"Ramazanda Şartlar Değişti"
Bu içerik 11 Mayıs 2020 14:30 tarihinde eklendi ve 1.102 kez okundu

Kıymetli dostlar Elhamdülillah Ramazan ayının yarısına geldik.

Bu yıl Ramazan geçmiş yıllara göre biraz farklı. Oruç da bir değişiklik yok. Her zamanki gibi Müslüman ve sağlıklı olana farz. Teravih kılmak isteyenler camide cemaatle olmasa da evde yalnız ya da ailece cemaat yaparak kılıyor. Mukabeleler televizyonlardan radyolardan veyahut ta sosyal medyadan okunmaya devam ediyor.

Fitreler zekâtlar vermek isteyenler için kişi başı fitre 27 TL zekât da malının kırkta biri üzerinden hesap ediliyor. Teknik hesaplar için Diyanet İşleri Başkanlığının zekât hesaplama yöntemi bütün camilerin din görevlileri fıkıh kitapları ilmihaller emrinizde.

 Lakin bu sene Ramazan ayında değişen bir şey var. Geçen yıl fitre zekât verenlerin içerisinde bazıları bu yıl fitreye ihtiyaç duyan zekata muhtaç olan insan konumuna düşmüşlerdir. Bazı kardeşlerimizin işyerleri kapanmış bazıları işten çıkartılmış bazıları gündelik çalıştıkları için işe çıkamaz olmuşlar ve buna benzer şekillerde asgari geçimlerini sağlayacak miktarda gelire sahip olmayanların sayısı artmıştır. Buna mukabil yardımseverlerin içerisinde bazıları bu sene daha çok Yardım edebilecek seviyeye yükselmiştir. Çalıştığı firmalar Bu kriz döneminde daha çok üretim yapmışlardır daha çok gelir elde etmişlerdir veyahut ta masrafları azalmıştır.

Mesela kendimden örnek verecek olursam araba mı daha az kullanıyorum dışarıda daha az para harcıyorum iki kızım okulda olmadıkları için okul masrafları düştü bunun gibi birçok masrafı azalan harcamaları cebinde kalan kardeşlerimizin de geçen yıllara oranla bu yıl daha da yardımsever olmaları gerekiyor.

 Olağanüstü şartların yaşandığı, dünyanın bir virüs karşısında çaresiz kaldığı, kahramanlık hikayeleri ile yıllarca televizyon kanallarında bizi oyalayan Amerika'nın acziyetine şahit olduğumuz, Avrupa'nın çaresizliğini gördüğümüz şu günlerde gelin her şeyin sahibi olan Allah'ı daha çok analım. Hatalarımızı kusurlarımızı eksikliklerimizi hesap edelim. Gönül dünyamızda iyilik ve güzelliklerimizle hatalarımızla yüzleşelim. Muhtaç ve mağdur kardeşlerimizi bu Ramazan biraz daha fazla düşünelim.

 Fitreler ve zekâtlar için Ramazan'ın sonunu beklemeyelim. Bir an önce soframızda orucumuzu açtığımız gibi başka kardeşlerimizin de rahatça oruçlarını açabilmelerini, sahura kalkabilmelerini Ramazan’ı Ramazan gibi yaşayabilmelerini sağlamaya çalışalım. Kalın sağlıcakla....

 

"Ramazanda+Şartlar+Değişti"
Yorumlar (3)
Ramazan Gevher - 15 Mayıs 2020 01:54
Allah razı olsun sayın hocam uyarılarınız için
A.günay - 13 Mayıs 2020 19:29
Allah razı olsun fatih hocam
Ersoy Bilen - 13 Mayıs 2020 14:29
Allah razı olsun hocam.

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Cumhuriyetin Kuruluşu

28 Ekim 2020 16:31 | Hit: 10

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bulgaristan'da 2015 Yılı Kurban Bayramı Notları

11 Eylül 2020 10:10 | Hit: 747

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Destan Yazmak Kanımızda Var.

28 Ağustos 2020 10:23 | Hit: 237

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 268

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 431

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.226

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları