KİM SUÇLU?
Bu içerik 04 Ekim 2019 09:03 tarihinde eklendi ve 517 kez okundu

Sevgili dostlar 1/7 ekim Camiler ve Din Görevlileri haftası. Toplumumuzda dini konularda konuşan çok . suçlu arayan da çok. Konuyla ilgili Murat Padak hocamızdan güzel ve yerinde tespitler var. Sizlerle bir demet paylaşmak istedim.

90 bin cami, 150 bin din görevlisi, 100 ilahiyat, binlerce imam hatip var. Ama toplum niye böyle? İçki, kul hakkı, hırsızlık, boşanma, şiddet, zina gittikçe artıyor... Bu cümlelerin benzerlerini defalarca gördünüz. Bunu yazanlar bile demek ki, kurtuluşu yine camilerden, ilahiyat fakültelerinden ya da imamlardan arıyor... Ben farklı bir noktaya temas etmek istiyorum.

Türkiye'deki meyhane, birahane, bar, içkili mekan, gece kulübü sayısı camilerin onlarca katı daha fazla... İlahiyat fakültesinden daha fazla fuhuş evi var. İmam hatip okullarından daha fazla gece kulübü ve zina evleri var. Fuhuş evlerine, gece kulüplerine, plajlara, meyhanelere gelen kişi sayısı, cami cemaatinden, ilahiyat öğrencilerinden ve imam hatip öğrencilerinden daha fazla.

Bir haftada 100 civarında dizi oynuyor ekranlarda. Bir iki tanesi hariç hepsi zina, aldatma, şiddet, hırsızlık, dolandırıcılık, içki, kumar ve gayri ahlaki ne varsa onu aşılıyor. Gündüz, kadın programlarında aile bağları değil, aile nasıl dağıtılır konusu anlatılıyor. Moda, tüketim, estetik, kadın cinselliği, mutfak, parfüm, sanat adı altında çıplaklık anlatılıyor... Tüm bunlar sanki toplumu ıslah ediyor da camiler mi ifsat ediyor toplumu. Bir haftada gece gündüz izlenen, iletilen pis yayınlar sanki dürüstlüğü anlatıyor da ilahiyat fakülteleri aksini anlatıyor! Meyhanelerde, birahanelerde, plajlarda saygı, sevgi, hoşgörü, mertlik anlatılıyor da imam hatiplerde farklı şeyler mi anlatılıyor...

Cuma namazının hutbesine bile zar zor geliyor cemaatimiz. Hutbede de çoğunun zihni dağınık. Yüzlerce sosyal medya uygulaması sanki ahlak anlatıyor da, imamlar ne yapıyor diye soruyorlar? Tictok, Facebook, Twitter, Instagramda namus anlatılıyor da hocalar başka bir şey mi anlatıyor...

Suçu ne hocalarda ne ilahiyat fakültelerinde ne imam hatiplerde aramayın. Hanginizin ilk on televizyon kanalında dürüstlük anlatılıyor? Hanginizin telefonunda ahlak, edep, nezaket, dürüstlük anlatan uygulama, kitap, resim var? Kitaplığınıza bakın? Erdemi anlatan, sadakati anlatan, efendiliği anlatan, hanımefendiliği anlatan kaç kitap var? Yada böyle kaç kitap okudunuz .Varsa yoksa uçan kaçan romanlar, aşk, cinsellik ve kısa yoldan zenginlik vaat eden eserler...

 Toplum bir bütündür. Suçu din adamlarına atarak kaçamazsınız. Suçlu varsa hepimiz suçluyuz. Din adamları da suçludur, siyasetçiler de suçludur, sanatçılar da suçludur, bilim adamları da suçludur.... Kalın sağlıcakla…..

KİM+SUÇLU?
Yorumlar (1)
Nuri Yaşar - 06 Ekim 2019 17:49
Hocam saygılar, tespitlerinin büyük bölümüne katılıyorum. Ancak devleti yönetenlerin her yönleriyle örnekliği ve adaleti uygulama anlayışı çok önemlidir.Ayrıca peygamber makamına vekalet edenlerin islam yaşamı konusunda çok daha titiz haksızlıklara karşı elif gibi dik durmaları da Hz.Ömer adaletini topluma hissettirmelıdırler. Ancak o zaman kurumunuza karşı toplumda güven artar, ilgi artar.

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 700

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 349

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

DESTAN YAZMAK KANIMIZDA VAR.....

28 Ağustos 2019 09:01 | Hit: 339

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ezan dinmez! Bayrak inmez!

12 Temmuz 2019 16:26 | Hit: 516

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

TÜRKIYE HEPIMIZIN

03 Temmuz 2019 09:26 | Hit: 340

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

RUHUMUZA BİR FATİHA!

17 Haziran 2019 08:52 | Hit: 1.416

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları