Ah Keşke Genç Kalabilsek....
Bu içerik 19 Mayıs 2017 18:20 tarihinde eklendi ve 1.597 kez okundu

 Gençlik, milletlerin geleceği ve en önemli güç kaynağıdır. Bunun için her millet, kendi geleceğini garanti altına almak, milli ve manevi değerlerini yükseltip geliştirmek amacıyla bilgili, görgülü, çalışkan ve üretken gençlik yetiştirmeye önem vermektedir. Çünkü gençlerini iyi yetiştirmiş olan milletler, güçlü ve sağlıklı bir yapıya kavuşmuş olurlar. Eğer gençlik ihmal edilir, iyi eğitilmez, uyuşturucu, alkol, tembellik veya sapık akımların kucağına düşmeye bırakılırsa, o zaman pek çok problem ve sıkıntılarla karşı karşıya kalınır. O zaman milletlerin geleceği de tehlikeye girmiş olur.

 Gençlik, Yüce Allah’ın insanlara bahşettiği ömür nimetinin, çok iyi değerlendirilmesi gereken önemli bir dönemidir, bulunmaz bir fırsattır. Çünkü gençlik, çalışıp kazanma, evlenip aile kurma, insanlara yararlı olma ve Allah’a ibadet etme bakımından hayatın en verimli çağıdır. Bunun için her insan, Allah’ın verdiği bütün nimetlerden ve özellikle de gençliğini nerede ve nasıl harcadığından sorguya çekilecektir. Yüce Mevla’mız bu gerçeği Kur’an ı Kerim’de şöyle buyurmuştur: “O gün, hepiniz bütün nimetlerden sorguya çekileceksiniz.”

Sevgili Peygamberimiz ’de gençliğin önemine dikkat çekerek; “İnsanoğlu, Kıyamet gününde: Gençliğini nerede ve nasıl harcadığından, sorguya çekilmedikçe, yerinden ayrılamaz.”  buyurmuştur.

  Çocuklarımız ve gençlerimiz, bizim ümitlerimiz ve yarınlarımızdır. Onları, ne kadar dini ve milli değerlerimize göre yetiştirir, ailevi, ekonomik, kişisel sorunlarıyla yakından ilgilenir, özellikle ruh sağlıklarını bozucu her türlü etkiden koruyup, aile hayatını teşvik ederek sağlıklı bir hayat biçimine kavuşturursak, geleceğimizden o oranda emin oluruz. Arzulanan genç nesil, ahlaki ve manevî değerleri ön plana almalıdır. Sevgi, saygı, rahmet, şefkat, adalet, iyilikseverlik gibi insanı insan yapan evrensel manevi değerleri ön plana almalıdır. Gönül kazanma ve yürekleri fethetme görevini en tatlı dille ve en güzel metotla yerine getirmelidir.

 Gençler, gerçek ilim, sanat, din ve ahlak kültüründen mahrum bırakıldığı takdirde maddi sahada cinsel içgüdülerin, manevi sahada da inanç buhranlarının çözülmeyen düğümleri arasına sıkışır kalırlar. Mesela; para, şöhret, mevki ve şehveti hudutsuz bir ihtiras içinde mesut olmanın tek şartı zannederler. Bu ruhi keşmekeş içinde de din, milliyet, iman ve ahlak aleyhtarı telkinleri, manası derinlemesine anlatılmayan kavramları, siyasi sloganları ölçüp tartmadan kabul etmeye, kamplara bölünmeye ve bazen da karşı karşıya gelmeye başlarlar.

Yazımızı gençlere selam ile bitirelim. Bugün vatan ve millet için dağlarda, şehirlerde, yurt içinde, yurt dışında canını ortaya koyarak mücadele eden askerlerimize, polislerimize selam olsun. Vatan Bayrak ve Ezanı Muhammedi'ye aşkını yüreğinde hisseden bütün gençlere selam olsun. Hangi işte çalışıyorsa, yaptığım işi en iyi yapayım ki ,Devleti'me milletime faydalı olayım, diyen bütün gençlere selam olsun……

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun…..

 

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Mehmet Akif ve Noel Dayı

27 Aralık 2019 08:49 | Hit: 436

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 920

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

BENDEN SİZE ÜÇ DUA

16 Ekim 2019 09:09 | Hit: 1.166

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 684

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 1.010

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 642

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları