Doğduğu Toprakları Futbolcu Fabrikası Yapmak İstiyor
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Her bir insanın hayali doğduğu topraklara bir faydasının olmasıdır. Küçük yaşlarda bir kız çocuğu olarak başladığı futbol tutkusu onu ileride büyük başarılarını taçlandıracak, günü geldiğinde köyüne dönerek zoru başarmak için mücadele edecektir.

Her bir insanın hayali doğduğu topraklara bir faydasının olmasıdır. Küçük yaşlarda bir kız çocuğu olarak başladığı futbol tutkusu onu ileride büyük başarılarını taçlandıracak, günü geldiğinde köyüne dönerek zoru başarmak için mücadele edecektir. İpsalalı Beden Eğitim Öğretmeni Emine Tunalı.. Bir idealist öğretmen olarak futbolun peşinden koştu. Koştuğu ve hayalini kurduğu hedeflerine ulaştı… Şimdiyse bu hayale köy çocuklarını dahil etmek için yola koyuldu.

HABER: MERT SOYLU 
İpsala Aliço Pehlivanköylü Beden Eğitim Öğretmeni ve Antrenör Emine Tunalı, Edirne Olay Gazetesi Yazarı Mert Soylu'ya konuştu...

İpsala bölgesi ve köylerinde genç yetenekleri bularak ülke futboluna kazandırmak en büyük hayalinin yanında en büyük arzusu geçmişte kadın futbol takımıyla özellikle liseler düzeyinde İpsala Lisesi’nde yakaladığı başarıyı taçlandırmak. En büyük avantajı görev yaptığı Keşan’da ve Edirne bölgesinde Kadın futbol takımı olmaması.

Derler ya kime niyet, kime kısmet oluyor. Bu işin altından sadece hırsı ve mücadelesi ile Emine hoca kalkabilir.

Tunalı’nın hedefleri arasında doğduğu  topraklarda yıldız futbolcular yetiştirmek var. Çünkü bölge gençlerinin bu potansiyele sahip olduğunu herkes gibi Emine hocada biliyor.
Bunun için Türkiye’nin köklü kulüplerinden Wavarcs Fatih Karagümrük’ün futbol okulunu efsane güreşçi, bu güreşlerin yapılmasında büyük emekleri olan Kel Aliço ve geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Aliço Pehlivan köyünden olan eski İpsala Ticaret Odası Başkanı İbrahim Girgin’in köyüne getirmeyi başardı. Fatih Karagümrük’ün köy statüsünde ama 2 bine yakın nüfusu ile belde gibi olan Aliço Pehlivan köyüne erkek futbol okulunun kazandırılmasında en büyük başarı Emine Tunalı’ya ait.

Başta idealist bir öğretmen olduğundan bahsettiğimiz Emine Tunalı’nın hikâyesi aslında zorlu bir yolculuktan geçiyor.
 Tunalı, küçük yaşta babasını kaybetmesine rağmen babasının okumasını ve öğretmen olmasını istemesi bu ve futbolculuk hayalini gerçekleştirmesinde babasının can ciğer arkadaşı olan ve yaşamını köyde gerçekleştiren, uzun dönem köy azalığı yapan ve herkesin resmî işine koşturan Sayit Turgay’da, Emine hocanın hayalinin gerçekleştirmesinde büyük emekleri var. 

Başta bahsettiğimiz Tunalı’nın futbola ve mesleğine başlangıç hikâyesini şöyle anlatıyor.
Emine Tunalı
, ”Erkek çocuğun futbol oynamasından hiçbir farkım yoktu. Lise çağına geldiğimde kadın futbol takımlarının olduğunu ve kadınlar ligi olduğunu öğrendim. O dönem araştırmamız sonucunda Bursaspor kadın takımı ile bağlantı kurduk. Aliçopehlivan köyü azası Sayıt Turgay, Bursaspor ile bağlantı kurarak beni kulübün antrenmanına getirdi ve futbol yolculuğuma ve şu anki mesleğime öncü oldu.
Öyle ya yıllarca memleket hasreti çeken, ilk kurduğu kadın futbol takımının üzerinden yıllar geçmiş ve onun devamını getirmek isteyen idealist öğretmen köy aşığı Emine Tunalı, ilk iş olarak Türkiye’nin öncü kulübünün futbol okulunu köy futbol için kazandırma işine giriyor.
İstanbul’dan memleketime geldim ve bölgede sporu nasıl geliştiririm diye düşündüm. Bunun yapabilmek için öncelikle bir futbol okulu işletmesini almam gerektiğini biliyordum. Bunu da Vavacars Fatih Karagümrük futbol okulunun isim hakkı için sözleşme imzalayarak gerçekleştirdim. Şu an Türkiye de kız futbol takımı olmayan nadir şehirlerden biri Edirne. En güzel deniz henüz keşfedilmemiş olandır’ düşüncesiyle yola çıkarak çalışmalara köylerden başladım. Edirne Süper Amatör Lig’de köy takımı olan Osmanlıspor’u şampiyon olması bana rol model oldu.
 Bizim de Aliçopehlivan Köyü merkezli olacak şekilde çevre yerleşim yerleri olan Esetçe Beldesi, Kocahıdır, Yapıldak, Koyuntepe, Doğanca köylerinde futbolcu keşfi ve futbol eğitimini vermek istiyorum. Benim kadın futbol girişimcisi olarak, Karagümrükspor Aliçopehlivan futbol okulunu açarak zordan başladım;burada da bölgenin sportif gelişimi içinde herkesin desteğini bekliyorum bu benim için önemli. Şuan gerçekten geri dönüşler, ilgi ve istek çok güzel. Bu benim ne kadar yerinde bir karar verdiğimi gösterdi. İnşallah Karagümrük Aliçopehlivan futbol okulu kayıtları çalışmalarına başladım. Kız futbol takımı gelişimi  çok hızlı yükseliyor. Millî takımlara seçilme şansı yüksek. Kız futbol takımı kurulması durumunda; kadın milli futbol takımına ilimizden milli kadın futbolcu çıkarma  şansımız yüksek. Hedeflerimin başında da Bölgeye özellikle kız milli futbolcu çıkarmak olacaktır. Son olarak teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Öncelikle Keşan öğretmen kadrosunda olduğum için Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İlhan Saz’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri Doğduğu Toprakları Futbolcu Fabrikası Yapmak İstiyor Doğduğu Toprakları Futbolcu Fabrikası Yapmak İstiyor Doğduğu Toprakları Futbolcu Fabrikası Yapmak İstiyor Doğduğu Toprakları Futbolcu Fabrikası Yapmak İstiyor
Yorumlar (1)
Hüseyin Erdinç - 12 Mayıs 2022 09:49
Başarı, hırs, azim, çalışmak, inanmak bu kelimelerin yanına daha çok eklenecekler var, tek kelime ile HELAL olsun.