Helal- Haram Ver Allah.. Bizimkiler Yer Allah
Bu içerik 12 Ağustos 2016 10:49 tarihinde eklendi ve 1.778 kez okundu

Son günlerde ticaret ahlakıyla ilgili o kadar çok soru soruldu ki; bu haftaki yazım genel gündemin önüne geçti. Mesela bir markette 25 kuruşa satılan su,  marketin hemen yanındaki bir başka ticarethanede 1 liraya satılıyor.   Caiz midir…?

Her geçen gün Devletimiz tüketici hakları ile ilgili yeni yeni kanunlar yapıp uygularken, neden ahlaki olarak insanlar daha kötüye gidiyor. Söz senet iken, bugün senete bile güvenilmiyor… Birileri insanları niye sürekli aldatmaya çalışıyor. Aldatmak ile para kazanmanın kendilerine bir kazanç olacağını mı düşünüyorlar. Bir de devletin malı deniz, yemeyen domuz diyen asalaklar var. Allah tan korkmaz mı bu insanlar?

Çabucak zengin olma hayali maalesef ki gençlerimizi bir rüzgar misali sarmış durumda.. Hele hele sosyal medyada  At yarışından, kumar makinalarından para kazandığını söyleyen insanlara yapılan yorumlar …. “  Allah bol kazanç versin! Hayırlı olsun! Hayırlı yerde harca !...gibi temenniler gerçeklerle , helal kazanç la  nasıl da  çelişiyor…?

Kazancının haram olduğu ayetle sabit bir iş yerine, Allah Hayırlı kazançlar ve bol müşteriler versin! Diyerek Allah’ın isminin zikredilmesi aslında çok garip değil mi?    Allah'ın uzak durun dediği bir içki masasına, Allah birliğimizi bozmasın! Allah muhabbetinizi arttırsın! gibi yazılan yada söylenen bir söz hiç dikkatinizi çekiyor mu?  Ve yahutta yeni ölen bir arkadaşına, Allah tan rahmet dilerken onunla içki ya da kumar masasında çekilmiş fotoğrafını kullanmak çok yanlış değil mi? 

Hâlbuki yüce Rabbimiz bu dünyanın üstünde de altında da herkese yetecek kadar birçok nimet yaratmıştır ve herkesin bu nimetlerden istifade etme hakkı vardır. Kiminin biraz azdır belki de…kiminin biraz fazla…. Ama herkesin rızkının olduğu Allah'ın taahhüdü altındadır ve ayet şöyledir .. “Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah'a ait olmasın  ”

İslam'da Helal kazanç  emektir ve alın teridir Peygamberimiz de şöyle buyurmuştur.Hiç kimse elinin emeğinden daha hayırlı bir şey yemiş değildir …Bir de kişinin kendi elinin emeği ve dürüst ticaretin Kazancı en hayırlı kazançtır diye buyurmuştur….

İşte bu yüzden Helal kazanç ibadettir .Yalnız sadece dünyayı kazanmak için uğraşanlar için ibadet değildir ..ibadetleri ile birlikte helal kazancı devam ettirenlerin, çalışması da ibadettir…  ve Cenab-ı Mevla bize şöyle de bir ikazda bulunur ..Nimetlerin helal olanlarından ve temiz olanlarından yiyin.. Şeytanın peşine düşmeyin.. Zira şeytan sizin düşmanınızdır… Haksız kazanç elde etmeyi unutun… Faiz, kumar, şans oyunları, hırsızlık, gasp, rüşvet, ölçüde ve tartıda hile haramdır…

 Ticaret hayatında başarılı olmanın altın kuralı dürüst ve ahlaklı olmaktır…Bir de tavsiyem, Ticaret yapacaksanız  İslam fıkıhını muhakkak öğrenin…. Gerçek bir tüccar küflü demirden altın kadar değer üreten değildir aslında… Kısacık dünya hayatını en güzel biçimde yaşayıp, hoş bir seda ile bu dünyadan giderken, sonsuz alemi, ahireti kazanmaktır… Her gün bir tanıdığımızı, bir dostumuzu ebedi aleme uğurluyoruz… Bu düsturu hayatımıza şiar edinmeliyiz….

Peygamberimizin bir müjdesiyle yazımızı noktalayalım… Güvenilir ve dürüst  Tüccar ,kıyamet gününde peygamberler ,sıddıklar ve şehitlerle beraber  bulunacaktır…….

 

Tüm dostlara helal kazançlar diliyorum.Selam ve dua ile…

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Mehmet Akif ve Noel Dayı

27 Aralık 2019 08:49 | Hit: 622

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 1.030

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

BENDEN SİZE ÜÇ DUA

16 Ekim 2019 09:09 | Hit: 1.396

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 741

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 1.111

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 759

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları