“Normalleşme sürecine kademeli olarak geçeceğiz”
Paylaş
Tweetle
Paylaş

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal yaptığı açıklamada; çiftçilere verilen gübre desteği, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yle yaptığı görüşme ve coronavirüs salgını hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Şubat sonu ya da mart başında destekler hesaplara yatırılacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra büyük bir müjde verdiğini belirten Aksal “Cumhurbaşkanımız gübre desteklerinin %100 arttırıldığını söyledi. İnşallah şubat sonu ya da mart başında destekler hesaplara yatırılacak. Biliyorsunuz son zamanlarda gübrede fiyat artışı olmuştu.  Bu anlamda çiftçilerimize destek olmak amacıyla gübre desteklerimizi yüzde 100 arttırdık. Büyük bir pandemi yaşanıyor ve bu pandemide gıdanın önemini bir kez daha anladık. Biz pandeminin başından beri üreticilerimize sesleniyoruz, siz üretmeye devam edin biz size destek olacağız diye. Bu da desteğin göstergesidir.” dedi.

“Sıkıntıların çözümü noktasında sayın bakanımızdan destek aldık”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgilendirmede bulunan Fatma Aksal, sözlerine şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ile görüşme fırsatım oldu. Birkaç konu hakkında konuştuk. Bizim verimli topraklarımız var ama bu toprakları suyla buluşturmamız gerekiyor. Sulamayla birlikte verim 2-3 katına çıkıyor, ürün çeşitliliği artıyor. Bizim Hamzedere Barajımız var. Çakmak Barajımız var. Onun haricinde Karaağaç sulaması var. Meriç sulaması var. Bu sulama projelerimizle ilgili sayın bakanımızla bir değerlendirmede bulunduk. Bazı dere ıslahlarımız var, onları görüştük. Tabi hayvancılıkta bölgemiz için çok önemli. ‘Köyüme Yaşamak için Bir Sürü Nedenim Var’ diye bir projemiz var. Küçükbaş hayvancılığını teşvik etmek için destek veriyoruz. Bu işi hâlihazırda yapan ama sürüsünü arttırmak isteyenler için güzel imkanları var. Çok büyük bir ilgili gördü. Bu koyun cinsleriyle ilgili bir görüşmememiz oldu sayın bakanımızla. Bizim bölgemiz hastalıklardan ari bir bölge olduğu için başka yerlerden hayvan girişi yasak. Kendi bölgemizin hayvan varlığını değerlendirdik. Ziraat Bankasıyla daha yakından çalışacağız. Üreticilerimizin bize ilettikleri bazı sıkıntıları vardı. Bunların çözümü noktasında sayın bakanımızdan destek aldık. İnşallah projenin ikinci bir aşaması olacak. Çünkü çok büyük bir talep var. Süre bitti ama insanlar tekrar başvurmak istiyorlar.”

“Bakanımız, OSB’nin başından beri çok ciddi destek verdi”

Gıda İhtisas OSB hakkında konuşan Aksal“Sayın bakanımız, OSB’nin başından beri çok ciddi destek verdi. Bu projenin hangi aşamada olduğunu sordu. Onunla ilgili istişarelerde bulunduk. Bu hizmetler bölgemize inşallah hayırlı bereketli olarak dönecektir.” dedi.

“Normal hayata dönmek istiyoruz”

Coronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerin illerdeki vak’a sayılarına göre kademli olarak kaldırılacağına kayıt düşen Fatma Aksal, sözlerini şöyle tamamladı: “7 günlük olarak, il bazında vak’a sayılarını açıklıyoruz. Vak’alar, her ilde aynı değil. Bazı ilerde çok düşük, bazılarında çok yüksek. Hepsini aynı yere koymak çok doğru değil. Yavaş yavaş kademeli olarak normalleşmeye geçeceğiz. Bu normalleşmeye geçerken de vak’a sayılarına bakarak hareket edeceğiz. Çok zor bir durum. Bir yanda insanımızın sağlığı var ama öbür taraftan hayatın devam etmesi lazım. Ekonominin çarklarının dönmesi lazım. Türkiye’yi vak’a sayılarına bakarak 4 bölgeye ayırıyoruz. Ben vak’aların il bazında açıklanmasının ve bölgelere ayrılmasının çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü insanımız sabırsızlıkla normalleşmeye geçilmesini bekliyor. Kuralara ne kadar çok dikkat edersek kısıtlamalarında o kadar erken kalkacağını görmüş oluyoruz. Ben buradan tekrar kıymetli hemşerilerime çağrıda bulunmak istiyorum; gerçekten hepimiz bu pandemiden, bu kısıtlamalardan çok yorulduk. Bir an önce normal hayata dönmek istiyoruz. Bu gerçekten bizim elimizde. Ne kadar çok kurallara riayet edersek, maske mesafe, temizlik kuralına uyarsak o kadar erken normalleşmeye geçeceğiz.”

(Haber: Deniz ÇİL-Gündemsaros)

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)