İpsala Ovasında Bereket Zamanı!
Paylaş
Tweetle
Paylaş

Güngör, Çeltik Hasadının Startını Verdi.

Türkiye’nin pirinç üretiminin önemli bir bölümünün karşılandığı İpsala Ovasında başlayan çeltik hasadına İpsala Kaymakamı Sayın Ekrem Güngör start verdi.

İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör,2020 çeltik üretim sezonunda yetiştirilen çeltiklerin ilk hasadının başlangıcına, Luna çeşidi ürünlerinin ekili olduğu paletli biçerdöverler kullanılarak start verildi. İpsala Tarım ve Orman Müdürü Olcay Karpuz ile İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar da hazır bulundu.

İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör,” 2020 üretim sezonunda, ülkemizdeki çeltik üretiminin %43’ü Edirne ilimizde ve %19’lık kısmı ise İpsala İlçemizde gerçekleştirilmiştir. Pirincimiz, İpsala pirinci sofralarda birinci sloganıyla ünlenmiş, coğrafi işaretiyle bölgemize ait bir marka olarak tescillenmiş olmasının yanı sıra, ülkemiz genelinde bir ilçede toplu halde ekimi gerçekleştirilen en yüksek ekim alanlarına sahip bir tarım ürünüdür. Yıl boyunca İpsala’mızda çeltik ekim alanları toplamda 210.000 dekar düzeylerine ulaşmış ve böylece yeni bir Türkiye rekoru daha ilçemizde kırılmıştır. İpsala’da üretilen pirinçlerin satış ve pazarlama süreci ülkemiz genelinde büyük bir pazar değeriyle gerçekleştirilmektedir. Yoğun olarak bölgemizde yetiştirilen Luna, Cammeo, Osmancık, Rekor, Baldo ve benzeri çeşitlerin ülke genelinde ciddi bir tüketici talebiyle karşılanıyor oluşu, uzun yılların tecrübesiyle üretilen beyaz altın pirinçlerimizin lezzeti ve kalitesiyle kendisini ispatlamış olmasının doğal bir sonucudur. Pirincimiz her yıl arazi, verim, kalite ve pazar değeri açısından yükselmeye devam eden önemli bir milli servettir, bu duygu ve düşüncelerle üreticilerimize bereketli bir üretim sezonu dileklerinde bulunuyor hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum ”dedi.

Güngör, daha sonra biçerdöverin üzerine binerek bir süre çeltik hasadına eşlik etti. Haber Merkezi

ipsala ipsala+haber ipsala+haberleri ipsaldan+haberler ipsalahaberleri ipsalahaber ipsala+gazeteleri İpsala Ovasında Bereket Zamanı! İpsala Ovasında Bereket Zamanı! İpsala Ovasında Bereket Zamanı! İpsala Ovasında Bereket Zamanı! İpsala Ovasında Bereket Zamanı! İpsala Ovasında Bereket Zamanı! İpsala Ovasında Bereket Zamanı! İpsala Ovasında Bereket Zamanı! İpsala Ovasında Bereket Zamanı! İpsala Ovasında Bereket Zamanı!
Yorumlar (0)