Korona Virüs Tedbirleri Arttırıldı.
Paylaş
Tweetle
Paylaş

İpsala’da Sigara İçilmesi ve 65 Yaş İçin Yeni Uygulamalar Başlatıldı.

İpsala İlçe Hıfzıssıhha Meclisi 13.11.2020 tarihinde 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. Maddesine göre yaptığı toplantıya göre Korona Virüs tedbirlerini açıkladı.

Alınan kararlara göre,”İpsala İlçe Hıfzıssıhha Meclisi 13.11.2020 tarihinde 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. Maddesine göre Kaymakam Ekrem GÜNGÖR Başkanlığında toplanarak gündemdeki konuyu görüşmek suretiyle aşağıdaki kararlar alınmıştır.
?????
GÜNDEM
?Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.
?2020 yılı içerisinde tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılımında/bulaşında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığı görülmektedir. Özellikle Avrupa kıtasında bulunan ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçildiği izlenmektedir.

?Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.

?Bu çerçevede;
KARAR
1. İçişleri Bakanlığının 08.09.2020 tarih ve 14533 sayılı genelgesi ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti.
Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 13.11.2020 tarihinden itibaren ilçemizde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği Cumhuriyet Meydanı, Kurtuluş Caddesi, Enez Caddesi, Pazar Geçidi Sokak, Pazar Sokak, Özdemir Sokak, Çarşı Sokak, Hasan Solak Caddesi, ilçemize bağlı Belde ve Köy Meydanları, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bahçe, ön ve yan kısımları, camiler, pasaj ve işhanları, sivil toplum kuruluşu binaları, toplu ortak kullanım alanları, pazaryerleri, tüm okulların bahçe, ön ve yan kısımları, kahvehanelerin bahçe, ön ve yan kısımları, yapılacak işlemler için sıraya girilmesi gereken banka, PTT, noter, toplu taşıma araç durakları, ATM’ler, fatura ödeme yerleri gibi alanlarda/bölgelerde sigara içilmesinin yasaklanmasına,

  1. İçişleri Bakanlığının 12.08.2020 tarih ve 13102 sayılı genelgesi ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenmesi gerektiği bildirilmişti.

Bu doğrultuda ilçemizde Koronavirüs salgını sebebiyle hasta ve temaslı kişi sayılarında yaşanan
artış sebebiyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10:00-16:00 saatleri arasında soysal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabileceklerine, bu saatler
dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının kısıtlanmasına,


? 10:00-16:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan,

  • Kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri v.b. olmak üzere kamu görevlileri,
  • İşletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK Hizmet Belgesi, Vergi Kaydı, Şirket Yetki Belgesi, Oda veya Birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının muaf tutulmasına,

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca alınan bu kararların ilçede 13.11.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmasına,
3. İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere;
i.Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası,
ii. Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince, idari para cezası uygulanmasına,
iii. Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine,


Mevcudun oy birliği ile karar verilmiştir. ”denildi. Haber Merkezi

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri Korona Virüs Tedbirleri Arttırıldı. Korona Virüs Tedbirleri Arttırıldı. Korona Virüs Tedbirleri Arttırıldı. Korona Virüs Tedbirleri Arttırıldı.
Yorumlar (0)