama sevincimizi kaybetmeyelim. Onları sadece özel günlerinde değil de her zaman yüreğimizin onlarla beraber olduğunu hissettirmek onların yarı üzüntülerini paylaşmak demektir.

Engel sadece engelli bireylerin değil tüm insanlığı ilgilendiren bir olgudur,bunu unutmayalım. Çoğumuz bakarız bir şeylere ama çoğu zaman nasıl veya ne için baktığımızın önemi yoktur. Kimi öylesine bakar, kimisi kalben bakar ama en önemlisi onlar için en sağlıklı ve huzur verici maddi veya manevi desteğimizi esirgememiz gerekiyor…

Devletimiz bu konuda birçok yardım ve eğitimlerde bulunsa da yetersiz oluyor. Halkımız elinden geleni yaptığına,vicdan sahibi olan her bireyin desteklediğine eminim… Her ne kadar maddiyat hayatın devam ettirilebilmesi için önemli ise de, sosyallik bunun vazgeçilmez bir ayağıdır. Mesela engellilere bilgisayar becerilerini geliştirmeleri için gerekirse özel dersler verilebilmeli, dışarıya çıkmakta güçlük çekenlere evlerinde iş imkânları sağlanmalı, bu konuda destek verilmelidir.Belki onlar bedenen engelli olabilirler ama onları anlamayıp farklı davrananlar bence ruhen engelli! Önemli olan düşünce ve kalplerimizin engelli olmamasıdır!

Oysa bir sürü sağlam insan var engelli olmayan, yapması gerekeni yapmayan, duyarsız duygusuz ve gözleri adeta kaderi tırmalarcasına inkâr edercesine kibirli bakan. Kendimiz de olmasını istediğimizi başkasına çok görmeyelim, bu gün sen mutluysan sende başkasını mutlu edebilirsin bu çok zor değildir… Yeter ki onların ne şartlarda hayata sımsıkı sarıldıklarını hissedin yalnız olmadıklarını hissettirin. Hiçbir zaman engelli engelsiz ayrımı olmasın bir el uzatıp engelleri hep birlikte aşabiliriz…

Sevgi, Barış ve dostluk içinde bir Dünyanız olsun…NUR KURT

Tut+Ellerimi+Engelleri+Aşalım
Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Nur KURT

Değişimin Adresi…

29 Aralık 2020 15:54 | Hit: 428

Nur KURT Tüm Yazıları

Nur KURT

İnadına Sımsıkı Sarılacağız Hayata…

14 Aralık 2020 13:33 | Hit: 546

Nur KURT Tüm Yazıları

Nur KURT

ACIYLA YOĞRULAN KADINLAR

07 Mart 2018 20:26 | Hit: 4.246

Nur KURT Tüm Yazıları

Nur KURT

ÇOCUK OLMAK ve ONLARI ANLAMAK

20 Ocak 2018 17:11 | Hit: 2.038

Nur KURT Tüm Yazıları

Nur KURT

Mazideki Delikanlı Ayak Sesleri

11 Ocak 2018 17:03 | Hit: 2.064

Nur KURT Tüm Yazıları

Nur KURT

YOK ETTİĞİMİZ HAKLARIMIZ

31 Aralık 2017 13:09 | Hit: 1.735

Nur KURT Tüm Yazıları