Kutlu Doğumda Balkanlar İpsala?da.
Bu içerik 14 Nisan 2016 19:01 tarihinde eklendi ve 2.373 kez okundu

   2001 yılında Müftümüz Hasan Yakut’un önderliğinde ilk Kutlu Doğum programını yapmıştık.350- 400 kişi ile başlayan Kutlu Doğum Belediye Düğün salonunda iğne atsanız yere düşmeyecek kalabalıkla sadece 3 yıl yapılabildi. O yıllarda Milli Eğitim Müdürümüz Dursun Erdem bu salonu İpsala'da böyle doldurabilecek başka kurum yok diyordu. Allah rahmet eylesin.

   2004’te Müftümüz Nazım Keçeci ile Kapucu Mahallesi parkı yeni Kutlu Doğum alanıydı. Orası da doldu taştı. Nazım hocamızla her yıl büyüyen 9 Kutlu Doğum yaptık. Pazaryerine ve ardından İpsala stadına geçtik. İsmail Geyim Müftümüz ile kapalı spor salonunda bir sandalye daha konulamayacak kadar büyük katılımlara ulaştık.

  Gümülcine, İskeçe Müftülerimizden, Kırcaali, Hasköy müftülerimize, Bulgaristan İslam Şura başkanımıza kadar yurtdışından soydaşlarımızı misafir ettik. İstanbul’un meşhur Kur'an okuyucularından İpsala'ya gelmeyen kalmadı. İstanbul müftümüzden, Haseki Eğitim Merkezi Müdürüne, Sultanahmet Camii İmam hatibinden, İlahiyat Profesörlerine kadar çok kıymetli hocalarımızı ağırladık.

   Parkları, stadları, salonları dolduran aslında biz değildik. Peygamber aşığı İpsala halkıydı.  Dünden bugüne Kutlu doğumda İpsala halkının peygamber aşkının her yıl daha da arttığına coşkuyla, heyecanla şahit olduk. Emeği geçen Müftülerimizden ve din gönüllüsü imamlarımızdan Allah razı olsun.  Bu güzel güne ter akıtma, emek verme şerefini bana bahşeden Rabbime şükürler olsun. Kutlu Doğum’un finansmanı da her zamanki gibi yardımsever İpsala halkıydı.İlk günden son nefeslerine kadar her daim desteklerine şahit olduğum Ahmet Yılmaz, Mehmet Petmezci ve Kumdere Köyü'nden Ali Ateş..Allah onlardan razı olsun.Allah rahmet eylesin. İlk günden bugüne ilgisini esirgemeyen tüm yardımseverlerimize Allah hayırlı ömürler, bereketli kazançlar nasip etsin.

   16.Kutlu Doğuma saatler kaldı. Lakin bu yıl Kutlu Doğum bir başka.. Çok büyük bir organizasyon var .Diyanet İşleri Başkanımız İpsala’ya geliyor .Yunanistan, Bulgaristan,Makedonya, Kosova, Bosna kısaca Balkanlar ,Filistin ve Trakya İpsala'da buluşuyor.Tam da Diyanet İşleri Başkanlığının dediği gibi‘’ Gelin bir olalım’’ teması İpsala’mızda hayat buluyor.Diyanet İşleri Başkanımız “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” üzerine  İpsala’mızda buluşan gönüllere seslenecek….. “İnsanlığı diriltmek,  yaşatmak ve yüceltmek için gelin birlik olalım!” çağrısıyla Peygamberimizin ortaya koyduğu örnekler çerçevesinde, tevhid ve vahdet konusunu ele alacak. İnsanlığın topyekun sıkıntılı süreçlerden geçtiği şu günlerde, parçalanan zihinlerin, yaralanan gönüllerin tamirine inşallah katkı sağlanacak. Tevhid, Yüce Rabbimizin varlığını ve birliğini gönülden tasdik etmek ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmamaktır. Tevhid inancının toplumsal hayattaki karşılığı ise vahdettir. Vahdet; kardeşlik, dostluk, sevgi, saygı, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşmadır.

   Son günlerde sıkça sorulan bir soru var. Hocam Peygamberimizin doğumu 2015 Aralık ayında ki Mevlid Kandili değil miydi?  Evet, bu doğrudur. Fakat biz Müslümanlar dini günlerimizi ve ibadetlerimizi Peygamber efendimizin hicreti ile başlayan Hicri takvime göre yapıyoruz. Dünyanın birçok devleti gibi resmi olarak Miladi takvimi kullanıyoruz. Peygamberimiz Hicri takvimde Rabiul evvel ayının on ikinci gecesi dünyaya teşrif etmiştir ve bu günün Miladi takvimdeki karşılığı 20 Nisan 571 dir. 1989 yılında Diyanet İşleri Başkanlığımız resmi programlar dahilinde tıpkı Yeşilay, Kızılay, Vakıflar haftası gibi,  Peygamber Efendimizi anlama ve anlatma etkinlikleri düzenlenmesi kararını almış ve o gün bugündür Türkiye’mizde, dış temsilciliklerimiz de Kutlu Doğum Haftası 14 -20 Nisan tarihleri arasında Peygamberimizin miladi doğum gününde kutlanmaktadır.

   Kıymetli dostlar, sevgili İpsalalılar; 17 Nisan Pazar günü saat 14 te tarihi bir güne tanıklık edeceğiz. Peygamber aşkının sınırları aştığına, kardeşliğin en derinden yaşandığına şahit olacağız. İpsala ismini dünyaya duyuracağız.Bu büyük organizasyonu maddi manevi organize eden Sayın Kaymakamımız Eyyup ÖZDEMİR’e,Sayın Belediye Başkanımız Mehmet KERMAN’a,Sayın İl Müftümüz Emrullah ÜZÜM’e,Sayın İlçe Müftümüz Kazım TEKKOYUN’a ,emeği ve hakkı  geçecek olan  herkese hürmetlerimle…..Allah muvaffak etsin inşaallah.

      Şimdi  BİR OLMAK, BİRLİK OLMA ZAMANI…….

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 58

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 222

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.019

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 964

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 658

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 954

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları