Merhametsizleşen,Bencilleşen Dünya
Bu içerik 11 Şubat 2016 16:58 tarihinde eklendi ve 3.101 kez okundu

Tarih boyunca ilahi dinlerin hepsinde  “kendin için istediğini kardeşin için de iste” anlamına gelecek buyruklar hep olmuştur. Hatta bir tercih yapmamız gerektiğinde, kardeşimizin mutluluğunu bizimkisine tercih etmemiz istenmiştir.  Kur’an-ı Kerimde, sahabe bize anlatılırken, “Onlar, kendileri darlık içinde olsalar bile, diğerlerini (Mekke’den Medine’ye göç edenleri muhacirleri ) kendi öz canlarına tercih ederler” buyrulur.  Peygamberimizde , “Kendin için istediğini kardeşin için de istemedikçe mümin sayılmazsın” buyuruyor.

 Allah dünyayı ve ondaki nimetleri elbette insanların faydalanması için yarattı. Ama Rabbimiz ayrıca bunlarla bizi imtihan etmekte, fedakârlığımızı denemektedir.  Sahip olduklarımızı başkasından kıskanarak yaşamak ilkelliktir. Oysa başka insanların, hatta canlıların da bu nimetlerden pay alması için çalışmalıdır insan. Üstün insan olmanın yolu budur... Bizi yücelten, iyi insan yapan, yediklerimiz değil, yedirdiklerimizdir. Hatta sosyal medyaya yapılan bir uyarıyı dahil etmek gerekir. Yediklerinizi değil, yemeklerinizi paylaşın. İlahi irşadında en genel telkinlerinden birisidir bu söz...

Lakin günümüz insan ilişkilerine hâkim olan eğilimler, geniş ölçüde bencil, bireyci, çıkarcı duygulardır. Dünyayı ne yazık ki büyük ölçüde bu ilkel duygular yönetiyor. Günümüz dünyasında yaşanan büyük gerilimlerin, krizlerin, şiddet olaylarının, savaşların arkasında bu yıkıcı duygular bulunuyor. “İnsanların elleriyle yaptıkları yüzünden karada ve denizde bozgun çıktı” buyurmuştu Yüce Rabbimiz, taa 1400 yıl önce… İşte şimdi öyle bir bozgun, çözülme yaşıyor dünyamız...Hatta bizim küçük dünyamızda bile  ne fırtınalar esip duruyor.Bir Din Gönüllüsü olarak bazen öyle şeyler yaşıyoruz ki kendi eksenimizde,fitnenin, münafıklığın ,yalancılığın ve hasetçiliğin geldiği durumu,Allahtan daha çok  korkması gerekenlerin üstün cesareti ,kıyamet mi yakın dedirttiriyor bana….Ve sonra diyorum ki imtihan bu sabret,varsa şikayetin rabbine havale et…….

Modern çağların bilim ve felsefeleri bu küresel bozulmayı önleyemedi, hatta önleyemezde. Çağdaş bilim, tesir alanı gittikçe genişleyen siyasetleri ve ekonomileri insanileştiremedi. Müslümanlar olarak kendimize ve dünyaya şunu anlatmalıyız: İnsanlığın muhtaç olduğu hikmetli bilgiyi, faziletli hayatı ve üstün insaniyeti kazanmak için önümüzde bir tek yol var:   Allahın, Resulü  Muhammed Mustafa  vasıtasıyla gönderdiği Kur’anın  doğru hedefe götüren yolu…… Yoksa bugün Dünyanın en medeni ülkeleri dediğimiz Avrupalılar bu kadar zengin ve medeni iken Dünyada adalet için neden gayret etmezler.Zenginlikleri niye garip  Afrikanın yada diğer gariplerin sömürülmesi üzerinedir…Avrupalılar şişmanlık hastalığı ile mücadele ederken sömürülen ülkelerde neden insanlar açlıkla mücadele  eder…..

O yolun kutlu rehberinin davetindeki, şefkat, merhamet ve feragat ruhuna ihtiyacımız var…  Şu diyaloğun güzelliğini, inceliğini okumanızı isterim.   Efendimiz buyurdular ki:   Sadaka vermek (hayır yapmak) her Müslüman’a farzdır ve görevdir.   Ya malı yoksa ya Resülallah, dediler.  Çalışıp kazanır, hem kendi ihtiyacını karşılar hem de başkalarına iyilik eder.  Ya çalışacak gücü ve imkânı yoksa dediler.   Bedeniyle insanlara yardım eder, buyurdu.  Yine sordular:  Ya buna da gücü yetmiyorsa?.. Buyurdu ki:   Herkese güzel söz söyler, güzel dileklerde bulunur. Bu da bir sadakadır, hayırdır.    

Bu altın öğütlerden de anladığımız gibi, Peygamberimizin dünyasında iyiliğin ve iyi olmanın engeli yoktur, herkesin yapabileceği bir iyilik vardır.  Bizimde kendimize yapabileceğimiz en büyük iyilik Kur ‘anın anlamını ve Peygamberimizin hayatını öğrenmek ve iyi analiz etmektir. Yüreklerimize nakış misali işlemektir. İşte o zaman iyi kardeş, akraba, komşu, arkadaş, insan ve vatandaş oluruz. İşte o zaman fitneden, münafıklıktan, yalancılıktan, hak yemekten, kötü zannetmekten, sahtekârlıktan uzak oluruz. İşte o zaman bu dünya daha yaşanabilir bir mekân olur bizlere…

Okullarımızda Kur’ an Meali ve Peygamberimizin hayatı derslerinin seçilmesi için son haftadayız. Evlatlarımıza dinimizi öğretmekteki hassasiyetim, hassasiyetiniz olsun. Selam ve dua ile………….

 

Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Fatih ŞAHİN

Ölüm Döşeğinde Bir Anne..

19 Mayıs 2021 13:14 | Hit: 1.263

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Peygamberimizi Dinlemek..

24 Mart 2021 09:20 | Hit: 1.286

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bu Akşam Miraç Kandili

10 Mart 2021 08:59 | Hit: 895

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Cumhuriyetin Kuruluşu

28 Ekim 2020 16:31 | Hit: 2.390

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Bulgaristan'da 2015 Yılı Kurban Bayramı Notları

11 Eylül 2020 10:10 | Hit: 1.101

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları

Fatih ŞAHİN

Destan Yazmak Kanımızda Var.

28 Ağustos 2020 10:23 | Hit: 572

Fatih ŞAHİN Tüm Yazıları