HADİ BİN YIL ÖNCEYE GİDELİM??.
Bu içerik 06 Ocak 2017 08:21 tarihinde eklendi ve 1.572 kez okundu

Bin yıl önce dünya nasıldı hiç merak ettiniz mi? Sizin için araştırdım, özetleyerek paylaşıyorum. Avrupa'nın hatta dünyanın en büyük kenti, şimdiki İspanya, eski adı Endülüs’ün başkenti Kurtuba idi. 450 bin nüfuslu, vadi içinde, nehirler üzerinde köprüleri, parke döşeli kaldırımları, son derece gelişmiş kanalizasyon sistemleri ve evlerin içine akıtılan tatlı su kanallarının olduğu bir şehirdi. İlim denilince akan sular dururdu. Neredeyse herkesin özel kütüphanesi vardı. Birisi vefat etse, Kurtuba Çarşısı hareketlenir, onun kitapları kapışılarak satın alınırdı. Göz dolduran mimarisi, sanatsal zerafetiyle şöhretliydi. Yüksekokulları, medreseleri ile çok öğrencisi vardı. Bir bilim yurduydu. Bu şehri yönetenler Müslümanlardı. Hristiyan ve Yahudiler de vardı. Özel birkaç vergi alınan gayrimüslimlere, Müslümanlar öyle bir hoşgörüyle davranırlardı ki, kimin hangi dinden olduğu karşıdan anlaşılmazdı.

 İlmi düşünce İslam dünyasından dünyaya yayılırken, Yunan filozofları hala deneyden öteye geçemiyorlardı. Orta ve kuzey Avrupa ise krallık ve burjuvazi ile ezilip duruyordu. Skolastik düşünce ilerlemeye karşı çıkıyordu. Sefaletten ve yokluktan insan eti yiyenler vardı…. Asya Kıtası'nda Abbasiler parçalanırken karakteri ve savaş gücü yüksek kahraman bir nesil parlıyordu. TÜRKLER ……..Karahanlılar ve Gazneliler kurdukları rasathaneler ve yetiştirdikleri bilim adamlarıyla güç olmaya adaydılar. Biruni, İbni Sina, İbn Miskeveyh, Ebu Nasır dönemin bilim adamlarıydı. Doğu Asya'da ise Çin o günde en büyük nüfusa sahipti. Ekonomisi iyiydi. Tahtadan oyulan harfler ile ilk defa kâğıda ve seramiklere basım yapılıyordu. Japonlar ise müsrif ve savurgandılar.

Afrika'da bugünkü gibi açlık yoktu. Kahire bilim ve ticaret merkeziydi. Afrika’nın diğer tarafında Zimbabwe de muhteşem yapılar inşa edilmiş ti. Sanayi kolları çok gelişmişti… Amerika’nın gerçek sahibi Mayalar parçalanırken, Peru’da İnkalar Meksika'da Toltek uygarlığı gelişmeye başlamıştı. Wikingler, Grönland adasına geçerek Kuzey Amerika'ya yerleşmişti.

Bin yıl önceki Kurtuba'ya, o bilgin Müslümanlara ne oldu? Fitne  fesat kurdu, cahili de, okumuşu da kemirdi, birbirine düşüp parçalandılar. Önce böl sonra parçalayıp yutarsın deyişi gerçekleşti. Tarihte ilk kez narkoz, estetik cerrahi ve katarakt ameliyatı yapılan şehir yakılıp yıkıldı. Özellikle kütüphaneleri yakıldı. Bütün dinlerin huzurla yaşadığı şehirde, papazlar yıkımın başındaydı .Bir de Birleşik Krallık yani İngiltere…. Geçmişten aldıkları bilgileri sanayi devrimi ile birleştiren avrupa ülkeleri önce insan diyen anlayışımızı değil, önce ben diyen anlayışı benimsedi. Dünya yı sömürgecilik sardı. Avrupa şişmanlık hastalığı ile mücadele eden, mutlu, zengin ve yaşlı bir kıta olurken sömürdükleri Afrika açlık ve ölüm arasında yaşayan insanların kıtası oldu. Mayalara Kızılderililere hatta yakına kadar zencilere yaşama hakkı tanımayan, sonradan Amerikalılar bugün dünya ya sözde adalet dağıtan bir güç oldular. Çinliler hiç değişmedi. Bilge Kaan’ın Orhun abidelerinde yazdığı gibi. Yüzleri ,sözleri yumuşak, kalpleri vicdanları katı. TÜRKLER denildiği gibi parlayıp büyüdüler. Adaletten ayrılmadılar ama ATALETE (gevşekliğe tembelliğe) düştüler. Her şeyimiz var. Şanlı geçmişimiz, kültürümüz geleneklerimiz ve cesaretimiz….Tek bir terör saldırısında günlerce  evlerinden çıkmayan Avrupa  ile 1071 den beri terörle ,fitneyle, hainlerle mücadele eden TÜRK Milleti ve onun Kahraman Askeri, Polisi bir olur mu hiç? Evine dönmeye çalışan Polisini ,çarşı iznine giden kınalı kuzu Mehmetçiğini ,masum insanlarını  acımasızca katleden teröristleri, hainleri, onların destekçilerini……

Size bu dünyayı dar etmek TÜRK Milletinin boynunun borcudur. Bu asil millet her hatayı  affeder ama vatana ihaneti asla affetmemiştir….

 Kıyamete kadar bayrağıyla,ezanıyla,birliği  ve beraberliğiyle  en güçlü ,en adil  ülke TÜRKİYE olsun duasıyla………….LÜTFEN  TWİTTER DA TAKİP EDERMİSİNİZ…            @ipsalafatihi

 

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 616

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 806

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 536

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 803

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Mehmet Akif ve Noel Dayı

27 Aralık 2019 08:49 | Hit: 1.101

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 1.336

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları