İPSALADAN VİZESİZ YUNANİSTAN
Bu içerik 12 Mayıs 2016 17:01 tarihinde eklendi ve 3.434 kez okundu

Vizesiz Avrupa'ya gitme fikri, pasaport ve vize sorunu olmayan, 100 den fazla Balkanlar’a gitmiş biri olarak beni bile heyecanlandırıyor. Sınırı geçerek, sola dönüp Yeni Karpuzlunun karşısındaki Ferecik kasabasına gitmek, oradaki mini Ayasofya’yı ziyaret etmek.1152 de yapılan kiliseyi 1371 de camiye çevirmişiz. 550 yıl ismi Süleyman Gazi Camii olmuş. 1920 de Yunanlılar tekrar kiliseye çevirmişler. En azından Allah'ın adının anılıyor olması çok üzmüyor insanı. İstanbul'da ki Ayasofya gibi garip bir müze değil ve giriş içinde 40 lira istenmiyor.

Biraz daha ileride Dedeağaç var. 1890’larda 100 den fazla caminin olduğu, İpsalalı, Keşanlı dostlarımızın çoğunun 2 sokaktan ibaret bildiği güzel bir deniz kenti. Bilinen iki sokak ise sahil yolu ve leoforos yani barlar caddesi. Tam ikisinin arasında tren istasyonunun bitişinde, binaların arasına gizlenmiş ecdat yadigârı tek bir Cami ayakta kalmış. Sahil şeridinde yine güzel bir şehir Kavala… Minaresi tıraşlanmış toplantı salonu olarak kullanılan Halil Bey Camii ve Kaleiçi'nde kaderine terk edilmiş ecdat yadigârı eserler. Bu arada Uzunköprü’nün karşısında ki Dimetokayı ve orada ki Çelebi Sultan Mehmed Camiinide unutmamak lazım. Yıllardır tamir mi ediliyor, yoksa yıkılsın diye mi bekleniyor anlayamadık.  Yine deniz boyunda  Ata yadigarı Selanik..  İki tarihi camiimizin Nü tablo sergi salonu olarak kullanılması, ecdatın yaptığı hamamların hanların yıkımının beklenmesi, Kanuni’nin yaptırdığı sahilde ki beyaz kulede dalgalanan yunan bayrağı içimi çok acıtmıştı. Çok şükür ki Atatürk'ün doğduğu evin satın alınması ve konsolosluğumuzca iyi muhafaza ediliyor olması sevindirici.

 Batı Trakya sürekli zulme uğramış. Yıllarca Bulgar işgali altında kalmış.  Bulgarlar çok büyük vahşet yapmışlar. Tarihe de en çok zarar veren onlar. Yunanlılar da aynı zulümde geri kalmamışlar. Lozan Antlaşması ile alınan haklar bugün yok sayılıyor. Batı Trakya Türklerine bu topraklarda huzur vermiyorlar.  Gümülcine ve İskeçe  maddi manevi ayakta kalabilmiş.Dün, bugün hala ayakta durmak için nice bedeller ödüyorlar.1913 teki ilk Cumhurbaşkanı Hoca Salih Efendi den Dr Sadık Ahmet’e, Mehmet Emin Aga’dan ismini zikredemediğim nice kahramanlara .. Allah onlardan razı olsun. 1913 ten beri Trakya suyun iki yakası ayrı. Türkiye'de çok şey değişti. Kültürümüz ,geleneklerimiz, birliğimiz….Değerlerimiz  sürekli eksiliyor sanki.. Batı Trakya'daki soydaşlarımız, kardeşlerimiz ise hala kültürlerini, birliklerini muhafaza ediyorlar. Birileri onları sıktıkça onlar daha da kenetleniyor ve hep yüzleri Anavatana dönük...İpsala kutlu doğumda İskeçe müftüsü ne güzel söylemişti.Türkiye de siz ,bir  ve  güçlü olun ki;İslam alemi de, biz de mutlu huzurlu olalım diye..

Batı Trakya'da İskeçe ve Gümülcine'de özellikle Nisan ve Mayıs aylarında her hafta çok güzel programlar yapılıyor. Hatimler, köy hayırları, sünnet ve evlenme cemiyetleri. Geçtiğimiz Pazar günü 11.cisi düzenlenen benim de 4 cü kez katıldığım Kur’an finali vardı. Eurovizyon formatında, 8 bölge birincisinin 100 küsur köy ve beldeden seçildiği final. Halkın ilgisi de, öğrencilerin seviyesi de muhteşemdi. İlk ve ortaokul öğrencilerinin okuduğu Kur’an bizim yetişkin kurslarımızdan daha iyiydi. Kimin nereyi okuyacağına bilgisayar karar veriyor. Kim kazanırsa seneye yarışma onun köyünde, kasabasında yapılıyor.8 bölge birincisini hayırsever işadamları ve esnaf hediyeye boğuyor. Kazanan öğrenci umreye gönderiliyor. Bu yılın şampiyonu Kurcalı köyü. Ahmet Babaemin hocama şimdiden söz verdik seneye oradayız inşaallah. Azınlık okullarında çocuklarımız sabahtan ders, öğlenden sonra dini eğitim alıyor. Milli ve manevi eğitim iç içe ..Bu arada S. Gümülcine müftülüğündeki muhteşem ekibi zikretmeden de edemeyeceğim.Fedakar, vefakar ,güzel  insanlardan oluşan ekipler her zaman  başarıyı getiriyor.Tebrikler…

Vizesiz Yunanistan fikri işte bu yüzden beni heyecanlandırıyor. Suyun iki yakası bir araya gelsin. Edirne, Tekirdağ İstanbul Ata toprağını görüp, kültürünü, geleneklerini,  vatan sevdasını muhafaza eden kardeşleriyle kucaklaşsın istiyorum. Vizesiz deniz kenarında balık yemeyi düşünenlere Gelibolu ve Tekirdağ'ı da unutmayın diyorum. Mart ayında Türkiye'den 5 bin kişinin, İskeçe'deki yüzlerin boyanıp dans edilen bir karnavala gittiğini biliyorum. Ben bu dostlarımıza 114 çocuğumuzun toplu sünnet olacağı 15 Mayıs Pazar günü Sayın Rıdvan Ahmet'in başkanı olduğu Kozlukebir Belediyesi sünnet şölenine de katılmalarını tavsiye ediyorum. Başkanımız beni davet etti. Trakya’yı davet etsem olur mu dedim. 10 bin kişilik hazırlık yapıyoruz, kardeşlerimiz gelirse çok mutlu oluruz dedi.

Zaten TÜRK’ün TÜRK’ten başka dostu mu var?.diye düşündüm….. Selam ve dua ile……….

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Mehmet Akif ve Noel Dayı

27 Aralık 2019 08:49 | Hit: 660

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

CUMHURİYET VE DİN GÖNÜLLÜLERİ

28 Ekim 2019 08:43 | Hit: 1.042

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

BENDEN SİZE ÜÇ DUA

16 Ekim 2019 09:09 | Hit: 1.420

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

KİM SUÇLU?

04 Ekim 2019 09:03 | Hit: 748

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

İçimi Sızlatan 2 Haber!

10 Eylül 2019 15:28 | Hit: 1.126

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Aşure ve Kerbela

09 Eylül 2019 09:09 | Hit: 776

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları