Gururlanma Padişahım! Senden Büyük Allah Var!
Bu içerik 31 Mart 2016 22:50 tarihinde eklendi ve 1.932 kez okundu

Kibir kişinin kendisini olduğundan büyük görmesi, layık olmadığı bir büyüklük duygusuna kapılmasıdır. Dini açıdan günah olduğu gibi psikolojik açıdan da, anormal bir davranış hatta hastalıklı bir durumdur.

Türkçemizde bu tür kişiliğe sahip olanlar için  ‘’ burnu bir karış havada, kendini dev aynasında görüyor, insanlara tepeden bakıyor gibi deyimler kullanılır. Kibirli kişiler çevrelerinde bir etki bıraktıkları izlenimini verseler de,  bu geçicidir ve genelde toplum tarafından aslında sevilmeyen hoş karşılanmayan insanlardır. Onlara gösterilen tebessüm sahtedir. Ya da gösterilen saygı makamlarına, konumlarınadır.

Kibir insanlar arasındaki ilişkileri de zedelemektedir. Büyüklük duygusuna kapılanlar bulundukları toplum için aslında bir problemdirler. Çünkü insana, insan olarak değil daima kategorize ederek, ast üst ilişkisi içerisinde bakarlar. Kolay kolay kimseyi beğenmezler. Sürekli olarak başkalarını kusurlu görür, onları eleştirir ve horlarlar. Emir vermeyi sever, insanları ezmek ve incitmekten çekinmezler. Eleştiriye tahammülleri yoktur. Herkesten iyi ve başarılı olduklarını düşünürler. Hele  ki makamları ve yanlarında yalaka ,yağdanlık insanlar varsa…..

Kibirli insanlar çevrelerindekilerle daima bir rekabet içindedirler. Hayatı adeta bir yarış pisti gibi görürler hep ön planda olmak ister ve diğer insanlara kendilerini fark ettirme peşinde olurlar. Bundan dolayı da aslında huzursuzdurlar ve mutsuz olurlar. Kendilerini ayrıcalıklı insan olarak görürler. Lider özellikleri yoktur ama lider olmaya çalışırlar. Çoğunlukla etraflarında fazla insan yoktur ya da tebessümler sahtedir. Şerrinden korkup saygı gösterir insanlar.   Aslında kibrin sembol ismi şeytandır. İnsana karşı, kendisini yüksekte görmüştür ve maalesef kibirli insanlar dünyada şeytanlaşmaya açılan kapıyı her gün biraz daha aralıyorlar.

Hâlbuki Karun’un hali, kibirli insanlar için Kur'an'da gösterilen en güzel örnektir. Kur'an'da şeytanın hilelerine karşı sürekli uyarılsak ta, aslında hepimiz her dakika bu hataları kusurları işleyebiliriz. Dünya sürekli imtihandır.

Kibirli insanın durumu Kur’an’da çok edebi bir dille ifade edilir. Bu edebi ifade develerin yakalandığı bir hastalıktır. Boyunlarının bükülmesine sebep olur ve boynu dertli deve gibi başını yana bükmek demektir ki, kibirli kimselerin âdetidir. Biz bu kişilere kasıntı insanlar deriz. Yine Kur'an'da ‘’ Sen ne yeri yarabilirsin, ne de boyca dağlara ulaşabilirsin  ‘’ ifadesiyle kibirli insanlar ikaz edilmektedir. Kibirli insanın ahlakında fesat, niyetinde kötülük vardır. Hele hele onun bu kötü yönünü, fitneciliğini görmeyen gözlerin ona verdiği destek ise gariplerin, iyi niyetlilerin, dürüstlerin, ezilmesine sebep olur ki; azabı da gadabı da büyük olacaktır.

Şu kısacık ömründe cenneti kazanmak varken, insanlara kucaklayıcı olmak varken, adaletli davranmak varken, herkesin farklı bir fikirde ve düşüncede olabileceğini kavramak varken, Rabbimizin hepimizi farklı farklı yarattığını algılayabilmek varken, illaki kendi düşüncesini insanlara dayatmak ciddi bir hastalıktır.

Demezler mi insanoğluna; Sen ne kadar cesursun. Allah’ın yarattığı bir insana kendi çapında karar vererek adaletsizce davranıyorsun. Sen kendini ne sanıyorsun? Hâlbuki Rabbimiz Kıyame suresinde; İnsan bir damla meniden su’dan ibarettir. Ardından anne karnında şekillenen bir kan pıhtısından yaratılmıştır buyuruyor. Yani kendini çok da büyük ve önemli zannetme halin bellidir diyor Rabbimiz...

Her geçen gün bencilleşen,  merhametsizleşen dünyada kibirli ve kinli insanlar karşılarındakileri, bu  benden yada  benden değil diye  ayırıyor. Benden olmayana bir damla bile su vermem, her şey benden olanın olmalı düşüncesiyle katılaşıp merhametsizleşiyor. Liyakati aklına bile getirmiyor. Kendi düşüncesinde olmayana yada olmadığını düşündüğüne merhamet göstermeyerek ötekileştirmeye çalışıyor. Yaptığı büyük yanlışı, maalesef doğru zannediyor. Hele biraz da gücü, makamı, mevkii varsa adaleti kenara bırakıp kendi sözde adaletini yaşıyor. Bu örnekleri bu yazıyı yazan da yaşamıştır, belki okuyan da …Lakin  gerçek şudur ki: Herkes bir gün hakkını alacak. Hak verenler o gün çok pişman olacaktır…..

Birbirimizi Allah için sevip,sevgiyi ,saygıyı hayatımızda ve dünyamızda galip kılmak  ümidiyle……

Selam ve dua ile…..

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Kurban

29 Temmuz 2020 12:12 | Hit: 46

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.....

15 Temmuz 2020 14:05 | Hit: 213

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Ne Fetih Biter! Ne de Fatih!

29 Mayıs 2020 10:14 | Hit: 1.009

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Herkese Büyük İkramiye

18 Mayıs 2020 13:34 | Hit: 957

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Hayvanlara Merhamet....

13 Mayıs 2020 13:33 | Hit: 654

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

"Ramazanda Şartlar Değişti"

11 Mayıs 2020 14:30 | Hit: 950

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları