Aşure ve Kerbela
Bu içerik 19 Eylül 2018 09:08 tarihinde eklendi ve 1.216 kez okundu

Hicri takvimin ilk ayıdır Muharrem. Hürmete layık anlamına gelmektedir. Muharrem ayı insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu ayın onuncu günü Peygamberimizin bir gün öncesi ya da bir gün sonrasıyla beraber oruçlu geçirdiği aşure günüdür. Sevgili Peygamberimiz muharrem ayı ve aşure günüyle ilgili olarak "Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur" buyurmuştur.

 Muharrem ayının 10. Günü 10 önemli olayın gerçekleştiği bildirilir. 1. Hz. Âdem'in (as) tövbesi aşure günü kabul edilmiştir. 2. Hz. Nuh (as) gemisini Cudi Dağının üzerine demirlemiştir. 3. Hz. İbrahim ateşten o gün kurtulmuştur. 4. Hz. Yakup’un (as), oğlu Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır. 5. Hz. Yunus (as) balığın karnından kurtulmuştur. 6. Hz. Eyüp (as) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur. 7. Hz. Yusuf, kardeşleri tarafından atıldığı kuyudan çıkarılmıştır. 8. Allah, Hz. Musa'ya (as) bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür. 9. Hz. Davud'un (as) tövbesi o gün kabul edilmiştir. 10. Hz. İsa (as) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semaya yükseltilmiştir.

 Kıymetli okurlarım, muharremin 10. günü İslam tarihinde kara bir leke olarak nitelendirilen, peygamberimizin ‘’Hasan ve Hüseyin benim kokladığım iki çiçeğimdir’’ dediği Hz Hüseyin’in ve peygamberimizin soyundan gelen 70 sahabenin şehit edildiği gündür. Bu acı hadise asırlardır peygamberimizi ve Onun ev halkını, arkadaşlarını çok seven Türk Milletini ve tüm Müslümanları derinden yaralayıp, kalpleri incitmiştir. Şair Kazım Paşa dizelerinde ; “Düştü Hüseyin atından sahra-yı Kerbela’ya. Cibril var haber ver, sultan-ı enbiyaya… Diyerek dile getirir eyvahımızı. Kerbela’da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve yakınlarının, haksızlığa ve zulme karşı onurlu direnişleri, doğruluk adına samimi yürüyüşleri, bütün müminlerin gönüllerinde unutulmaz izler bırakmıştır. Resulullah Efendimizin torunlarına bu zulmü reva görenler ise, insanlığın ortak vicdanında mahkum edilmişlerdir. 20 eylül perşembe günü Aşure kaynatıp, dağıtalım insaallah. Aşure tabağını karıştırıp yemeden önce şöyle bir düşünelim. Rabbimiz ne de güzel nimetler yaratmış bizlere. Hepsi tıpkı bizler gibi farklı. Hepsinin lezzetleri de farklı. Tıpkı bizlerin düşünceleri, fikirleri ve renkleri gibi. Fakat bir araya geldiklerinde o ayrı lezzetler en lezzetliye dönüyorlar. İşte bizlerde farklılıklarımızla bir ve beraber olmak zorundayız. Vatan, bayrak, ezan gibi milli ve dini ortak değerlerimizin etrafında kenetlenmeli, TÜRKİYE’mizi kıyamete kadar baki ve güçlü kılmalıyız. Aşureyi ve kerbelayı Hz. Hüseyin’in uğrunda canını feda ettiği hak, adalet, rahmet, merhamet, müsamaha ve şefkat duygularının yeniden ihyası, milletimizin ve Müslümanların muhabbet, kardeşlik ve beraberlik duygularının güçlenmesi için fırsat bilmeliyiz. Vatan aşkıyla şehadet mertebesine ulaşan polis ve askerlerimizden Allah razı olsun. Gazilerimiz sağolsun. Birliğimiz beraberliğimiz daim olsun. Selam ve dua ile ……………….. Lütfen takip edermisiniz. Twitter @ipsalafatihi

Aşure+ve+Kerbela
Yorumlar (2)
EnsarNiron - 19 Eylül 2018 23:57
Kalemine ve gönlüne sağlık hocam..
osman sav - 19 Eylül 2018 23:10
Allah razı olsun kardeşim

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 518

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 700

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 349

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

DESTAN YAZMAK KANIMIZDA VAR.....

28 Ağustos 2019 09:01 | Hit: 340

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ezan dinmez! Bayrak inmez!

12 Temmuz 2019 16:26 | Hit: 516

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

TÜRKIYE HEPIMIZIN

03 Temmuz 2019 09:26 | Hit: 340

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları