Balcılar, “Fiyatlardan şikâyet edeceğimiz bir konu yok
Paylaş
Tweetle
Paylaş

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, İpsala bölgesinde devam eden çeltik hasadında yüzde 70 seviyelerine ulaştıklarını belirterek, verim kayıplarının zaman zaman yüzde 50'ye vardığını söyledi.

Balcılar, İpsala bölgesindeki çeltik hasadında yüzde 70'lere ulaştıklarını ve bölgedeki hasadın yavaş yavaş sona yaklaştığını ifade ederek, "Uzunköprü tarafında hasat yeni yeni başlıyor. Uzunköprü bölgesindeki hasat yüzde 10 seviyelerindeyken, İpsala bir hafta içerisinde çeltik hasadını sonlandırır. Bu yıl İpsala bölgemizde çeltiklerde su ile ilgili çok sıkıntımız olmadı. Ancak geçen yılki ekilişlere göre belli kayıplar da yaşandı. Luna, CL 33 ve rekor çeşitlerinde İpsala bölgesinde 210 bin dönüm ekilişin içerisinde geçen yıla göre yer yer %40 ile %50 arasında verim kayıpları oluştu. Diğer çeşitlerde de kayıplar var ama tolere edilecek derecede kayıplar. Mesela cameo geçen yıl 900 kilo yaptıysa bu sene 600-650 kilo yapmıştır." dedi.

"Fiyatlardan şikâyet edeceğimiz bir konu yok"

Geride kalan yaz mevsiminde, sabah saatlerinin aşırı sıcak, akşamları ise serin olması nedeniyle çeltikte verimli bir döllenme yaşanmadığını dile getiren Sedat Balcılar, "Üretici olarak fiyatlarda ağlaşacak en ufak bir yüzümüz yok. TMO’nun açıkladığı lunada 3 bin 200 olan mal, bugün piyasa da 4 TL. Cameo ve uzun taneli çeltiğe de 4 bin 150 TL fiyat açıklandı. Ürün piyasada bugün yaklaşık 5,50-6 bandında işlem görüyor. Fiyatlardan şikâyet edeceğimiz bir konu yok. Tek sorunumuz, yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklar. Gündüzleri çok sıcak geceleri de çok serin olmasından dolayı çeltikler verimli döllenme yapamamış. Yetkililerin incelemelerinde de verim kaybının bundan kaynaklandığı söyleniyor." diye konuştu.

Haber: İlker Gürel-Gündemsaros

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar