Aşure ve Kerbela
Bu içerik 29 Eylül 2017 08:51 tarihinde eklendi ve 2.052 kez okundu

 Hicri takvimin ilk ayıdır Muharrem. Hürmete layık anlamına gelmektedir. Muharrem ayı insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu ayın onuncu günü Peygamberimizin bir gün öncesi ya da bir gün sonrasıyla beraber oruçlu geçirdiği aşure günüdür. Sevgili Peygamberimiz muharrem ayı ve aşure günüyle ilgili olarak "Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur" buyurmuştur.

Muharrem ayının 10. Günü 10 önemli olayın gerçekleştiği bildirilir. 1. Hz. Âdem'in (as) tövbesi aşure günü kabul edilmiştir. 2. Hz. Nuh (as) gemisini Cudi Dağının üzerine demirlemiştir. 3. Hz. İbrahim ateşten o gün kurtulmuştur. 4. Hz. Yakup’un (as), oğlu Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır. 5. Hz. Yunus (as) balığın karnından kurtulmuştur. 6. Hz. Eyüp (as) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur. 7. Hz. Yusuf, kardeşleri tarafından atıldığı kuyudan çıkarılmıştır. 8. Allah, Hz. Musa'ya (as) bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür. 9. Hz. Davud'un (as) tövbesi o gün kabul edilmiştir. 10. Hz. İsa (as) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semaya yükseltilmiştir.

Kıymetli okurlarım, muharremin 10. günü İslam tarihinde kara bir leke olarak nitelendirilen, peygamberimizin ‘’Hasan ve Hüseyin benim kokladığım iki çiçeğimdir’’ dediği Hz Hüseyin’in ve peygamberimizin soyundan gelen 70 sahabenin şehit edildiği gündür. Bu acı hadise asırlardır peygamberimizi ve Onun ev halkını, arkadaşlarını çok seven Türk Milletini ve tüm Müslümanları derinden yaralayıp, kalpleri incitmiştir. Şair Kazım Paşa dizelerinde ; “Düştü Hüseyin atından sahra-yı Kerbela’ya. Cibril var haber ver, sultan-ı enbiyaya… Diyerek dile getirir eyvahımızı. Kerbela’da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve yakınlarının, haksızlığa ve zulme karşı onurlu direnişleri, doğruluk adına samimi yürüyüşleri, bütün müminlerin gönüllerinde unutulmaz izler bırakmıştır. Resulullah Efendimizin torunlarına bu zulmü reva görenler ise, insanlığın ortak vicdanında mahkum edilmişlerdir.

30 Eylül Cumartesi günü Aşure kaynatıp, dağıtalım insaallah. Aşure tabağını karıştırıp yemeden önce şöyle bir düşünelim. Rabbimiz ne de güzel nimetler yaratmış bizlere. Hepsi tıpkı bizler gibi farklı. Hepsinin lezzetleri de farklı. Tıpkı bizlerin düşünceleri, fikirleri ve renkleri gibi. Fakat bir araya geldiklerinde o ayrı lezzetler en lezzetliye dönüyorlar. İşte bizlerde farklılıklarımızla bir ve beraber olmak zorundayız.Vatan,bayrak,ezan gibi milli ve dini ortak değerlerimizin etrafında kenetlenmeli, TÜRKİYE’mizi kıyamete kadar baki ve güçlü kılmalıyız. Aşureyi ve kerbelayı Hz. Hüseyin’in uğrunda canını feda ettiği hak, adalet, rahmet, merhamet, müsamaha ve şefkat duygularının yeniden ihyası, milletimizin ve Müslümanların muhabbet, kardeşlik ve beraberlik duygularının güçlenmesi için fırsat bilmeliyiz.

 15 Temmuz da, öncesinde ve sonrasında vatan askıyla şehadet mertebesine ulaşan polis, asker ve vatandaşlarımızdan Allah razı olsun. O karanlık gece de tanka, tüfeğe gönlünü, gövdesini siper eden yiğitlere selam olsun. İstiklalimizin sembolü ezanımızı, selalarla minarelerden okuyup, kahramanlara moral veren din görevlilerimiz var olsun. Birliğimiz beraberliğimiz daim olsun. Selam ve dua ile ……………….. Lütfen takip edermisiniz. Twitter @ipsalafatihi

Aşure+ve+Kerbela
Yorumlar (1)
ibrahim batun - 30 Eylül 2017 19:40
Rabbim önemli hizmetlerinden dolayı senin güç ve kuvvetini daim etsin sn hocam

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Ölüm Döşeğinde Bir Anne..

19 Mayıs 2021 13:14 | Hit: 1.263

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Peygamberimizi Dinlemek..

24 Mart 2021 09:20 | Hit: 1.286

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu Akşam Miraç Kandili

10 Mart 2021 08:59 | Hit: 895

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Cumhuriyetin Kuruluşu

28 Ekim 2020 16:31 | Hit: 2.390

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bulgaristan'da 2015 Yılı Kurban Bayramı Notları

11 Eylül 2020 10:10 | Hit: 1.101

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Destan Yazmak Kanımızda Var.

28 Ağustos 2020 10:23 | Hit: 572

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları