Aylardan Ağustos Günlerden Cuma..
Bu içerik 19 Ağustos 2016 09:04 tarihinde eklendi ve 2.128 kez okundu

Ağustos ayı milletimizin birçok kahramanlık destanı yazdığı muhteşem bir aydır. Cepheden cepheye, zaferden zafere koşan aziz milletimiz bu ayda bizlere, tarihimizin şeref levhaları olan bir çok zaferler armağan etmişlerdir.26 Ağustos 1071 Malazgirt zaferi, Otlukbeli, Çaldıran, Mercidabık, Mohaç zaferleri Belgrad ve Kıbrıs’ın fethi ve 30 Ağustos 1922 Dumlupınar zaferi, milletimizin “Ya İstiklal Ya Ölüm” inancı ile elde ettiği zaferlerdir. Dünyada eşine az rastlanan bir başarıdır.1071 Malazgirt zaferi ile milletimiz Anadolu’yu kendine vatan yapmıştır. Günlerden Cuma, Aylardan ise Ağustos Alparslan’ın himayesinde kılınan Cuma namazından sonra Türk ordusu 1071’de Malazgirt Meydan Muharebesine başlar ve bu mücadeleden zaferle çıkar. Bu Zaferin ruhunu şair şu mısralarına yazmıştır.   

Aylardan Ağustos günlerden Cuma…   Gün doğmadan iklim-i Rum’a…

 Türk ordusu geçti hücuma... Ya Allah Bismillah Allah’ü ekber…      Milletimizin güç ve cesareti ile dinimiz islamın iman ve irfanı birleşince ortaya çıkan sonuç, tarihin unutturmadığı muhteşem zaferlerdir.Ve nice büyük zaferlere kapı açılmıştır Anadolu topraklarında…..

Tarihimizin en önemli diğer bir zaferi de 30 Ağustos 1922’de başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde emperyalist işgalcilere karşı kazanılan büyük bir taarruz zaferidir. Bu zaferle içinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılmış, bağımsız ve istiklalimiz bu zaferle kazanılmıştır. Bu başarılarla tarih yazan milletimizin şu üç temel özelliği ön plana çıkmaktadır. Sağlam bir inanca sahip olması, düşmanın silahıyla silahlanma, yani teknik ve bilime önem vermesi, birlik ve beraberlik ruhu ve bu ruhun kaynağı Kur’an ve Sünnettir. Cenabı Hak Kur’an da şöyle buyurmaktadır: “Gevşeklik göstermeyin ve üzülmeyin! Eğer inanıyorsanız en üstün gelecek olan sizlersiniz”  İman en büyük imkân ve üstünlüktür. İman ve irfan cephede çarpışan Mehmetçiğin en önemli güç kaynağıdır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ne güzel ifade eder:

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar; Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var

Ulusun, Korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar.   Medeniyet! dediğin tek dişi kalmış canavar.

 O halde şu ayeti hiç unutmayalım;  Allah ve Rasulüne itaat edin, bir birinizle çekişmeyin, sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider. Birde sabredin çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.

Akif’in şu mısraları da ilham kaynağımız olsun:

 “ Sizi bir aile efradı yaratmış yaradan,    Kaldırın ayrılık esbabını artık aradan.

 Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez.   Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.

Dünden beri hainlerin  Van, Elazığ ve Bitlis'te yaptıkları melun saldırılar gösteriyor ki; Türk Milletinin gözünden yaş  eksilmesini istemiyorlar.Lakin  bu millet 15 Temmuz'da  mayasında kahramanlık olduğunu dünyaya yine göstermiştir..Aziz milletimiz yüreğinde Vatan aşkını ,Allah aşkıyla, peygamber muhabbetiyle ,hürriyet ve bağımsızlık sevdasıyla  harmanlamış bir millettir.

Adınız pkk, fetö ya da her neyse bu milletin canını acıtırsınız ama bu milleti yıldırıp, asil milletimize asla diz çöktüremeyeceksiniz. Allah sizi kahretsin ,mekanınız cehennemdir..

Vakit yine, yeniden destanlar yazma tarihidir. Tarihi yazan Aziz şehitlerimize ve Gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhunuz şad olsun. Bu millet sizi üzmeyecek ve unutmayacaktır.

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 58

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 222

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.019

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 964

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 658

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 954

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları