Cumhuriyetin Kuruluşu
Bu içerik 28 Ekim 2020 16:31 tarihinde eklendi ve 1.619 kez okundu

19 Mayıs 1919 da başlayan kurtuluş mücadelesi 29 Ekim 1923'te TÜRKİYE CUMHURİYETİ ile tamamlanmıştır. 97. yılımız kutlu olsun. Milletimiz, Kurtuluş savaşında nice kahramanlar görmüştür. Kimisi Mehmet- Fatma, kimisi onbaşı- çavuştur. Kahraman olmak için gerekli olan; makam değil, vatan millet sevgisidir. Bu kahramanların içinde isimleri çok zikredilmese de Müftüler ve imamlar en öndedirler. Ve bugün bundan haberi olmayan din görevlileri olduğu gibi, din görevlilerini devlete yük, Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı göstermeye çalışan ,kendini aydın zanneden tarih cahili bir kitle de maalesef vardır.

Mustafa Kemal Paşa Samsun’a ilk çıktığında onu karşılayan kişi belediye meclis üyesi de olan Din görevlisi İmam Hacı Molladır. Samsun Mutasarrıfı (validen küçük Kaymakamdan büyük) hastayım diyerek gelmemiş, belediye başkanı da ortalıkta yok, Çarşamba ilçesinde arazi işleri ile meşguldür. Havza ya geçen Atatürk'ü, Hacı Mustafa isimli bir imam karşılamıştır. Amasya'da Gazi Paşa'nın yaşadığı bir hadiseyi heyettekiler şöyle anlatırlar: "Amasya'ya indiğimizde Amasya Müftüsü Hacı Tevfik Efendi, Paşa'ya "Hoş geldin paşam" diyerek sarılmış ve ona "Gazamız mübarek olsun, emrinizdeyiz Paşam dediğinde, Atatürk'ün ve bütün heyetin gözlerini yaşartmıştır. Bozulan morallerimiz düzelmişti. Amasya Protokolünde, din adamlarından özellikle de Amasya Müftüsü Hacı Tevfik Efendi'den övgüyle bahsedilmiştir. Kurtuluş mücadelesinde ilk karşı koyma hareketi, Yunanlıların İzmir'i işgal etmesiyle Denizli'de başlamıştır. Ünlü tarihçi Cemal Kutay bu mücadelede din adamlarından uzun uzun bahsetmiş ve buna kanıt olarak da Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi'yi göstermiştir. ." Ahmet Hulusi Efendi, Şevki Efendi, Abdurrauf Efendi ve daha ismini sayamadığımız birçok din görevlisi, Millî Mücadelenin isimsiz kahramanlarıdır. Urfa’nın Şanlı, Antep’in Gazi, Maraş’ın Kahraman olmasında fitili ateşleyen hep din adamlarıdır. Din adamları vatanı sevmenin önemini Alemlerin Efendisinden öğrenmiştir. Çünkü onlar, vatan sevgisinin imanın bir parçası olduğunu çok iyi bilirler.

 Isparta'da Hafız İbrahim Efendi Demir Alay, Afyon'da Hoca Şükrü Efendi Çelik Alay adında, gönüllülerden oluşan iki alay kurmuşlardır. Bu iki din adamı, Isparta ve Afyon'da eşsiz bir direniş göstermişlerdir. Şükrü Hoca Ankara'ya gittiğinde Gazi Mustafa Kemal Paşa onu karşılayarak, "Nerde kaldın Şükrü Hocam, gözümüz yollarda kaldı." diyerek yanındakilere dönmüş, din adamlarının vatan mücadelesindeki hizmetlerini uzun uzun anlatmış ve bu hizmetlerin her türlü takdire şayan olduğunu belirtmiştir. İlk Mecliste 32 din görevlisi Milletvekili olarak bulunmuştur. Vekil sayısı 337 dir.

İzmir Valisi toplantı yapıp şehri yunana teslim edeceğini söylediğinde, İzmir Müftüsü Rahmetullah efendi “Vali Bey... Bu sakalım kanunla kazınabilir, ama bu alnıma işgalciyi selamlamanın kara lekesini sürerek Allah’ın huzuruna çıkamam." deyip, toplantıyı terk etmiş, işgal öncesi düzenlenen mitingte halka şöyle seslenmiştir: "Kardeşlerim... Ciğerlerinizde bir soluk nefes kaldıkça, damarlarınızda bir damla kan kaldıkça, vatanımızı düşmanlara teslim etmeyeceğinize Kur'an'a el basarak benimle birlikte yemin edin..."Ankara Müftüsü ve ilk Diyanet Reisi Rıfat Börekçi için ise sayfalar dolusu övgü vardır. Atatürk ün teklifi ve onayı ile Rıfat Börekçi ölene kadar Diyanet Reisliği ile taltif edilmiştir. Cumhuriyet tarihinde Devlet memurluğunda ilk ve tek uygulamadır. Diyanet İşleri eski Başkanımız Prof. Dr. Ali Bardakoğlu: Din görevlilerine ATATÜRK çok değer vermiştir. Diyanet İşleri Başkanı protokolde 3 numaraydı diyerek durumu özetlemiştir.

 Son sözüm, Din Görevlilerini siyasi düşüncesinin tarafı yada karşı tarafı görerek, göstererek küçültmeye kalkan  çapsız siyasetçilere, doldurduğu makamın önemini idrak edemeyip, siyasete ve ticarete bulaşan meslektaşlarıma, son yıllarda fetö,pkk gibi terör örgütlerinin özellikle sosyal medyada, Diyanet kapatılsın gibi ebleh sözlerle itibarsızlaştırma gayretine destek olanlara ve aslında Diyanet kapatılsın sözünün altında Türkiye Cumhuriyeti bölünsün yıkılsın düşüncesini okuyamayanlara, Din gönüllülerinin yanında olmayan cami cemaati ve dernek başkanlarına olsun. Bu güne kadar Din gönüllülerinin ilk tercihi Vatan, Bayrak, Ezan, Din, Diyanet ve Millet olmuştur, Kıyamete kadar da böyle olacaktır. Fitne içimizden uzak olsun. Birliğimiz beraberliğimiz daim olsun. TÜRKİYE CUMHURİYETİ kıyamete kadar baki olsun. Bayramımız kutlu olsun. Milli ve dini bayramlar çok önemli…Haydi hep birlikte sosyal mesafe ve maske ile bayram kutlamalarına…. Selam ve dua ile…… Twitter Takip: @ipsalafatihi Kaynak:Milli Mücadelede Din Adamları—1—2-- Prof Dr Ali SARIKOYUNCU

Cumhuriyetin+Kuruluşu
Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Bulgaristan'da 2015 Yılı Kurban Bayramı Notları

11 Eylül 2020 10:10 | Hit: 882

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Destan Yazmak Kanımızda Var.

28 Ağustos 2020 10:23 | Hit: 382

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 421

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 577

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.392

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 1.243

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları