BERAAT ETMEK NE GÜZEL?.
Bu içerik 09 Mayıs 2017 10:14 tarihinde eklendi ve 1.396 kez okundu

Rahmeti gazabını geçen Yüce Rabbimizin hayır ve bereketinin, af ve mağfiretinin yağmur gibi üzerimize yağdığı mübarek gecelerden biri de berat gecesidir. Berat; suçtan, cezadan, hastalıktan kurtulmak, affedilmek manalarına gelir. Berat gecesi, Şaban ayının on dördünü on beşine bağlayan gecedir. Kuran-ı Kerim, levhi mahfuzdan dünya semasına bu gecede indirilmiştir.

Kuran’la şereflenen bu gecenin kıymetini Peygamber Efendimiz’den dinleyelim: “Şaban’ın ortasında bulunan gecede ibadet ediniz,  gündüzünde ise oruç tutunuz. Allah-ü Teala, o gece güneşin batmasıyla birlikte dünya semasına tecelli eder ve  sabah oluncaya kadar :Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu benden başka bir şeyler isteyen ona dilediğini vereyim  der. Bu durum sabaha kadar devam eder…

Allah-ü Teala  şöyle buyuruyor:  Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir emirle, her hikmetli iş o gecede ayırt edilir.

Berat gecesi, bağışlanma ve af gecesidir. Bu gecede yapılan ibadetlerin sevabı çoktur.    İnsanların bir sene içerisindeki rızıkları, zengin veya fakir olacakları ve ecelleri gibi önemli hususlar, bu gece içerisinde meleklere bildirilir. Peygamber Efendimiz, bu geceyi ibadetle geçirmiş ve çokça dua ve istiğfarda bulunmuştur

Hz. Aişe validemiz Peygamberimizin, bu gece şu duayı çok fazla yaptığını rivayet etmektedir: Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana iltica  ediyorum. Şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim…..

Hayrın, bereketin ve güzelliklerin bol bol ihsan edileceği bu gecede ellerimizle beraber gönüllerimizi de açarak manevi ziyafetlerden nasibimizi almalıyız. Böyle büyük bir gecenin fazilet ve bereketinden uzaklaştıran, kin, düşmanlık, kibir, ana - babaya isyan gibi davranışlardan uzak olalım. Daima sevgi ve kardeşlik duyguları içinde yaşayalım.

10 mayıs çarşamba gecesi devletimiz için, milletimiz için ,vatanımız için, askerimiz için ,polisimiz için  dua etmeyi unutmayalım.İpsalamızın bütün camilerinde program yapılacağı bu gecede daha çok namaz diyenleri Gökçetepe Camiine  bekliyorum.

Sevgili peygamberimiz duaların muhakkak kabul olacağı geceleri bizlere bildirmiştir.Hadisi şerif şöyledir.

Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar reddedilmez. Bunlar; Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaip gecesi; Şaban ayının on beşinci gecesi olan Berat gecesi; Cuma gecesi; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.

Selam ve dua ile………………

 

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 46

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 213

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.009

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 957

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 654

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 950

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları