“Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var”
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, kırsal alanda istihdamın sağlanması ve ekonomik gelişmelerin rahatlaması amacıyla gerçekleştirilen “Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var” isimli projenin protokol sözleşmesi imzalandı.

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen imza törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Edirne İl Tarım Müdürü Atilla Bayazıt, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Ziraat Bankası Edirne Bölge Yöneticisi Necati Sacıhan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur, Birlik Başkanları ve muhtarlar katılım sağladı. Pandemiden dolayı az katılımla gerçekleştirilen törende sosyal mesafe ve maske kuralına dikkat edildi. Edirne İl Tarım Müdürü Atilla Bayazıt proje ile ilgili sunum gerçekleştirirken, projenin küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla yapıldığı söyledi. 

Gerçekleştirilen sunumda projede; koyun yetiştiriciliğinin yerli ve yerel ırklarla geliştirilmesi, küçükbaş hayvan varlığının arttırılması, bölgesel üstünlüklerin ekonomik güce dönüştürülmesi, Bölgesel kaynaklarla bölgesel kalkınma, devlet, üretici, özel sektör işbirliği amaçlandığı belirtildi.

Proje, Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Bankası işbirliğiyle yürütülecek.  Sunum sonrası proje hakkında bilgiler veren Edirne Valisi Ekrem Canalp, projeyi farklı kılan şeylerden bir tanesinin işbirliği yapmak olduğunu belirterek; “Bir tarafında muhtarlarımızı görebiliyoruz. Öbür tarafında birliklerimiz burada. Öbür tarafından bakıyoruz, odalarımız bizimle beraberler. Yine aynı şekilde İl Özel İdaremiz projenin bir tarafından tutacak. İl Tarım Müdürlüğümüz aynı şekilde projenin ortakları arasında yer alıyor. Dolayısıyla bütün bu paydaşların bir araya gelmesiyle köyümüzde yaşamak için bir sürü nedenimiz var furyasını hep beraber başarıya ulaştıracağız. Herkesin bir araya gelip bir şekilde işbirliği yapmak suretiyle iyi bir atılım yapmasına vesile teşkil edecek ortamı ortaya koyabilmektir. Proje hedeflerimiz çerçevesinde ümit ediyorum ki önümüzdeki kısa dönem içerisinde Edirne'den rekor sayıda başvuru alacağız. Bu başvurular belli bir inceleme prosedürüne tabii tutulacak ve prosedür sonunda elde etmiş olduğumuz listeleri Ziraat Bankamızla beraber müşterek olarak belirleyip inşallah köylerimize kredi olarak verme ve sonrasında da hayvanları tedarik etme suretiyle projeyi başarıya geçirme imkanımız olacak” dedi. 

“Edirne'nin tarımına, hayvancılığına destek sağlayacağız

Vali Canalp atıl durumda olan tesisleri işler hale getireceklerini söyledi. Canalp; “Şu anda köylerimizde atıl durumda olan ahırlarımızı, tesislerimizi aktif hale getiriyor olmak ile sırf bunu gerçekleştiriyor olsak yeni tesis ortaya koymuyor olsak bile bu proje açısından gerçekten de önemli bir başarı olacaktır. Ümit ediyorum ki her atıl durumda olan tesislerimizi işler hale getireceğiz hem de aynı zamanda yeni tesislerimizi de faal hale getirip Edirne'mizin de tarımına, hayvancılığına destek sağlayacağız. Memleketimizin de zenginlik ve refahına hep birlikte destek sağlayacağız” diye konuştu. 

Daha sonra Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Ziraat Bankası Edirne Bölge Yöneticisi Necati Sacıhan tarafından “Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var” projesinin protokol sözleşmesi imzalandı.    Ali KARAMAN-Ahval Edirne

 

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)