Aksal:
Paylaş
Tweetle
Paylaş

"İhtiyaç ve gerek duydukça gerekli önlemler alınarak, gerekli paketler açıklanacaktır"

AK Parti Edirne Milletvekili, TBMM KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal, AK Parti İpsala İlçe Başkanı Hakan İlkdoğmuş ve beraberindeki bazı Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte devam eden çeltik hasadı ile ilgili ziyaretler yaptıklarını belirtirken, tarımsal üretimde fiyatlar hakkında değerlendirme yaparak, pandemi sürecinde esnafın ihtiyacına göre gerekli önlemler alınarak, gerekli paketlerin açıklanacağını söyledi.

Aksal, geçtiğimiz gün İpsala bölgesinde devam eden çeltik hasadı ile ilgili bazı ziyaretlerde bulunduklarını belirterek, ziyaretlerden elde ettiği bilgilere göre, çeltikte sıkıntı olmadığını belirtti. Türkiye’de üretilen çeltiğin yarısının Edirne bölgesinde üretildiğini hatırlatan Fatma Aksal"İpsala'da da, Edirne'nin yarısı kadar çeltik üretiliyor. Türk Şeker, İpsala’da alım yapıyor. Bu da üretici için çok iyi. Bu alımlar, fiyatların belli bir seviyenin altına düşmesini engelliyor. Sultanköy’de de birtakım incelemelerde bulundum. Karasaz Sulama Kooperatifi, geçen yıl çok büyük sıkıntılar yaşadı. Hamzadere Barajı'ndan oraya su aktarma konusunda da sıkıntı yaşanmıştı. Ancak bu yıl bunu çok iyi yönettiler. Kanal yaparak Meriç’ten oraya su aldık. Su sorununu çözdük. Bu yıl çok şükür bir sıkıntı yaşanmadı. O bölgede hasada henüz başlamamışlar." dedi.

"Ayçiçeğinde verim, kuraklık nedeniyle biraz düşüktü"

Buğday, ayçiçeği ve çeltik fiyatlarına da değinen Aksal"Bu yıl ayçiçeği, buğday, çeltik fiyatları çok iyi. Açıklanan fiyatlar, taban fiyatların çok üzerinde. Fiyat açıklandığında 'çok az' diyorlar. Fakat fiyatı belirleyen de piyasa. Biz açıkladığımız fiyatı, taban fiyatın altına düşmemesi için açıklıyorduk. Ayçiçeğinde verim, kuraklık nedeniyle biraz düşüktü. Çeltikte ise Allah'a şükür verim de fiyat da çok iyi durumda. Yenikarpuzlu Belediyesi mevkiinde, çok aşırı sıcağa bağlı olarak verimde hafif bir sıkıntı var. Edirne’nin kuzeyinde, Sultanköy'de olsun en ufak bir sıkıntı yok. Çeltikte dünyanın en yüksek verim alan ülkelerinden bir tanesiyiz. 1 tonun üzerinde verimlerin olduğu yerlerimiz var. Üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Burası tarım bölgesi, tarım olmadan olmuyor." diye konuştu.

"İhtiyaç ve gerek duydukça gerekli önlemler alınarak, gerekli paketler açıklanacaktır"

Sözlerinin son bölümünde, pandemi sürecinde esnaflar ile ilgili yeni düzenlemelerin olup olmadığı sorusuna cevap veren Fatma Aksal, şunları söyledi; "Ülkede olduğu gibi Edirne’ye de yatırımlar yaptık. Çiftçilerimize de kolaylıklar sağlıyoruz. Her zaman söylüyoruz, çarklar hiçbir zaman durmasın. Üretmeye devam etmeliyiz. Dünyayı kasıp kavuran bir pandemi süreci yaşıyoruz. Biz bu süreci çok şükür iyi yönettik. Hastane yapıyoruz, Uzunköprü Devlet Hastanesi’nin de ihalesini yaptık. Açta ve açıkta kimseyi bırakmama adına, esnafımıza ihtiyaç ve gerek duydukça gerekli önlemler alınarak, gerekli paketler açıklanacaktır."

Haber: İlker Gürel-Gündemsaros

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri Aksal: Aksal: Aksal: Aksal: Aksal:
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar