İpsala ve Köylerinde Toplam Yaklaşık 500 Bin Dekar Alanda Tarım Yapılıyor.
Paylaş
Tweetle
Paylaş

CHP İpsala İl Genel Meclis Üyesi İsmail Aliş, İpsala ve Köylerinde yaklaşık 500 Bin Dekar Alanda tarım yapıldığını ve bunun en büyük pasta diliminin çeltik ekimi olduğunu söyleyerek harman mevsiminin son günlerinde tüm üreticilerin bereketler diledi.

İpsala’da Buğday, Ayçiçeği ve son yıllarda Ceviz üretiminin fazlalaştığını kaydeden Aliş, İlçede Süs bitkileri, Kavun ve Karpuz ekiminin de sıkça yapıldığını sözlerine ekledi. Aliş yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “İpsala Türkiye’nin en önemli tarım ilçesidir. Harman mevsiminin sonuna geldiğimiz bugünlerde İlçemiz genelinde yaklaşık 500 Bin dekar alanda tarım yapılırken bu alanların en büyüğü Çeltik tarımıdır. Türkiye çeltik üretiminin %35’ine yakınını üreten İpsala’da 2020 yılı çeltik sezonun sonuna gelinirken doların yüksekliğinden dolayı fiyatlar yükselmesine rağmen, özellikle Luna çeşidi Çeltiklerde verim kayıpları %50’ye kadar bulmuştur. Bundan dolayı üreticimiz büyük kayıplar yaşamıştır. Üreticilerimiz girdilerin Yüzde 100 arttığı yerde gelecek yıl üretim nasıl yaparız diye şimdiden kara kara düşünmektedir. Pandeminin tüm Dünya’ya gösterdiği gibi tarımın ve suyun gelecekte daha da önemli olacağını düşünerek mutlaka üreticilere desteklerin daha fazla yapılması ve üretimin teşvik edilmesi gerekiyor. Tarım harman sezonun bu son günlerinde tüm üreticilerimize hayırlı bereketler dilerim. Haber Merkezi

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri İpsala ve Köylerinde Toplam Yaklaşık 500 Bin Dekar Alanda Tarım Yapılıyor. İpsala ve Köylerinde Toplam Yaklaşık 500 Bin Dekar Alanda Tarım Yapılıyor. İpsala ve Köylerinde Toplam Yaklaşık 500 Bin Dekar Alanda Tarım Yapılıyor.
Yorumlar (0)