İpsala'daki Vakıf Arazilerinin Kiraları Edirne 'nin Tarihi Binalarını Ayakta Tutuyor
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Edirne İl Genel Meclisi Kası Ayı 7. Toplantısı gerçekleştirildi. Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç mecliste, Vakıfların kira gelirlerinin dağılımında yüzde 68 oranında İpsala'daki çeltik arazilerinin bulunması dikkat çekti.

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç misafir oldu.

Yatırım emlak faaliyetleri konusunda 731 adet taşınmaza sahip olduklarını belirten Saraç, 725 kiracı ve 38 işgalcilerinin bulunduğunu söyledi. Kira gelirlerinde en fazla payın çeltik arazilerinden olması dikkat çeken sunumda Saraç, “2023 tahakkukumuz 142 milyon 677 bin lira, tahsilatımız 138 milyon 773 bin liradır. Kira gelirlerimizin dağılımı da yüzde 68’i çeltik arazilerinden, diğerleri de Ali Paşa, Bedesten gibi çarşılarımız ve iş hanlarımızdan alınmaktadır. İpsala’da 29 bin 334 dönüm çeltik arazimiz, 30 adet kiralama dosyasıyla işlem görmekte, kiraya verilmektedir.” İfadelerinde bulundu.

192 ADET TESCİLLİ VARLIK

Saraç yaptığı sunumda Edirne ve ilçelerinde bulunan tescilli Vakıf Kültür Varlıkları üzerinde yaptıkları çalışmalara da değindi. Saraç, “Bölge müdürlüğümüze ait tescilli vakıf kültür varlıkları Edirne’de 166, Kırklareli’nde 26 adet olmak üzere 192 tanedir. Restorasyon, Vakıf Taşınmaz Envanter örneklerimiz Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli Cami, külliyemiz, kervansaraylarımız sayılabilir. Sanat eserleri Yapı İşleri’ne gelirsek 3 yapı mevcut Edirne Selimiye Cami, Uzunköprü Muradiye Cami ve Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Cami’nde restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Edirne’de bulunan Sinagog’da da basit onarım çalışmaları sürüyor.”

SELİMİYE’NİN DİĞER MİNARESİ BU AY TAMAMLANIYOR

Selimiye Cami restorasyon çalışmaları 2021 aralık ayında başladı. Bilim heyeti nezaretinde çalışmalar hassas bir şekilde devam ediyor. Minarelerden birinin onarımı tamamlanarak iskelesi söküldü. Diğer minare de bu ay içerisinde tamamlanacak. Caminin şadırvan, dış cephe, temizlik, onarım ve balkım çalışmaları titizlikle devam ediyor. Edirne Uzunköprü Muradiye Cami’nde ise güçlendirme çalışmaları,temel ve duvar güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.(İpsalaTV)

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri İpsala'daki Vakıf Arazilerinin Kiraları Edirne 'nin Tarihi Binalarını Ayakta Tutuyor İpsala'daki Vakıf Arazilerinin Kiraları Edirne 'nin Tarihi Binalarını Ayakta Tutuyor İpsala'daki Vakıf Arazilerinin Kiraları Edirne 'nin Tarihi Binalarını Ayakta Tutuyor
Yorumlar (0)