2019 yılında Gıda İhtisas OSB?de üretim başlayacak.
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, Gıda İhtisas OSB?nin 2019 yılında üretim yapan bir yer haline geleceğini söyledi.

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, Gıda İhtisas OSB’nin 2019 yılında üretim yapan bir yer haline geleceğini söyledi.

Keşan’a kurulması için çalışma başlatılan ve geçtiğimiz günlerde Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen yetkililerin yer çalışması yaptığı Gıda İhtisas OSB’de, çalışmalar son hızla sürüyor.

OSB ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Keşan TSO Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan kurulacak Gıda İhtisas OSB’nin Marmara bölgesinde tek olduğunu belirterek; “Keşan bölgesinde kurulacak olan OSB’nin adı Gıda İhtisas OSB olduğuna hemfikiriz. Marmara Bölgesi’nde 20’ye yakın OSB var ama bunların hepsi sanayi Organize bölgeleri. Ama Keşan’da kurulacak olan Gıda İhtisas OSB olacak. Geçtiğimiz Aralık ayında hazırladığımız rapor doğrultusunda bölgemize gıda İhtisas OSB kurulması konusunda kamuoyu ile hemfikir oluşturduk. Bu hemfikir doğrultusunda Vergi Ödül Töreni’ne Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık bey katıldı.  Fikri Işık bakanımız da ‘Bu iş hayırlı olsun’ dedi. Buna hepimiz şahit olduk. Keşan’da yeni bir dönem başladı.  Şimdi bu OSB’nin o gün ‘Hayırlı olsun’ denmesinden sonra bu işin takibi söz konusu.” dedi.

“Yerle ilgili olumlu bir rapor hazırlandı”

OSB’nin kurulması için ilk çalışmanın Yer İnceleme Komisyonu tarafından yapıldığını aktaran Helvacıoğlu; “Birinci ayak Yer İnceleme Komisyonu. Yeri İnceleme Komisyonu olarak Keşan’a geldiler. Olumlu bir rapor hazırlandı. İkinci olumlu raporu hazırlamak üzere 1-1,5 ay içersinde tekrar gelecekler.  Ondan sonra ÇED Komisyonu oluşacak. Bölgenin doğaya zararlı olup olmadığı, bölgenin tarım arazisi olup olmadığı, mera arazisi olup olmadığı konusundaki bilgilerine tekrar çalışacaklar. Daha sonra da tüzel kişiliğe kavuşacak. Bu da yılın 2. Yarısında olacak gibi gözüküyor. Yani Keşan belediyesi, Keşan Kaymakamlığı, Edirne Valililiği, Keşan TSO gibi OSB  Bölgesi resmi kimliğine kavuşacak. Bu resmi kimliğine kavuştuktan sonra çalışmalar başlayacak ve yer tapusu bu tüzel kişiliğe geçecek. Tapu geçtikten sonra parseller başlayacak, inşaat ihaleye çıkacak. Parsel parsel altyapı oluşturulacak. Ondan sonra fabrikalara görücüye çıkacak arazimiz.” şeklinde konuştu.

“Trakya’da olan tüm OSB’lerden daha hızlı dolacağını şimdiden söyleyebilirim”

Keşan’daki OSB’nin gıda üzerine olmasıyla birlikte en hızlı dolan OSB’lerden biri olacağını vurgulayan MustafaHelvacıoğlu, şunları söyledi: “Ben şunun altını çizmek istiyorum. Gıda İhtisas OSB olması nedeniyle,  Marmara’da tek olması nedeniyle en hızlı dolacak OSB’lerden biri olduğunu düşünüyorum. Yani çeltik fabrikası, yağ fabrikası, un fabrikası, bisküvi fabrikası, meyve işleme fabrikası, ambalaj fabrikası, mandıralar, et ve süt işleme tesisleri, buzhaneler gibi birçok fabrikanın bölgemize geleceğini düşünüyorum. Hem Balkanlara yakınlığı hem Avrupa’ya yakınlığı hem de şehrimizin içinde olması, Trakya’da olan tüm OSB’lerden daha hızlı dolacağını şimdiden söyleyebilirim. Çünkü altyapısı anlamında, şehre uzaklığı anlamında, doğalgaza erişimi anlamında ve insan kaynakları anlamında bölgemiz bu konuda yeterli.”

“Yeniceçiftlik’teki ret kararları, bu sefer burada olmayacağını düşünüyorum”

Paşayiğit bölgesinin OSB’ye en uygun yer olduğunu da vurgulayan Helvacıoğlu; şöyle konuştu: “Daha önceden yaşadığımız Yeniceçiftlik’teki ret kararları, bu sefer burada olmayacağını düşünüyorum. Çünkü şartlar buna göre oluşturuldu. Paşayiğit Bölgesinde oluşturulacak olan OSB’nin, olmazsa bir başka yerde olma ihtimali de yok. Tek seçeneğimiz Paşayiğit bölgesi. Çünkü başka yerde bu kadar büyük bir hazine alanımız yok. Ya Paşayiğit bölgesinde olacak ya da olmayacak.

Yarınlarda istemeyen gruplar olur ise, bunun da hazırlığı ve tedbiri alınmış durumda. Çünkü oranın şartlara uygun olduğunu bilerek Valilik de Bakanlık da ona göre hazırlık yapıyor.  Olumsuzluk görünmüyor. Ama buna yer seçim komisyonu karar verecek. Bu bizim öngörümüz. Şu andaki konuşmalarım bizim öngörümüz. Tamamen bu Keşan TSO’nun bilgi demecidir. Ama kesin kararı bakanlık verecek.”

“3-4 yıllık bir serüven bizi bekliyor”

Vali Dursun Ali Şahin’in başkanlığında çalışmaların hızla devam ettiğini bildiren Mustafa Helvacıoğlu“Vali beyin başkanlığında bölge OSB kurulması için çalışmalar şu anda hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu hızla giderse, 2019-2020’de bölge olarak OSB’nin üretim aşamasına geçtiğini görebiliriz. Yani 3-4 yıllık bir serüven bizi bekliyor. İnşallah bu yolculuğumuzu iyi kullanırız. Bu süreci iyi kullanırsak, bölgemiz 2020 yılında, Hamzadere’nin de bitmesi, Turizm planlarının yapılması, doğalgazın gelmesi ve OSB’nin bitmiş olmasıyla birlikte, Marmara’nın çekim merkezi olacağını ve bölgenin zenginleşeceğini göreceğiz. İstihdam konusunda sorunların çözüldüğünü göreceğiz. Önümüzdeki dönemlerde tarım, gıda, su ve enerjinin ne kadar kıymetli olduğunu düşünürsek, bizim tarımla ilgili, suyla ilgili, barajlarla ilgili, gıda OSB ile ilgili yaptığımız bu hazırlıklar, yarın geleceğimizin çok iyi olduğunu şimdiden söylemek istiyorum.”  dedi.

“Bürokrasi, siyaset, STK el ele olursa bu şehir hızla markalaşır”

OSB’nin kuruluş sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli konunun birlik beraberlik olduğunu ifade edenHelvacıoğlu“Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, birlik beraberlik. Eğer şehir marka olacaksa, bu herkesin birlik beraberlik içersinde hareket etmesiyle ve el ele verip ortak akıl oluşturmasıyla olacak. Beraber hareket ettiğimiz sürece önümüzde hiçbir engel olmaz. Bürokrasi, siyaset, STK el ele olursa bu şehir hızla markalaşır. Bölge çok zenginleşecek ama Keşan’da, Enez’de, İpsala’da yaşayacaklar zenginleşecek mi? Onun tedbirini de hep birlikte almalıyız. Bölge insanımız mı zenginleşecek, dış yatırımcı mı gelecek bunu tedbirini bölge insanı almalı.” şeklinde konuştu.

2020-2025 yılları arasında Keşan’ın nüfusunun 120 binlerin üzerinde olacağını öngörüyorum

OSB’nin gelmesiyle birlikte Keşan’dan göçün de önceleneceğini ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan’da şu anda OSB kurulmuş olsa, işçi sayısı sadece Keşan’dan yeterli olmayacak. Nereden alacağız bu işçiyi, dışarıdan göç alarak alacağız. Yani ben 2020-2025 yılları arasında Keşan’ın nüfusunun 120 binlerin üzerinde olacağını öngörüyorum.  %50’ye yakın bir nüfus artışımız olacağına inanıyorum. Çünkü istihdam geri dönecek, şehir nitelik kazanacak, tarım nitelik kazanacak, Gıda OSB katma değer üretecek, turizm şekillenecek, sağlık turizminin peşinde koşuyoruz. Yani geçiş noktası olan Keşan bölgesi 2020 ile 2025 arası çok önemli bir noktada olacaktır.”

 

Muharrem+Malazgirt+Mesleki+ve+Teknik+Anadolu+Lisesi Hakkari Yüksekova 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı 22 Milyona mal olan okul yıkıldı
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar