Tokatlı, “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Sıralamasında Yer Aldı.
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Stanford Üniversitesinden Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından 22 ana bilim dalı ile 176 bilim dalında hazırlanan ve 2019 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen, ilk %2’lik dilime giren “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Sırala

200 bini aşkın bilim insanının değerlendirmeye tabi tutulduğu, Türkiye'den yaklaşık 1300 bilim insanının yer aldığı listenin oluşturulmasında; nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve yayınlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütler kullanıldı ve  “yıllık etki” ve “kariyer boyu etki” olarak iki kategoride listeler hazırlandı.

Prof. Dr. Cem Tokatlı'nın, “Dünya’nın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alması ve "Yıllık Etki’’ bazında, "Çevre Bilimleri" alanında ülkemizi temsil etmesi sevinçle karşılandı.

Dünya sıralamasında, kendi bilim alanında 1975.nci sırada yer alan Prof. Dr. Cem Tokatlı, 2023 yılı YOKSİS ve ÜAK verilerine göre ülkemizde, "Fen ve Mühendislik" araştırma alanı içinde 59., "Fen Bilimleri ve Matematik" temel alanı içinde 30., "Biyoloji" bilim alanı içinde 5., "Limnoloji", "Hidrobiyoloji" ve "Akuatik Toksikoloji" alanlarında ise 1. sırada yer almaktadır.

İpsala Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Tokatlı, Trakya Üniversitesi’nde kendisi ile beraber 7 akademisyenin daha sıralamada yer aldığını belirterek “Üniversitemizin, İpsala’mızın ve Edirne’mizin adını duyurmaktan mutlu olduk, hayırlı olsun. Bilime ve fenne asırlar boyunca öncülük etmiş bir medeniyetin torunları olarak, hepimiz kendi alanlarımızda elimizden gelenin en iyisini yapmakla mükellefiz. Devletimizin bize sunduğu imkânları ve edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri en verimli şekilde kullanmazsak, çalışmakta gevşeklik edersek, büyük bir vebal altına gireceğimizin farkındayız. İnşallah bundan sonraki araştırmalarımda da, elimden gelenin en iyisini yapmaya ve sahip olduğum imkanları en etkili şekilde değerlendirmeye çalışacağım” dedi.

 

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)