Beksaç,
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç yaptığı açıklamada; bölgenin tarihi anlamda zengin olduğunu ancak, kıymetinin bilinmediğini kaydetti.

“İpsala’da, çok önemli sunaklar bulunuyor”

Bölgede bulunan sunaklar hakkında bilgilendirmede bulunan Beksaç, “İpsala bölgesinde, çok önemli sunaklar bulunuyor. Roma kayıtlarında, bu sunakların isimleri yer alıyor. Ama bölgedeki tarihi yapılarla ilgili gerekli araştırmalar yapılmadığı için bilmiyoruz. Ben bu konuda araştırma yapmam neticesinde, bunları tespit etmeye başladık.” dedi. “Sunaklar ortaya çıkartıldığında, turist çekeceğini düşünüyorum” Tarihi yapıların gün yüzüne çıkartılması durumunda bölgeye ciddi bir katkısının olacağını ifade eden Engin Beksaç, “Avrupa’da bu tür tarihi yapılar çok önemli ve gün yüzüne çıkartılıyor. Tarih turizmi sayesinde ciddi bir ekonomik kazanç elde ediliyor. Bizimde bölgemizdeki bu tarihi yapılar gün yüzüne çıkartılıp, Avrupa’ya tanıtılması durumunda, ciddi şekilde ilgi gösterileceğini ve turist çekeceklerini düşünüyorum. Avrupa’da bu tür kutsal sunaklarda ibadetler yapılıyor. Kısacası, bölgemiz tarihi anlamda çok zengindir.” şeklinde konuştu. “Kıymetini bilmiyoruz”

Beksaç, sözlerini şöyle tamamladı: “Bölge olarak, çok zengin bir turizm kaynağının üzerinde oturuyoruz. Ama kıymetini bilmiyoruz. Bu zenginliklerin biran önce turizme kazandırılması gerekiyor.” (Haber: Deniz Çil -Gündemsaros)

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar