Herkes Adalet istiyor
Bu içerik 29 Eylül 2018 13:39 tarihinde eklendi ve 1.428 kez okundu

Şu kısacık ömrümüzde en çok kullandığımız kelimelerden birisidir Adalet.... Bazen kardeşler arasında , babadan istenir Adalet.... Bazen işyerinde çalışanlar arasında patrondan, müdürden istenir Adalet..... Bazen de Mahkeme salonlarında herkes Adalet İster.....Peki herkes Adalet dağıtabilir mi?  bunu sormak lazım kendimize... Mesela sen sevgili okuyucum! Karar verici yetkili konumunda iken Adil olabiliyor musun?

 Çok güzel bir hikaye var adaletle ilgili......

Osmanlı döneminde, yolsuzlukları ile ünlü Karakuşi adında bir kadı (Hakim) varmış. Bir gün Karakuşi Kadı, bir fırının önünden geçerken, burnuna güzel bir koku gelmiş. Vitrinde güveç içinde nar gibi kızarmış, sahibini bekleyen nefis bir ördek duruyor. Karakuşi Kadı, fırıncıya “Ben bunu aldım” demiş. Kadıya itiraz edilir mi? Fırıncı hemen ördeği paket yapıp vermiş.

Az sonra ördeğin sahibi gelmiş: “Hani bizim ördek?” diye sormuş. Fırıncı boynunu büküp 'Uçtu' deyince, iş kavgaya dönüşmüş. Kavga sırasında fırıncı, araya giren bir gayrimüslim (Hristiyan) müşterinin gözünü çıkarmış; korkusundan kaçmaya başlamış.

Gayrimüslim vatandaş da peşinde koşuyor. Duvardan atlarken, öteki taraftaki hamile bir kadının üstüne düşmez mi! Kadın oracıkta düşük yapmış; Yani çocuğunu düşürmüş, kocası da fırıncının peşine düşmüş.  Kaçarken fırıncının çarpıp devirdiği Yahudi bir vatandaş da kızıp peşlerine takılmış... Sonunda duruma müdahale eden zaptiyeler, hepsini yakalayarak Karakuşi Kadı'nın karşısına çıkarmışlar.   Ördeğin sahibi, 'Bu adam ördeğimi hiç etti' diye şikâyet etmiş.

Kadı, fırıncıya sormuş: 'Ne yaptın bu adamın ördeğini?'

Fırıncı 'Uçtu' demiş.

Kadı, kara kaplı defterini açmış: 'Ördeğin karşısında tayyar yazılı. Tayyar 'Uçar' anlamına gelir.

O halde ördeğin uçması suç değil' diyerek fırıncının beraatına karar vermiş.

Gözü çıkan gayrimüslim vatandaşın şikâyetine de kara kaplı defterden bir madde bulmuş: “Her kim, gayrimüslimin iki gözünü çıkara, o Müslüman'ın tek gözü çıkarıla...”

Karakuşi Kadı, “Şimdi fırıncı senin öbür gözünü de çıkaracak” Biz de onun tek gözünü çıkaracağız.” Demiş. Tabii gayrimüslim kalan gözünün de gitme korkusundan şikâyetinden hemen vazgeçmiş.

Kadı, çocuğunu kaybeden kadının kocasına da,  “Karını vereceksin, bu adam (fırıncı) yerine yeni çocuk koyacak.' diye hüküm kesmiş. Hal böyle olunca adam da, şikâyetini anında geri almış.

Kadı Yahudi'ye sormuş: 'Senin şikâyetin ne?      Yahudi ellerini açmış; “Ne diyeyim kadı efendi” demiş, 'Adaletinle bin yaşa sen, kadı efendi.

Bugün zalimlerde Adalet diyor ,mazlumlar da... Yeryüzünde her türlü fitnenin altından çıkan Amerikalılarda adalet dağıttığını iddia ediyor, İngilizlerde.... Lakin bugün dünyanın adalet için Türk milletine ihtiyacı vardır. Türk milletinin de adalete ulaşabilmesi için ataletten kurtulmaya, daha çok üretmeye, daha çok güçlenmeye, birliğe beraberliğe ihtiyacı var... İnanıyoruz ki bu aziz millet başaracak yine tarihe yön vermeyi...  Adaleti dünyada tesis etmeyi...

Ve son söz, Hangi mevkide olursanız olun adâletten şaşmayın. Ahlâk kurallarını taciz etmeyin… Sonra bir gün size de Adalet lazım olur... En iyisi her daim Adil olun. Kalın sağlıcakla

Herkes+Adalet+istiyor
Yorumlar (3)
hasan yiğit - 24 Ekim 2018 11:29
hatrikasın hocam
Anıl Ercan - 01 Ekim 2018 23:22
Tebrikler hocam????
Fatih güner - 01 Ekim 2018 21:48
Tebrikler hocam

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 58

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 222

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.019

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 964

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 658

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 954

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları