Tarımda Artan Maliyetler Konuşuldu.
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu tarafından dün düzenlenen toplantıda, tarımsal üretimde artan girdi maliyetleri hakkında değerlendirmede bulunuldu.

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve aynı zamanda TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi, İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Darcan başkanlığında düzenlenen toplantıya; Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Meriç Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Türkkan, Enez Ziraat Odası Başkanı Recep Elmas katıldı.

Tarımsal üretimde artan maliyetler hakkında yazılı açıklama yapıldı.

“Artan girdi maliyetleri karşısında,

çiftçimiz finans sıkıntısı çekiyor”

Açıklamada, şunlara yer verildi: “Tarım, ekonomimize katkısı açısından savunma sanayimiz kadar önemli stratejik bir sektördür ve bunun bir çok nedeni vardır. Ülke nüfusunun beslenmesini sağlaması, milli gelire ve istihdama katkısı, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, doğru yönetildiğinde ihracata doğrudan ve dolaylı katkıda bulunması gibi bir çok sebepten dolayı tarımsal üretim vazgeçilemez bir sektördür. Ancak, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar tarımda girdi maliyetlerinin çok ciddi artmasına sebep olmuştur. Önemli bir tarımsal girdi olan gübrede, aralık ayı itibariyle, son 1 yılda amonyum sülfat gübresi %437, amonyum nitrat gübresi %371, üre gübresi %403, DAP gübresi %294 ve 20.20.0 kompoze gübresi %261 oranında artmıştır. Mazotta yaşanan fiyat artışı ise, geçen ocak ayına göre, %217’dir. İlaç fiyatlarındaki artışları ise, %80 ile %600 arasında değişmektedir. Bu maliyetler ile geçen yıl 867 TL/da maliyeti olan buğdayın bu yıl maliyeti 1880 TL/da çıkmıştır. Yaptığımız hesaplar ile genel maliyet artışımızın %220 olduğu görülmüştür. Geldiğimiz bu noktada, artan maliyetler karşısında buğday ekiminden vazgeçen çiftçi sayımız çok fazladır. Yine artan maliyetler karşısından gübresiz ekim yapan ve üst gübre kullanamayacak çok çiftçimiz vardır. Artan bu girdi maliyetlerine karşın çiftçimiz finans sıkıntısı çekmektedir. Elinde bu girdileri alabilecek nakit kalamadığı gibi tarımsal üretici kartlarının limitleri de, artık yetersiz kalmaktadır.”

“Hayvancılığımız içinde tehlike çanları çalıyor”

“Bugün geldiğimiz noktada, TMO 18/01/2022 tarihinde ekmeklik buğday ithalat ihalesi yapmış ve 345 dolar/ton(4700TL/ton) fiyatla buğday ithal etmiştir. İthal edilen buğday uygun fiyatlar ile un sanayicisine verilmektedir. Başka ülkelerin çiftçilerinden 4700TL/ton fiyattan buğday alan TMO kendi ülkemizin değerli çiftçisinden bu rakamlar ile alım yapmayarak, piyasada buğdayın 4000 TL/ton fiyatla tüccarların almasına seyirci kalmaktadır. Bugün buğdayda piyasayı kontrol etmek adına uygulanan bu ithalat yönetimi ile gübre dışarıdan devletimiz tarafından alınıp, çiftçimize ÇKS kayıtlarına göre 4000TL/ Ton fiyattan verilemez mi? Diğer çok önemli bir nokta ise yazlık mahsullerde artan maliyetlerimize ilave birde aşırı artan elektrik fiyatları eklenecektir. Son fiyat artışlarıyla sulamada elektrik fiyatı 87krş/kwh’te (vergiler hariç) çıkmıştır. Çiftçimizin artan elektrik fiyatları ile sulama yapacak ve ortaya çıkacak faturaları ürün hasat etmeden ödeyebilecek gücü yoktur. Tarımsal amaçlı elektrik fiyatları revize edilmeli, elektrikten alınan %18 KDV %1’e düşürülmeli ve fatura ödemelerinin hasat sonunda yapılması için gerekli düzenlemenin yapılması oldukça önemlidir. Son yıllarda iklim değişikliğinin de etkisiyle yaşanan kuraklık, tohumun ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Çiftçimizi kaliteli tohum kullanmaya teşvik etmek gerekirken, yapılan zamlarla çiftçimiz kaliteli tohumluk kullanamaz hale geldi. Ayçiçek tohumluk fiyatları %80 ile %150 arasında artmıştır ve bu fiyat artışı üretime büyük darbe vuracaktır. Hayvancılıkta süte gelen fiyat artışı maalesef yeme gelen zamlar ile anlamını yitirmiştir. Geçen yıla göre; yemi %97,1, besi yemi %96,5 oranında artmıştır. Hayvancılığımız içinde tehlike çanları çalmaktadır.”

“Radikal değişimlerin yapılmasını talep ediyoruz”

“Gübre ve mazot, çiftçi için ulaşılabilir olmaktan çıktı. İlaç ve elektrikte o yolda ilerliyor. Ciddi destek ve sübvansiyon lazım, gübre olmazsa bitkisel üretimde en az %40-%50 verim düşer. Bugüne kadar çiftçimiz her türlü zorluğa rağmen ürettiği gıdada hiçbir sıkıntı çekmedi. Ancak, geldiğimiz bu noktada girdilere uygun maliyetler ile ulaşamadığımız takdirde verim düşecektir. Bunun sonucunda dünyada olan gıda krizinin bizim ülkemizde de olacağı ziraat odalarımız tarafından öngörülmektedir. Bu maliyet artışları ile tarımsal üretimin kesintisiz devamı ve önümüzdeki süreçte gıdaya erişim problemi yaşamamak için hükümetimizden gübre, mazot ve prim desteklerinin artan maliyetlerinin göz önüne alınarak tekrar ciddi şekilde revize edilmesini ve tarımsal üretimin desteklenmesi için ciddi radikal değişimlerin yapılmasını talep ediyoruz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri Tarımda Artan Maliyetler Konuşuldu.
Yorumlar (0)