TÜRKIYE HEPIMIZIN
Bu içerik 03 Temmuz 2019 09:26 tarihinde eklendi ve 1.752 kez okundu

Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez….Harika bir söz…

Tam 25 yıl önce temmuz ayı Türkiye’mizde kan ve gözyaşı ile başlamıştı. 2 Temmuz günü Sivas'ta Madımak otelinde çıkarılan yangında 33 insanımız, yakılarak, hunharca katledildi. Sadece üç gün sonra, 5 Temmuz da Erzincan Başbağlar köyünde, yine 33 insanımız katledildi. Akşam ezanını okuyan imam susturularak herkes camiye toplandı. Köylüler toplu olarak meydana çıkarıldı ve 5 insan yakılarak 28 insan kurşuna dizilerek katledildi. Sağ bırakılanların ifadelerine göre, Alevi kardeşlerimizin köyleri hedef olarak gösteriliyordu. Sivas’ın intikamı alındı diye naralar atıyorlardı. Tabi ki bunların hiç biri doğru değildi. Ve aziz milletimiz bu oyunlara gelip te Alevi Sünni çatışması çıkarmaya çalışanlara fırsat vermedi. Olayların failleri de 26 yıl boyunca bulunamadı. Kimsenin de gönlü soğumadı. Aslında 1993 yılı çok karanlık bir yıl…

Uğur Mumcu'nun bir cinayete kurban gitmesi ile başlayan olaylar, Adnan kahvecinin şüpheli kazası, Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlisin uçağının düşmesi, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın şüpheli ölümü, 33 silahsız Mehmetçiğin Bingöl de şehit edilmesi, Sivas ta 33 yazarın katledilmesi, Başbağlar da 33 köylünün katledilmesi, Mardin milletvekilinin öldürülmesi, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ın şehit edilmesi, hemen ardından da JİTEM'in kurucularından Binbaşı Cem Ersever aynı kaderi paylaşması.

İş adamı Jack Kamhi ve önemli bir albayın suikasttan kılpayı kurtulduğu da 93 yılının aydınlatılamayan olaylarına iliştirilmiş. 13 önemli olay 26 yıl sonra hala bir muamma… Bütün bu yaşananlara bakınca toplumun bütün damarlarına bir saldırı, milletimizi birbirine düşürme çabaları çok net anlaşılıyor. Alevi sünn i- Türk Kürt çatışmaları hedeflenmiş..

Geçmişe bakınca başaramamışlar diyorum. Ama her yıl bu olayların yıl dönümlerinde bakıyorum ki milletimizi ayrıştırmayı biraz becermişler diye de üzülüyorum. Neden mi; Birkaç gün önce Sivas Madımak olayları anıldı. Hala Sivas'taki katledilen 33 insanı önemsemeyen bir kitlenin olduğunu görüyorum. Tıpkı Başbağlar’daki katliamı önemsemeyen bir kitlenin olduğunu gördüğüm gibi…

 Hâlbuki 93 yılının karanlık olaylarında yitirdiğimiz insanlarımız gibi, hepsi bu milletin çok önemli birer ferdiydiler. Onların hepsi insandı. Onların hepsi candı. Hepsinin sevenleri vardı ve hepsinin gönüllerin de bu memleketin daha iyi bir yere gelmesi dair düşünceleri vardı. Fikirleri, bakış açıları muhakkak farklıydı. Sevdiği yemekler ya da sevmedikleri de farklıydı. Lakin hepsi birer insandı… Hepsi birer değerdi. Yıl 2019….

Aslında çok fazla şey değişmeden milletimizin üzerinde kurgulanan oyunlar yine devam ediyor. 15 Temmuzun yıldönümü geliyor…Sanki 15 temmuz da yine milletin üzerinde bir ayrıştırma gayreti var gibi….

15 Temmuz bu milletin birliğinin, beraberliğinin güçlü bir mührüdür ..Eğer o gece fetö ihanet şebekesi başarılı olsaydı emin olun ki ertesi gün hepimizi aynı kötü son bekliyordu. Türkiye’mizin Ortadoğu’nun karanlığına sürüklenmek istendiği bir günde, karanlığa gözlerimizi açacaktık. Eğer başarılı olsalardı ne başımızı sokacak bir evimiz, ne de yaşayacak bir şehrimiz kalacaktı. Karaborsacılığın alıp başını gittiği bir ülkede, belki de cebimizde ki paraların üzerinde fetönün resimleri olacaktı. Dünyanın sözde medeni ve adil ülkeleri bize de, ırak ve Suriye’de olduğu gibi adalet ve mutluluk vaat edecektiler. Sonuç kan ve gözyaşı….

Necip Türk Milletinin mensupları olarak, farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp, birliğimize beraberliğimize daha çok sahip çıkmamız gerek. Bir birimizi ötekileştirmeden, Allah için bir birimize sarılmak gerek. Türkiye Cumhuriyetimizi daha güçlü bir devlet yapmaya mecburuz. Dünyanın mağdur ve mazlumlarının gözyaşını dindirmek için, dünyada adaletin daha çok tesis edilebilmesi için, dünyanın aziz milletimize ihtiyacı var. Türk milleti tarih boyunca hiçbir zaman figüran olmamıştır. Piyon asla olmamıştır. Her zaman Başrolde olmuştur. Her zaman tarih yazan bu aziz milletinin kahramanlarına, şehit ve gazilerine selam olsun. Sivas’ta ve Başbağlarda kaybettiğimiz insanlarımıza Allah rahmet eylesin.15 Temmuz’ un Şehit ve gazilerinden, kahraman milletimizden Allah razı olsun.

TÜRKIYE+HEPIMIZIN
Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Hoş geldin ey şehri ramazan

01 Nisan 2022 09:01 | Hit: 391

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Cumhuriyet

29 Ekim 2021 11:41 | Hit: 787

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ölüm Döşeğinde Bir Anne..

19 Mayıs 2021 13:14 | Hit: 1.967

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Peygamberimizi Dinlemek..

24 Mart 2021 09:20 | Hit: 1.778

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu Akşam Miraç Kandili

10 Mart 2021 08:59 | Hit: 1.248

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Cumhuriyetin Kuruluşu

28 Ekim 2020 16:31 | Hit: 2.863

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları